„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 10 12

Rietavas kito mero dar nematė: ar bus intriga artėjančiuose rinkimuose?

Vienoje jauniausių šalies savivaldybių – Rietave – daugiau nei dvidešimt metų renkamas tas pats meras. Kito mero Rietavo savivaldybėje dar nebuvo. Antanas Černeckis neslepia ketinantis dalyvauti ir artėjančiuose rinkimuose. Jis teigė, kad yra darbų, kuriuos norėtų tęsti, ir pasidalino nuojauta, kad šie rinkimai gali būti labiau intriguojantys.
Rietavo savivaldybės meras - Antanas Černeckis
Antanas Černeckis –Rietavo savivaldybės meras / Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr.

„Tai, kad gers yr, kodėl mums reikėtų kito?“ – šeštadienį 15min žurnalistei sakė Rietavo centre sutikti žmonės. Žemaitiška tarme centrinėje aikštėje, prie bažnyčios, pakalbinti rietaviškiai teigė dėl rinkimų nesukantys galvos.

Vis dėlto pats meras A.Černeckis teigė, kad rinkimuose gali būti ir intrigų: bent du politikai demonstruoja aktyvumą.

Iš mokyklos vadovo kėdės – į merus

A.Černeckis Rietavui vadovauja nuo 2000-ųjų, kai per 7 tūkst. gyventojų turinti teritorija atsiskyrė nuo Plungės.

„Buvo taip: jei suplanuoji statyti rajone tris namus, tai Plungėje vos pradeda statyti vieną, Rietave net nepradeda. Viskas buvo sutelkta į rajono centrą, Rietavas buvo nugyventas“, – prisiminė A.Černeckis.
2000-aisiais Rietavas su beveik 8 tūkst. gyventojų atsiskyrė nuo Plungės ir tapo savarankiškos savivaldybės centru.

Fizikos mokytojo profesiją įgijęs A.Černeckis iki tol penkiolika metų vadovavo Žadvainių pagrindinei mokyklai, penkerius metus buvo Plungės tarybos nariu.

Tais metais po rinkimų į tarybą pateko septynių politinių partijų atstovai. Tarp jų buvo ir tuometei Centro partijai atstovavęs A.Černeckis.

Suprasti akimirksniu

  • 1957-aisiais Kretingos rajone gimęs A.Černeckis Rietavo savivaldybės meru renkamas nuo 2000-ųjų.
  • 2015-aisiais A.Černeckis tiesioginiuose merų rinkimuose laimėjo pirmame ture surinkęs beveik 77 proc. rinkėjų balsų.
  • 2019-aisiais A.Černeckis vėl laimėjo pirmame ture surinkęs 63 proc.
  • Klaipėdos universiteto politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili apie situaciją Rietave: „Susiklostė nedidelėms savivaldybėms būdinga problema. Joms iki šiol nebuvo labai palankus vietos savivaldos modelis, kuris tarsi sukurtas didelėms savivaldybėms“.
  • Anot jos, ne vienoje mažoje savivaldybėje yra po kelias kadencijas valdančių merų. Tai galima paaiškinti ir ribota konkurencija politinėje arenoje.

„Mūsų partija net nebuvo daugumoje, turėjo tik keturis narius taryboje. Laikas buvo ypač sunkus, mero pareigoms reikėjo ryžtis. Jei dabar reikėtų pakartoti, nežinau, kaip būtų... Tada mane paragino ir kitų partijų atstovai, išrinko. Išėjau, galima sakyti, į nežinomybę. Tuo metu Rietave bankrutavo baldų įmonė, kur dirbo beveik 400 žmonių. Tokiam Rietavui tai labai daug. Vėliau paskaičiavom, kad kai Panevėžio „Ekranas“ bankrutavo, mums, lyginant gyventojų skaičių, buvo dvigubai sunkiau. Nebuvo jokio garantinio fondo. Reikėjo problemą išspręsti per du ar tris mėnesius. Keli daugiabučiai buvo likę be vandens, bet susitvarkėme“, – prisiminė meras.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia

Iššūkiai – energetiniai

Šiuo metu Rietavo savivaldybėje gyvena apie 7,2 tūkst. gyventojų. Savivaldybės biudžetas siekia apie 10–12 mln. eurų.

Kadaise kraštas garsėjo turgaviete. Turgus išlikęs, nors ir nebe toks didelis.

Iššūkiai savivaldybėje šiuo metu panašūs, kaip ir visoje Lietuvoje: šilumos, elektros kainos. „Svarbu žiūrėti, kaip pagelbėti žmonėms, kad nekiltų nesusipratimų“, – teigė meras.

Jis pasidžiaugė, kad dalį būtinų pokyčių rajonas jau padarė: šviestuvai modernizuoti, pakeista požeminė komunikacija, stovi biokuro jėgainė.

Kaip vienas didesnių pasiekimų, A.Černeckio vertinimu, yra sporto salės statyba Rietave. Salė atverta prieš metus, čia jau vyksta renginiai, galintys talpinti ir 1000 žiūrovų.

Politikas tikino niekada negalvojęs rimtai apie galimybę kandidatuoti Seimo rinkimuose.

„Aš žinau, kad vienas ten nieko nepadarysiu“, – teigė jis. Rietaviškiams Seime atstovauja liberalas Jonas Varkalys.

„Rinkėjai turi turėti galimybę rinktis“

Kol kas ryškiausias A.Černeckio konkurentas rinkimuose įvardijamas Alfredas Mockus. Per praėjusius metus šis socialdemokratų partijai atstovaujantis informacinių technologijų mokytojas liko antras. Surinkęs beveik 34 proc. balsų, jis nusileido tik A.Černeckiui.

15min jis teigė pasiryžęs dalyvauti rinkimuose, tačiau kartu pripažino, kad konkuruoti su valdžioje esančiu asmeniu nėra lengva.

„Kai esi meras, turi žymiai daugiau galimybių pristatyti save, savo darbus, būti matomu. Kai dirbi visai kitą darbą – tų galimybių kur kas mažiau“, – neslėpė A.Mockus, vadovaujantis ir pedagogų profesinei sąjungai.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Rietavas
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Rietavas

Anot jo, Rietavo gyventojai turi teisę turėti iš ko rinktis. „Savivaldybei reikia permainų, pokyčių. Žmonėms turi būti užtikrinta ne tik rinkimų teisė, bet ir teisė iš ko rinktis. Negali būti vienas kandidatas“, – aiškino politikas.

A.Černeckis teigė jaučiąs, kad rinkimai artėja.

„Rietave daug nesuvaidinsi, nepasirodysi kitokiu, nei esi. Jei viename gale nusičiaudėjai – kitame tau palinkės į sveikatą. Bandoma žmonėms galvas susukti, parodyti, kad galima geriau. Kai po rinkimų susirenkama į posėdžius – atrodo, kad žemė tuoj apsivers. Bet po kiek laiko nauji tarybos nariai pamato, kad įstatymų neperšoksi. Tada nebelieka nesutarimų. Ir susišnekam, praeina metai ir jau matome, kaip galime dirbti normaliai“, – kalbėjo Rietavo meras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs