„Jeigu tik priklausytų nuo mūsų euro įvedimas, būtų labai gerai, bet jis priklauso nuo tų dalykų, kurių tiesiogiai valstybė nekontroliuoja, pavyzdžiui, infliacijos lygio. Bet kai tik atitiksime Mastrichto kriterijus, mano supratimu, Lietuvai apsimoka iš karto aplikuoti ir įsivedinėti (eurą – BNS)“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete sakė paskirtasis ministras.
Pasak jo, finansinė sistema, kurioje dabar Lietuva gyvena, „per brangiai kainuoja“.
Paskirtasis premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius šią savaitę yra pareiškęs, kad Lietuvą eurą gali įsivesti 2015 metais, tačiau neatmetė galimybės, kad prie euro zonos šalis prisijungs drauge su Latvija 2014 metais.
Šalims leidžiama įsivesti eurą, kai jos atitinka šiuos Mastrichto kriterijus: viešųjų finansų deficitas neviršija 3 proc. bendrojo vidaus produkto ( BVP), bendra vyriausybės skola ne daugiau nei 60 proc. BVP, infliacijos rodiklis negali daugiau nei 1,5 procentinio punkto viršyti trijų žemiausią infliaciją turinčių šalių vidutinio rodiklio, taip pat ilgalaikių vyriausybės obligacijų palūkanų normos negali daugiau nei dviem procentiniais punktais viršyti trijų Europos Sąjungos šalių, kuriose žemiausios palūkanų normos, vidutinio rodiklio.
Šalies nacionalinė valiuta taip pat ne trumpiau kaip dvejus metus privalo dalyvauti valiutų kurso mechanizme.
Lietuvai dėl per didelės infliacijos nepavyko įsivesti euro 2007 metų pradžioje. Nuo 2011 metų pradžios prie euro zonos prisijungė Estija.