Taip pat VRK nusprendė nepripažinti M.Čapkovskį padarius šiurkštų pažeidimą.
M.Čapkovskiui mero rinkimai Varėnoje nebuvo sėkmingi – jis, surinkęs 5,18 proc. rajono gyventojų balsų, liko šeštas. Tiesa, „valstietis“ išrinktas į tarybą.
Tačiau rinkimų kampaniją jam teko prisiminti antradienio VRK posėdyje.
Varėnos rinkimų komisija, atlikusi tyrimą pagal skundą, nustatė, kad sausio viduryje po Varėnos rajoną važinėjo autobusiukas, kuris vykdė „Agrokoncerno“ įmonių finansuojamą akciją „Saugokim vyrus“.
Buvo užfiksuota, kad jis aplipdytas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lipdukais, ant kurių nurodoma, kad projekto globėjas yra Ramūnas Karbauskis, o autobusiuką lydėjo kandidato automobilis.
Nors skunde buvo teigiama, kad M.Čapkovskis atvirai agitavo už save balsuoti, tačiau komisija to nesvarstė, nes negavo įrodymų.
Tuo metu M.Čapkovskis komisijai nurodė, kad akcijoje „Saugokim vyrus“ jis dalyvavo savanoriškais pagrindais.
Jis pripažino nemokamus tyrimus atlikusiems asmenims dalijęs vokus su tyrimų rezultatais, laboratorijai padėjęs ir ieškodamas saugios vietos mikroautobusui stovėti, skleidęs žinią apie laboratorijos atvykimą.
M.Čapkovskis nurodė su tyrimus atliekančia įmone „Medicina practica“ sudaręs savanorystės sutartį.
Tačiau komisija nustatė, kad tyrimus atliko įmonė „Medicina practica laboratorija“, o kandidatas sutartį pasirašė su kitu juridiniu asmeniu – VšĮ „Medicina practica“, tad nustatyta, kad jis savanoriavo be teisinio pagrindo. Be to – rinkimų kampanijos metu.
Varėnos rajono rinkimų komisija atsižvelgė į tai, kad atliekant tyrimus nemokamai gyventojams buvo suteikiama materialinė nauda, ir tai, kad ant autobusiuko buvo „valstiečių“ logotipas, o jį lydėjo partijos kandidatas.
Anot komisijos, taip netiesiogiai buvo parodoma, kad paslauga teikiama LVŽS ir M.Čapkovskio dėka.
Todėl Varėnos komisija nusprendė, jog taip M.Čapkovskis netiesiogiai papirkinėjo rinkėjus. Šiai išvadai paskui pritarė ir Varėnos rajono savivaldybės rinkimų komisija.
Antradienį VRK narys Andrius Puksas pristatė VRK komisijos darbo grupės išvadą, kuria pasiūlyta pritarti „valstiečiui“ nepalankiam rajono savivaldybės komisijos sprendimui. A.Puksas pabrėžė, kad VRK nariai nenustatė, kad vietoje tyrimas galėjo būti atliktas šališkai – tai prašė padaryti „valstiečių“ atstovai.
Bandė nušalinti du VRK narius
„Valstiečių“ atstovas Liutauras Ulevičius aiškino, kad nuo šio klausimo reikia nusišalinti konservatorių atstovui VRK Viliui Semeškai, nes Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis yra pasisakęs apie šią situaciją, o V.Semeška po tokiais pasisakymais feisbuke buvo paspaudęs „patinka“ mygtuką, todėl bus šališkas. Anot jo, V.Semeška dar ir prieš sprendimo priėmimą yra teigęs, kad pažeidimas padarytas.
V.Semeška sakė nematantis savo suinteresuotumo ir pasiūlė šiuo klausimu balsuoti. Komisijos nariai nusprendė, kad V.Semeška gali dalyvauti šio klausimo sprendime.
L.Ulevičius taip pat paprašė nušalinti Liberalų sąjūdžio deleguotą VRK narį Maksimą Reznikovą. L.Ulevičius aiškino, kad mero rinkimuose į antrą turą išėjęs buvęs liberalas Algis Kašėta, Liberalų sąjūdžio vadovo Eugenijaus Gentvilo teigimu, yra pasiryžęs sugrįžti į partiją. Todėl, pagal „valstiečių“ atstovo logiką, VRK narys gali būti šališkas.
M.Reznikovas atsakė neturintis jokio santykio su tyrimo objektu, su niekuo nekalbėjęs apie šį skundą. Anot jo, yra numatytas baigtinis sąrašas, kada VRK nariui reikia nusišalinti. VRK taip pat nesutiko su tuo, kad M.Reznikovas turėtų nusišalinti.
L.Ulevičius aiškino, kad Varėnos komisijos darbo grupei kilo interesų konfliktas, jis kėlė klausimą, kodėl išlaikytas skundą parašiusio žmogaus anonimiškumas.
„Valstiečių“ atstovas taip pat aiškino, kad neaišku, kokius rinkėjus papirko M.Čapkovskis – visus, ar tik tuos, su kuriais kalbėjosi. Esą jei būtų nustatyta, kad visus, būtų galima kelti klausimą dėl balsavimo rezultatų anuliavimo.
A.Puksas sakė, jog neužteko duomenų papirkimo mastui nustatyti, o kiti komisijos nariai tvirtino, kad užtenka vos vieno atvejo, kad galima būtų pripažinti pažeidimą.
M.Čapkovskis: niekam į rankas nedaviau vokų
Pats M.Čapkovskis sakė, kad partijos pirmininkas R.Karbauskis yra teiravęsis, ar dėl šios akcijos nekils problemų. Jis esą išgirdo, kad kadangi tai tęstinis projektas, tad problemų nebus, todėl kandidatas darbo ėmėsi be baimės.
„Niekam į rankas neperdavinėjau tų vokų“, – sakė jis.
Anot buvusio kandidato į merus, rajone gyvena daug asocialių asmenų, kurie gal niekada nėra tikrinęsi sveikatos. Autobusiukas aplankė per 20 vietų, o jis esą dalyvavo akcijoje tik Kaniavos seniūnijoje ir tik dviejose vietose.
Jis aiškino, atiduodavęs vokus su rezultatais bendruomenės pirmininkei ir ji juos išdalindavusi.
Rašytiniuose parodymuose teigė kitaip
A.Puksas M.Čapkovskiui priminė, kad jis yra davęs rašytinius parodymus, kuriuose pats prisipažino asmeniškai dalijęs vokus su rezultatais.
Buvo nemažai palaikančių, kad tai šiurkštus pažeidimas, bet mes įvertinome tokio sprendimo pasekmes.
VRK komisijos narys Tauras Rutkūnas pastebėjo, kad darbo grupėje niekam nekilo klausimų, ar yra pažeidimas ar ne, nes pažeidimas akivaizdus.
„Mes skaitėme jūsų paaiškinimus, ir jokių kurjerių nebuvo, tai dabar atrodo, kad jus pakonsultavo kolegos“, – buvusiam kandidatui į merus sakė T.Rutkūnas.
L.Ulevičius klausė komisijos narių, ar jie gavo įrodymus, kad vokai buvo perduoti tiesiogiai, tačiau VRK atstovai teigė, kad jų nebuvo, o buvo vertinta ta medžiaga, kokią komisija turėjo.
Anot T.Rutkūno, todėl siūloma švelnesnę atsakomybę taikyti – nesiūloma pažeidimo pripažinti šiurkščiu ar pašalinti M.Čapkovskį iš tolimesnių rinkimų.
„Buvo nemažai palaikančių, kad tai šiurkštus pažeidimas, bet mes įvertinome tokio sprendimo pasekmes, galimą bylinėjimąsi, todėl priėjome tokią išvadą“, – paaiškino jis.
Diskusijoje M.Čapkovskis aiškino neįžvelgiantis papirkinėjimo ir siūlė žiūrėti pirmiausia į tai, kad žmonėms akcija yra svarbi.
„Niekas nepasakys, kad jos nereikia, bet ji neturi būti politinė“, – sakė A.Puksas.
Darbo grupei priklausęs VRK narys Vincentas Vobolevičius kalbėjo, kad net jei vokai buvo įteikti ne tiesiogiai, tai gali būti traktuojama kaip palenkimas balsuoti už kandidatą, nes jis palaiko gerą akciją, padeda, talkina. Anot jo, VRK pakanka žinoti, kad bent vienas žmogus buvo palenktas balsuoti tam, kad būtų pripažintas pažeidimas.
„Turime pagrindo manyti, kad administracinis pažeidimas buvo padarytas“, – sakė jis.
L.Matjošaitytė sau atsakymo nerado
VRK komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė sakė sau nerandanti atsakymo šioje situacijoje. Esą jeigu žmogus dalyvavo akcijoje prieš kelerius metus, kuo jo dalyvavimas rinkimų kampanijos metu yra kitoks.
Ji priminė, kad VRK yra pasisakiusi apie tęstinius projektus ir jie politinės kampanijos metu nėra ribojami.
„Ar reikia išeiti kandidatui ir niekur nesirodyti? (...) Įgijus kandidato statusą nereikia užsidaryti ir išmesti raktą“, – svarstė ji.
„Girdžiu iš Andriaus, iš Tauro, kad gali susidaryti įspūdis. Ar įspūdžio susidarymas reiškia šitą dalyką, gal tai klaidinimas rinkėjų?“ – klausė ji.
V.Semeška pareiškė, kad jo nuomone, pirmininkė advokatauja „valstiečiams“, tačiau L.Matjošaitytė sakė, kad tai jos nuomonė, kuri susiformavo matant įvairiausius rinkėjų papirkinėjimo atvejus.
„Reikia gerbti kiekvieno komisijos nario, įskaitant komisijos pirmininką, nuomonę ir nesivadovauti principu: kas ne su manimi, tas prieš mane“, – sakė ji.
Skundų dėl nemokamų tyrimų ir LVŽS kandidatų dalyvavimo šioje akcijoje VRK yra gavusi ir daugiau, tačiau juos svarsto atskirai, o ne kaip sisteminį dalyką.