2015 11 18

Rokiškio valdžiai taisyklės negalioja: ką pusmetį veikia rajono vadovai – tabu?

Sužinoti, ką rajono savivaldybės vadovai tarnyboje veiks šią ar kitą savaitę, – eiliniam žmogui misija neįmanoma. Nors pagal reikalavimus savivaldybių svetainėje turi būti skelbiama vadovų darbotvarkė, internautai, naršantys po rajono valdžios svetainę, randa šnypštą. Spragtelėjus vadovų darbotvarkės nuorodą, pasitinka įrašas „Informacija ruošiama“. Ir taip – jau pusė metų.
Rokiškio rajono savivaldybės puslapis
Rokiškio rajono savivaldybės puslapis / 15min.lt nuotr.

„Gimtasis Rokiškis“ domėjosi, kodėl rajono vadovų darbai nuo visuomenės slepiami ir kaip elgiasi kaimyninių bei kitų Panevėžio apskrities rajonų merai? 

Jeigu reikia, tai ir bus

Pusmetį rajonui vadovaujantis Antanas Vagonis, paklaustas, kodėl jo ir kitų savivaldybės vadovų darbotvarkės neviešinamos, prisipažino dar neperkandęs „visų tvarkų“.

„Net nežinau, kaip turi būti ir ar priklauso? Mano darbotvarkė  pakankamai judri, keičiasi nuo esamų situacijų. Gal išvykimai turėtų būti viešinami, bet iki šiol tam neskyriau dėmesio. Kol kas iki šio klausimo dar nepriėjau. Turiu omeny dėl savivaldybės internetinės svetainės atnaujinimo, nes yra kitų prioritetų. Svetainę kuruoja mano patarėjas Tadas. Jeigu mero darbotvarkę viešinti reikia, taip ir turės būti“, – sakė rajono vadovas ir pridūrė, jog tą padaryti nesunku, nes administratorė turi susitikimų ir išvykų grafiką, o meras darbo vietos nepalieka neperdavęs jai žinios, kur išvyksta.

Taigi esą jai gali paskambinti bet kuris žmogus ir sužinoti, ką rajono vadovas veikia.

Priminus, jog reikalavimas viešinti rajono vadovų darbotvarkes, kaip nurodoma svetainių apraše, yra viena korupcijos ir viešų bei privačių interesų užkardymo formų, A.Vagonis patikino, jog savivaldybės vadovo darbotvarkė savivaldybės internetiniame puslapyje netrukus atsiras.

Beje, ir ankstesnės Rokiškio rajono valdžios šį reikalavimą dažniausiai ignoruodavo: būdavo motyvuojama, jog darbotvarkės dažnai keičiasi, o reikalavimas jas skelbti esą tėra rekomendacija. 

Asmeninio archyvo nuotr./Antanas Vagonis
Asmeninio archyvo nuotr./Antanas Vagonis

Neturiu ko slėpti nuo gyventojų

„Ar tai nėra privaloma?! Man atrodo, kad turime skelbti. Neturiu ko slėpti nuo savo gyventojų, ką jų rinktas meras veikia, kada galima jo ieškoti“, – nustebo Kupiškio meras Dainius Bardauskas, išgirdęs, kokia tema prašomas komentaro.

Pasak jo, būna, kad kiekvieną pirmadienį viešai pateikiamą savaitės darbotvarkę reikia tikslinti. Tai, mero teigimu, visada padaroma, jeigu tik yra galimybių, nors kartais „fiziškai nespėjama“.

„Matėte? Šiandien 15 valandą (praėjusį penktadienį – aut. past.) būsiu Etnografijos muziejuje, vyks darbinis pasitarimas. Skelbiu ir tradiciškai paveldėtas gyventojų priėmimo valandas – penktadienį nuo 13 val. Žmonių ateina nemažai, kol kas nesiskundžiu, o jų užduodami klausimai patys įvairiausi“, – komentavo kaimyninio Kupiškio vadovas.

D.Bardausko darbotvarkės savivaldybės svetainėje ilgai ieškoti nereikia: tituliniame puslapyje po mero nuotrauka – nuoroda į rajono vadovo darbotvarkę.

Kai kurie merai savo veiklą nurodo kitose pozicijose –  prie nuorodos „Veikla“ ar prie savo kontaktų.  

Ir ankstesnės Rokiškio rajono valdžios šį reikalavimą dažniausiai ignoruodavo: būdavo motyvuojama, jog darbotvarkės dažnai keičiasi

Ir ankstesnės Rokiškio rajono valdžios šį reikalavimą dažniausiai ignoruodavo: būdavo motyvuojama, jog darbotvarkės dažnai keičiasi.

Tobulumui ribų nėra

Kaimyninio Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis sakė: „Nuo lapkričio 10 d. atostogauju, tad dabar mano darbotvarkė tuščia. Nuo pirmųjų darbo dienų savivaldybės interneto svetainėje skelbiu, ką veiksiu, kur dalyvausiu. Kiek žinau, visi merai skelbia, nes reglamente nurodyta rajono vadovų veiklą viešinti. Parodome žmonėms, ką dirbame, kur, kada būsime. Buvusi valdžia gyventojus mažiau informuodavo, mes tą darome intensyviau. Žinoma, tobulumui ribų nėra, yra ką pagerinti.

Kartais vos prieš valandą tenka darbo planus pakeisti: pavyzdžiui, gauni pranešimą, kad Vyriausybėje ar savivaldybių asociacijoje svarbus svarstymas. Dažnai apie tai informuojama iš vakaro. Tad ne visada spėjame viešai skelbiamą darbotvarkę patikslinti.“ 

Anot K.Tubio, kartais „supuola“ net keli pasitarimai ministerijose, šios savo renginių ir pasitarimų nederina su savivaldybėmis. Ir pačioje savivaldybėje dažnai būna, kad tuo pačiu metu meras kviečiamas net į kelis renginius.

Stengiamasi, kad bent jau Anykščiuose vienas renginys kito nedengtų. Dėl pagrindinių rajono švenčių, pavyzdžiui, tradicinės „Bėk bėk, žirgeli“ ir kitų – situacija išspręsta.

Rajono teritorijoje veikia daug bendruomenių, kultūros centrų, jie neturi „vieningo langelio“, tad neretai kvietimai į susitikimus ar renginius sutampa. Tuomet meras, vicemeras ir administracijos direktorius ar skyrių vadovai derina, kur kurie vyks. Anykštėnai pas merą laukiami trečiadieniais po pietų ir, kaip sakė rajono vadovas, jis dirba tol, kol išklauso paskutinį lankytoją.

„Kartą teko priimti 23 asmenis. Būna, kad tuo pačiu klausimu kreipiasi grupė žmonių. Būna, kad merui žmogus skundžiasi, nes kaimyno sklype augantys medžiai jam saulę užstoja. Tai aš vadinu ne skundimu, o pilietiškumo išraiška. Žinoma, būna ir nepagrįstų skundų“, –  dėstė politikas.

Kartais darbotvarkė sugriūna

„Gyvenimas toks mobilus, kad dažnai paskelbta darbotvarkė sugriūna. Ją pildome kiekvieną pirmadienį, ten įrašyti tik pagrindiniai mero darbai. Be abejo, dažnai patiksliname, nes nutinka taip: planavai vieną, o reikia skubėti kitur. Dabar esu susitikime su Krekenavos gyventojais, šis susitikimas darbotvarkėje buvo numatytas“, – telefonu komentavo Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis.

Jis pridūrė, jog nesivadovauja principu, kada priimti rajono žmones savo kabinete. Nors gyventojų priėmimo diena – antradienis, bet meras sako durų neužtrenkiantis ir kitu metu, jeigu tik būna laisvas, o dažnai gyventojų problemų spręsti vyksta į vietą. Tokių neplanuotų išvykimų į darbotvarkę neįtraukia, kaip ir smulkesnių renginių. 

Kai kurie merai savo veiklą nurodo kitose pozicijose –  prie nuorodos „Veikla“ ar prie savo kontaktų.

Darbotvarkė – ir prevencija, ir reklama

„Mero darbotvarkę skelbiame svetainėje prie nuorodos „Veikla“. Viešųjų ryšių specialistė kiekvieną pirmadienį gyventojams praneša, ką svarbaus ateinančiomis dienomis jo ekscelencija meras veiks“, – užduota tema geros nuotaikos nestokojo Pasvalio meras Ginautas Gegužinskas.

„Tiesą pasakius, mes turime tą daryti, kad žmonės žinotų, kuo užsiima valdžia, kad ją matytų svarbių renginių metu. Tai politikams gera reklama. Na, ir prevencija, nes visi gali iš anksto sužinoti, kur meras bus, su kuo susitiks. Taip jau yra, kad visuose renginiuose organizatoriai norėtų matyti merą, betgi negali klonuotis į kelias dalis“, – dėstė Pasvalio savivaldybės vadovas.

Tad, anot jo, atstovavimą renginiuose, kurie dažnai sutampa, o meras „taip pat žmogus ir kartais turi asmeninių reikalų“, tenka dalintis su pavaduotoju, direktoriumi. Į mero darbotvarkę įrašomi tik patys svarbiausi rajono vadovo savaitės darbai. 

Skelbti, ką veiks, privalo

„O tai kas nesiskelbia? Biržai ir Pasvalys skelbia, Panevėžio miestas ir rajonas, Kupiškis – skelbia... O pas jus – ne?“ – nustebo Rasa Šošič, Vyriausybės atstovė Panevėžio apskrityje, paklausta, ar savivaldybių vadovai privalo viešinti savo darbotvarkę.

Pašnekovės teigimu, yra patvirtintas aprašas „Dėl bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų internetinių svetainių“. Jame nurodytas reikalavimas, kad prie nuorodos „Veikla“ turi būti skelbiama savivaldybės vadovų darbotvarkė.

Dėl rajonų vadovų darbotvarkės viešumo ir anksčiau buvo kilusių „kabliukų“: aiškintasi, ar tokia informacija savivaldybių svetainėje privaloma? „Yra sąvokos „gali būti“ ir „turi būti“. Šiuo atveju – privalo būti. Už rajono vadovų darbotvarkės viešą skelbimą atsako rajono vadovas“, – akcentavo Vyriausybės atstovė. 

Pagal aprašo reikalavimus, savivaldybės svetainės skiltyje „Veikla“ srityje „Vadovų darbotvarkės“ turi būti iš anksto paskelbti viešieji susitikimai, kuriuose dalyvauja savivaldybių vadovai. Šiuo reikalavimu siekiama, kad vadovai ir jų pavaduotojai bei kiti asmenys, galintys turėti privačių interesų, išvengtų viešų ir privačių interesų konflikto. Jeigu apie tokius susitikimus nėra galimybių savivaldybės svetainėje viešai pranešti iki susitikimų pradžios, tą privalu padaryti ne vėliau kaip kitą darbo dieną.

R.Šošič manymu, vieša darbotvarkė nėra koks nors blogis, tad nėra priežasties mero, vicemero ar administracijos direktoriaus savaitės darbo planus slėpti nuo gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai