2020 11 12

Rolanda Lingienė: COVID-19 laikinas skambučių centras kuriamas padedant verslui, tai kritiškai svarbu

COVID-19 atvejų kasdien fiksuojama apie 1-1,5 tūkst. ir šie skaičiai bent kol kas nemažėja. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) neslepia nespėjantis informuoti visų užsikrėtusiųjų virusu kontaktų ir pranešti jiems apie saviizoliacijos būtinybę. Todėl nuspręsta kartu su verslu pradėti iniciatyvą „Įveiksime kartu“ ir įsteigti naują laikinąjį COVID-19 skambučių centrą.

Šiuo metu prie iniciatyvos „Įveiksime kartu“ jau yra prisijungę 13 partnerių, kurie ne tik teikia finansinę paramą, bet ir aprūpina centrą reikiamomis priemonėmis. Nors šiuo metu turimi resursai turėtų leisti užtikrinti laikinojo COVID-19 skambučių centro veiklą mėnesiui, kviečiami prisijungti ir kiti verslai. Tikimąsi, kad, pritraukus dar daugiau įmonių, pagalbos apimtis bus galima išplėsti, o pačią iniciatyvą vykdyti tiek, kiek reikės.

Šios iniciatyvos pristatymo renginį galite matyti čia:

VIDEO: Rolanda Lingienė: COVID-19 laikinas skambučių centras kuriamas padedant verslui, tai kritiškai svarbu

„Vienas Covid-19 užsikrėtęs asmuo vidutiniškai turi 10–20 didelės rizikos kontaktų. Tai reiškia, kad, jei per dieną užfiksuojama tūkstantis naujų ligos atvejų, mūsų darbuotojams reikia nustatyti ir informuoti apie 10–20 tūkst. sąlytį turėjusių asmenų.

Jeigu šie asmenys laiku neatsekami ir neinformuojami, o patys savarankiškai nesilaiko saviizoliacijos, jie gali toliau platinti užkratą visuomenėje ir dar labiau bloginti epidemiologinę situaciją.

Deja, bet šiuo metu centre dirbančių 50 epidemiologų ir 50 Lietuvos kariuomenės savanorių visiems tyrimams atlikti laiku nebepakanka. Papildomi pajėgumai yra kritiškai svarbūs“, – sako NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.

Be ilgų svarstymų

R.Lingienė teigė, kad visuomenės susirūpinimas nepalankia epidemiologine situacija suprantamas, bet visuomenės sveikatos specialistų vis nauji užsikrėtimų rekordai nestebina, matant, kaip nenustojama bendrauti, kaip nesilaikoma socialinio burbulo, kokie žmonės mobilūs. Visa tai didžiulis krūvis epidemiologams, nes nuo spalio pabaigos NVSC nebegali atsekti visų atvejų, jau nekalbant apie protrūkių valdymą.

Vienas asmuo gali atlikti epidemiologinė diagnostiką vidutiniškai keturių susirgusių asmenų. Tad jeigu atvejų yra tūkstantis, matome, kiek reikia specialistų.

O nesutvarkius šio proceso negalimas ir progresas atlaisvinant ligonines, mažinant sveikatos priežiūros darbuotojų sergamumą.

„Šiuo metu situacija yra pagerėjusi, nes NVSC padeda Lietuvos kariuomenės kariai, kurių nuo pirmadienio bus jau šimtas. Vis dėlto noriu pasakyti, kad Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis ir mūsų patirtimi remiantis, vienas asmuo gali ištirti, atlikti epidemiologinė diagnostiką vidutiniškai keturių susirgusių asmenų. Tad jeigu atvejų yra tūkstantis, nors dabar jų būna daugiau, matome, kiek reikia specialistų.

Lietuvoje mes ne visada laikomės vakarietiškų standartų ir ištiriame net po šešis atvejus, bet tai nekeičia reikalo esmės. Tad NVSC kritiškai svarbi įvairių organizuotų žmonių grupių pagalba. Kodėl organizuotų? Nes turime labai daug besikreipiančių žmonių asmeniškai į mus, tačiau atskiri savanoriai dirba savo darbus, mokosi, turi kitų įsipareigojimų, o kai atvejų tiek daug, visiškai neįmanoma užtikrinti nenutrūkstamą procesą, apmokyti jų, neturėti problemų dėl logistikos. Taigi, atsirado geri žmonės, kurie pamatė tą pagalbos šauksmą, suprato, kokia Lietuvoje situaciją“, – apie naują iniciatyvą kalbėjo R.Lingienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kariškių palapinės prie NVSC pastato
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kariškių palapinės prie NVSC pastato

Jos teigimu, šios iniciatyvos kūrėjams padedant tikrai galima bus pasiekti gerų rezultatų. „Šita iniciatyva gimė labai paprastai, nereikėjo sėdėti už kažkokių stalų, ilgai posėdžiauti, viskas buvo daroma labai operatyviai. Nuo vakar veikia naujas skambučių centras, kuriame dirbantys žmonės apklausia, atlieka atvejų epidemiologinę diagnostiką, kuri yra esminė infekcijos valdymo proceso dalis.

Kol nėra skiepų, pagrindinis dalykas yra COVID-19 atvejų identifikavimas, sąlytį turėjusių asmenų nustatymas ir jų izoliavimas. Šie žmonės skambina užsikrėtusiems asmenims ir aiškinasi visus sąlytį turėjusius asmenis, kur galėjo užsikrėsti, tada skambina tiems sąlytį turėjusiems asmenims, įvertina sąlyčio riziką – nustato didelę riziką turėjusius asmenis ir perduoda juos NVSC informavimo grupei“, – sakė NVSC atstovė.

Per dieną izoliuotis įpareigojama apie 4 tūkst. žmonių, tačiau sąlytį galėjo turėti 10-20 tūkst. žmonių. Ypatingai daug sąlytį turėjusių žmonių yra didžiuosiuose miestuose, tarkim, Vilniuje, kas turbūt rodo, kad žmonės savo mobilumo nemažina.

Vilniuje šiuo metu atvejų epidemiologinė diagnostika atliekama laiku, R.Lingienės teigimu, ketvirtadienio vakarą neturėtų likti neištirtų atvejų, jeigu bus nurodyti visi kontaktai. Ji sakė negalinti tiksliai pasakyti, kaip yra kitose Lietuvos rajonuose.

700 židinių

R.Lingienė tvirtino, kad būtina atlaisvinti epidemiologus nuo atvejų epidemiologinės diagnostikos darbo, kad jie galėtų užsiimti protrūkių tyrimu, kadangi dabar svarbiausia dėmesį sutelkti į gydymo, socialinės globos įstaigas, nes jų netinkamas funkcionavimas gali turėti esminės įtakos Lietuvos gyventojams, jau nekalbant, kad jose gyvena labiausiai pažeidžiami žmonės. Lietuvoje šiuo metu yra apie 700 protrūkių židinių.

Į židinius, protrūkių vietas, ligonines privalu važiuoti specialistams, kurie gali patikrinti hipotezę, kas galėjo nutikti, kodėl nesustoja plitimas – ar liga atnešta iš namų, ar nesilaikoma kontrolės principų. „Reikia surasti tą raktą, kad infekcija nebeplistų toliau šioje įstaigoje“, – sakė NVSC atstovė.

Mano kolegė Antavilių pensionate praktiškai gyveno beveik mėnesį, tik nenakvojo, bet vyko kasdien. Ji ieškojo to butelio kaklelio, kodėl nesustabdoma infekcija.

Ji paminėjo Vilniaus miesto klinikinę ligoninę, Antavilių pensionate specialistai praktiškai gyveno: „Mano kolegė Antavilių pensionate praktiškai gyveno beveik mėnesį, tik nenakvojo, bet vyko kasdien. Ji ieškojo to butelio kaklelio, kodėl nesustabdoma infekcija. Ir, reikia pabelsti, bet šiose įstaigose protrūkiai nesikartoja.“

„Šis skambučių centras yra viešbučio konferencijos centre, laikantis visų saugumo reikalavimų, nes nuotolinis darbas, deja, nėra įmanomas. Iš NVSC pusės įvykdėme visų atrinktų žmonių mokymus, jiems pravesti teoriniai ir praktiniai mokymai, atlikti simuliaciniai skambučiai ir priimtas sprendimas, kad tie žmonės gali atlikti savo darbą“, – kalbėjo R.Lingienė, kviesdama visus palaikyti šią iniciatyvą.

Dabar iš viso epidemiologinius tyrimus atlieka apie šimtas karių, naujajame centre dirba 10 savanorių ir apie 70 NVSC specialistų.

Dirba 10, ruošiasi dar tiek pat

Iniciatyvos iniciatorius, rinkodaros agentūros „MP agency“ strategijos vadovas Laimonas Baliukonis sakė, kad idėja gimė labai paprastai – žiūrint žinias, kur R.Lingienė prašė pagalbos, nes kritiškai trūko žmonių, neįmanoma atsekti sąlytį turėjusių asmenų, situacija nevaldoma.

„Negalėjome likti nuošalyje, ypač kai verslas turi ir kompetencijas, ir resursus padėti. Todėl kreipėmės į NVSC ir pasiūlėme savo pagalbą. Jau esame sutelkę 13 Lietuvos įmonių, kurios tiek lėšomis, tiek papildomais resursais remia iniciatyvą „Įveiksime kartu“. Nuo vakar pradėjo dirbti pirmi dešimt gerai apmokytų darbuotojų. Šiuo metu vykdome ir žmonių atranką, ir mokymus. Pirmadienį pradės dirbti dar 10 papildomų darbuotojų“, – teigė jis.

Ši iniciatyva rūpinasi viskuo, kas susiję su projektu – ir darbo vietomis, ir darbuotojų, atranka, darbo priemonėmis. Centras dirbs be laisvadienių, darbuotojai keisis slenkančiu grafiku. Galima būtų įrengti net iki šimto darbo vietų, tačiau tam trūksta lėšų. Todėl L.Baliukonis paragino galinčius ir norinčius prisidėti.

Savanorius įdarbino „MP agency“, jiems mokamas minimalus atlygis, per dieną taip pat šie žmonės gauna maitinimą, vandens. Dirba nuo viešbučio direktorės iki dėl prastovų šiuo metu nedirbančių žmonių.

Mėnesiui viena tokia darbo vieta kainuoja apie 950 eurų teigė L.Baliukonis.

Išrinktoji Seimo narė Jurgita Sejonienė pastebėjo, kad jau pavasarį reikėjo privačių iniciatyvų ir esą taip gerai pirmoji banga nebūtų suvaldyta, jeigu tos iniciatyvos, savanorių nebūtų atsiradę.

„Dabar situacija yra nepalyginamai blogesnė. Negali būti nieko geriau, kai žmonės aukoja savo laiką, investuoja savo finansus tam, kad prisidėtų, kad situaciją suvaldytume ir išeitume iš jos laimėtojais. Tai labai džiaugiuosi šita iniciatyva, labai sveikinu tuos, kurie ryžosi organizuoti ją, ypatingai savanorius, kurie aukoja savo laiką, laisvalaikį, savo šeimas, kad galėtų prisidėti suvaldyti situaciją. Jūs esate pilietiškumo ir jautrumo pavyzdys“, – kalbėjo J.Sejonienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis