Socialinių tyrimų instituto Etninių tyrimų centro duomenimis, vos 6 proc. romų turi profesiją ar bet kokio darbo patirties.
„Beveik pusė Lietuvos romų yra ne vyresni negu 20 metų. Tai – labiausiai socialinių įgūdžių stokojanti tautinė mažuma. Dėl šios priežasties ir dėl neigiamo visuomenės nusistatymo romams yra sunku įsidarbinti“, – teigia projekto „Romų integracijos į darbo rinką mechanizmo sukūrimas ir išbandymas“ vadovė Romualda Navikaitė.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ kovo mėnesį atlikta apklausa parodė, jog 40 proc. darbdavių nesutiktų įdarbinti romų tautybės asmenų, nes mano, jog jie neturi darbui reikalingų gebėjimų.
Todėl siekiant mažinti šios tautinės mažumos socialinę atskirtį, reikia ne tik keisti visuomenės nuostatas, bet ir suteikti reikiamus įgūdžius patiems romams – įsitikinę ketverius metus vykdyto projekto „Romų integracijos į darbo rinką mechanizmo sukūrimas ir išbandymas“ rengėjai.
2004 m. startavęs Europos Bendrijų iniciatyvos EQUAL finansuojamas projektas įsilieti į darbo rinką padėjo Vilniaus, Ukmergės ir Šalčininkų rajonų romų bendruomenėms.
Projekte dalyvavo 84 romų tautybės žmonės. Jie lankė profesinius mokymus, mokėsi komandinio darbo principų, sužinojo kaip įstatymiškai ginti savo teises tautinės diskriminacijos atveju, ir, svarbiausia – gerino bendravimo su lietuvių bendruomene įgūdžius.