„Sveikatos apsaugos ministerija planuoja pateikti įstatymo pakeitimo projektą Seimo rudens sesijoje“, – 15min nurodė J.Gališanskis.
Jis pabrėžė, jog surogacija būtų prieinama tik toms poroms, kurioms tai – vienintelis galimas nevaisingumo gydymo būdas.
„Vertinant rengiamus Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimus labai svarbu atkreipti dėmesį, kad surogacijos įteisinimą vaisingumo specialistai siūlo kaip dar vieną ligos – nevaisingumo – gydymo metodą, kuris galėtų būti taikomas pagal šias mokslo įrodymais pagrįstas indikacijas:
-
diagnozuota gimdos struktūros patologija, dėl kurios moteris negali pastoti ir (arba) išnešioti vaiko;
-
moteris neturi gimdos dėl apsigimimo arba gimda pašalinta dėl ligos (pavyzdžiui, dėl onkologinio susirgimo);
-
moteris serga sistemine liga, dėl kurios nėštumas ir (arba) gimdymas yra kontraindikuotini, pavyzdžiui, sunkios kepenų ir inkstų ligos, vaskulitai, šiuo metu gauna chemoterapinį gydymą“, – vardijo ministerijos specialistas.
Įteisinat surogatinę motinystę, pasak jo, būtų siekiama gerinti ir demografinę padėtį šalyje:
„Surogatinė motinystė yra vertinama kaip viena iš galimybių padėti tam tikrai grupei žmonių, kuriems nėra kito būdo susilaukti vaikų, įgyvendinti savo svajonę.
Šis siekis taip pat yra tiesiogiai susijęs su demografinės situacijos gerinimu.“
Šis siekis taip pat yra tiesiogiai susijęs su demografinės situacijos gerinimu.
Rengiant Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą, atsižvelgiama į galimas teisines bei socialines pasekmes, tikino J.Gališanskis.
„Projektas yra derinamas su atsakingomis valdžios ir sveikatos priežiūros institucijomis, medicinos mokslo bendruomene, pacientams atstovaujančiomis organizacijomis“, – pridūrė jis.
Projektu taip pat siūloma leisti pagalbinio apvaisinimo galimybe pasinaudoti ir nesusituokusioms poroms, numatyti embrionų saugojimo terminus, kuriems pasibaigus jie būtų sunaikinti.
Kad galėtų keliauti į Seimą, projektui dar turės pritarti Vyriausybė.
Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas neseniai registravo ir valdančiųjų Liberalų sąjūdžio, Laisvės partijos ir konservatorių frakcijų atstovai Seime.
Politikai pasiūlė atsisakyti amžino pagalbiniam apvaisinimui sukurtų embrionų saugojimo – jie būtų saugomi ne trumpiau kaip dvejus, bet ne ilgiau kaip 10 metų, nebent sutuoktiniai ar partneriai pageidautų šį terminą pratęsti.