2018 02 05 /19:20

Rusija patvirtino, kad Karaliaučiuje dislokuoja „Iskander“ nuolatiniam buvimui

Rusija pirmadienį Karaliaučiaus srityje dislokavo branduolinį užtaisą galinčias nešti raketas „Iskander“ ir ketina čia jas palikti nuolat, paskelbė Lietuvos prezidentė ir krašto apsaugos ministras. Vakar Kremlius patvirtino informaciją.
„Iskander“
Raimundas Karoblis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Kaip tik dabar, šį vidurdienį, šiandien, Kaliningrade yra dislokuojamos „Iskander“ raketos (...) nuolatiniam buvimui. Tai reiškia grėsmę ne tik Lietuvai, bet ir pusei Europos valstybių“, – žurnalistams Rukloje sakė Dalia Grybauskaitė.

Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, anksčiau Rusija šį raketų kompleksą atveždavo pratyboms, tačiau „šį kartą situacija yra kita – tai yra nuolatinis dislokavimas, turint visą tam reikalingą infrastruktūrą“.

„Iskander“ 12 val. turėjo būti iškraunami Kaliningrado uoste“, – BNS sakė R.Karoblis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimundas Karoblis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimundas Karoblis

Lietuvos žvalgyba yra skelbusi, kad „Iskander“ dislokavimas Karaliaučiaus srityje Lietuvai potencialiai pavojingesnis dėl jo panaudojimo trikdant NATO sąjungininkų veiksmus regione, o taikiniams naikinti Lietuvos teritorijoje šį kompleksą panaudoti nėra būtinybės, nes tam teoriškai pakaktų jau esamų pajėgumų.

Rusijos Baltijos laivyno štabas iš pradžių atsisakė komentuoti Lietuvos pareigūnų pranešimus apie sistemų dislokavimą Karaliaučiuje.

„Be komentarų“, – naujienų agentūrai „Interfax“ nurodė laivyno spaudos tarnyba.

Tačiau pirmadienio vakarą Rusijos Valstybės Dūmos Gynybos komiteto vadovas Vladimiras Šamanovas patvirtino, kad Kaliningrado srityje dislokuotos raketos „Iskander“.

V.Šamanovas: „Joms reikia visko bijoti, nes užsienio infrastruktūros dislokavimas automatiškai patenka į pirmiausiai naikinančių smūgių sąrašą.“

Paklaustas, ar ši informacija tikra, V.Šamanovas atsakė: „Dislokavome mes, ir kas dabar?“

Komiteto pirmininkas pažymėjo, kad kompleksų „Iskander“ dislokavimas Kaliningrado srityje yra atsakas į karinių objektų dislokavimą gretimose teritorijose.

Į klausimą, ar turi tos šalys bijoti „Iskanderų“ dislokavimo, V.Šamanovas atsakė: „Joms reikia visko bijoti, nes užsienio infrastruktūros dislokavimas automatiškai patenka į pirmiausiai naikinančių smūgių sąrašą“.

Jis priminė, kad Rusija ne kartą yra pareiškusi, kad adekvačiai reaguos į tas grėsmes, kurios kyla iš kitų valstybių.

Nori daugiau garantijų

Reaguodami į „Iskander“ dislokavimą ir liepą vyksiantį NATO viršūnių susitikimą, lietuviai prašo sąjungininkų daugiau garantijų užtikrinti regiono saugumą.

Pasak R.Karoblio, atsakydama į minėtų sistemų atvežimą į Karaliaučių NATO turi ruoštis neutralizuoti čia Rusijos vystomus pajėgumus, skirtus apriboti sąjungininkų atvykimą į Baltijos šalis konflikto atveju.

Prezidentė tvirtino, kad Aljansas turi greičiau priimti sprendimus, atnaujinti Baltijos šalių gynybos planus ir palengvinti karinių pajėgų judėjimą regione.

D.Grybauskaitės teigimu, NATO taip pat turi rasti būdus užtikrinti oro gynybą virš Baltijos jūros ir regiono šalių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimo akimirka

„Pirmieji žingsniai buvo žengti, Jungtinėms Valstijos jau paskelbė apie branduolinį atgrasymą, (...) bet šis (oro gynybos) klausimas dar bus svarstomas NATO viršūnių susitikime šią vasarą“, – sakė šalies vadovė.

Ji kalbėjo apie šių metų pradžioje JAV paskelbtą branduolinės politikos peržiūros dokumentą. Jame raginama turėti didesnį mažesnių branduolinių ginklų arsenalą, kuris būtų patikimesnė atgrasomoji priemonė prieš grėsmes, ypač – iš Rusijos.

Pirmadienį Lietuvoje viešėjusi NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoja Rose Gottemoeller tvirtino, jog būtina įsitikinti, ar „Iskander“ Karaliaučiuje iš tikrųjų bus laikomi nuolat.

„Labai svarbu įvertinti tai labai atsargiai, tai labai svarbus klausimas“, – teigė pareigūnė.

Bataliono metinės

Apie „Iskander“ dislokavimą Karaliaučiuje paskelbta, Lietuvoje pirmadienį minint tarptautinio NATO bataliono dislokavimo šalyje metines.

Rukloje esantį dalinį sudaro apie 1,4 tūkst. karių iš vienetui vadovaujančios Vokietijos, taip pat Nyderlandų, Norvegijos, Kroatijos ir Prancūzijos. Panašūs vienetai pernai dislokuoti ir Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje, jiems vadovauja kitos valstybės.

Lietuvos prezidentė teigė, jog šiose tarptautinėse kovinėse grupėse tarnauja 23-ių šalių kariai iš 29-ių NATO valstybių.

Pasak D.Grybauskaitės, bataliono dislokavimas Lietuvoje rodo, „kad mūsų šalis niekada nebebus palikta viena“, o Nyderlandų gynybos ministrė Anke Bijleveld-Schouten kalbėjo, jog tai yra žinutė tarptautinei bendruomenei apie NATO vienybę.

Vokietijos gynybos ministerijos valstybės sekretorius Marcus Grubelis tvirtino, jog bataliono dislokavimas parodo, kad NATO gali veikti ir rimtai vertina savo atsakomybę užtikrinti Europos saugumą.

„Mes, europiečiai, rodome, kad galime sąžiningai prisidėti prie šių pastangų“, – teigė pareigūnas.

NATO teigia, kad batalionų dislokavimas Baltijos šalyse ir Lenkijoje yra atsakas į agresyvius Maskvos veiksmus Ukrainoje, Rusijos karinio potencialo didinimą bei karinės galios demonstravimą Baltijos jūros regione.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų