„Vienas iš atspariausiųjų „nuplaukė“
Interviu su G.Landsbergiu įtakingo JAV leidinio „Foreign Policy“ interneto svetainėje buvo paskelbtas praėjusį penktadienį, birželio 10-ąją. Prireikė kelių dienų, kol jį pastebėjo rusakalbės žiniasklaidos priemonės, bet tuomet jos viena per kitą ėmė cituoti politiko žodžius.
Lietuvos užsienio reikalų ministras „prognozuoja Rusijos pergalę Ukrainoje“, „teigia, kad Rusijos specialioji operacija Ukrainoje buvo sėkminga“, užtikrintai sako, jog „Rusija nepralaimės“, skelbė pranešimų antraštės.
Jų būta ne vien Rusijos, bet ir Baltarusijos, Azerbaidžano žiniasklaidoje. Išryškėjo ir kitas naratyvas: kad G.Landsbergis „yra „nusivylęs“ Rusijos pažanga Ukrainoje“ arba „skundėsi dėl Rusijos laimėjimų Ukrainoje“.
„Telegram“ kanalas „BelVestnik“, kuris sako pateikiantis „objektyvų autorinį požiūrį į įvykius Baltarusijoje ir užsienyje“, pasidalijo citata iš „Kommersant“ teksto ir pakomentavo: „Vienas iš atspariausiųjų „nuplaukė“.
Greta buvo pridėtas į viršų iškeltas nykštys – reikia suprasti, kad ministro žodžiai buvo įvertinti teigiamai.
Šio straipsnio, kuris buvo perskaitytas 42 tūkst. kartų, antraštė skelbia: „Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovas: didelė tikimybė, kad Rusija Ukrainoje nepralaimės.“
Toliau rašoma, esą G.Landsbergis mano, kad „Rusija stumiasi į priekį Ukrainoje“, o jos „pergalės tikimybė yra gana didelė“. Cituojami ministro žodžiai, esą „rusai juda pirmyn arba ukrainiečiai negali išlaikyti fronto linijos“, taip pat – kad sankcijų ir praradimų fronte „sužeista“ Rusija pajėgi tai atlaikyti.
Puslapyje radiosputnik.ria.ru teigiama panašiai: kad Rusijos kariai, anot ministro, demonstruoja progresą, o ukrainiečiai praranda savo pozicijas.
Kai kurios žiniasklaidos priemonės nurodė, kad šis „progresas“, politiko žodžiais, nuvilia ir tariamai rodo mažas galimybes įveikti Maskvą.
Pergalės nežadėjo
Panašius žodžius – kad Rusija gali nepralaimėti – G.Landsbergis išties pasakė, „Foreign Policy“ net pacitavo juos pavadinime („Lithuanian Foreign Minister: Russia Might Not Lose“ – angl. „Lietuvos užsienio reikalų ministras: Rusija gali nepralaimėti“).
Tačiau, norint suprasti, ką iš tiesų URM vadovas turėjo omeny ir ar tikrai kalbėjo apie Rusijos pergalę, reikia perskaityti visą interviu ar bent atsakymą, iš kurio paimta citata apie situaciją fronte.
Pirma, turime užsibrėžti tikslą, kad Rusija turi būti strategiškai nugalėta, kad jai būtų draudžiama toliau kariauti Ukrainoje, antra, kad ji taip pat negalėtų ateityje pakartotinai pulti savo kaimynių.
Klausimas buvo apie ginklus, kurių Ukrainai jau perdavė JAV bei kitos šalys, ir tai, kad tikrai ilgojo nuotolio amunicijos, kurios ji prašė, nebuvo skirta. Mat prezidento Joe Bideno administracijoje greičiausiai vis dar tvyro baimė provokuoti Rusiją.
„Ar manote, kad iš tiesų turėtume saugotis eskaluoti padėtį, ar turėtume suteikti Ukrainai viską, ką turime?“ – teiravosi Amy Mackinnon.
G.Landsbergis atsakė, kad kol kas Vakarai į karą buvo įsitraukę taktiniu požiūriu: žiūrėjo, ką ukrainiečiai pasiekia mūšio lauke, davė ginklų, o tada sprendė, kokias ginklų sistemas reikėtų jiems duoti.
„Tačiau dabar yra taip, jog, pirma, turime užsibrėžti tikslą, kad Rusija turi būti strategiškai nugalėta, kad jai būtų draudžiama toliau kariauti Ukrainoje, bet, antra, kad ji taip pat negalėtų ateityje pakartotinai pulti savo kaimynių.
Tad, jei tai yra strateginis tikslas, turime užduoti sau klausimą: kaip pasiekti šį tikslą? Ir kokių ginkluotės sistemų reikia? Manau, kad į šį klausimą vis dar neatsakyta.
Grįžtant prie taktinių klausimų, karas dar toli gražu nelaimėtas. Bent jau kai kuri informacija, kurią matome, yra gana atgrasi, ir rusai vis dar daro pažangą arba ukrainiečiams nepavyksta išlaikyti fronto linijos nepažeistos.
Taigi vis dar yra gana didelė tikimybė, kad Rusija nepatirs pralaimėjimo. Taip, akivaizdu, kad jie yra paveikti sankcijų ir milžiniškų praradimų mūšio lauke, bet jie sugeba tai atlaikyti, ir jei jie sugebės taip išsilaikyti ilgą laiką, mes esame labai pavojingame geopolitinės realybės etape.“
Interviu vertimą į lietuvių kalbą galite rasti čia.
Tad, kaip matyti iš viso atsakymo į „Foreign Policy“ klausimą, G.Landsbergis kalbėjo apie Rusijos nepralaimėjimą tik tam tikromis aplinkybėmis ir kaip apie nepageidaujamą rezultatą, kurio reikėtų vengti, o ne kuris yra didžiai tikėtinas.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.