„Matau sėkmę tarptautinėje arenoje: mums pavyko sukurti institucijas – Jungtinį pereinamąjį kabinetą, Koordinacinę tarybą. Taip, galbūt kol kas ypatingų rezultatų nėra pasiekta, bet mes mokomės, kaip dirbti demokratijoje, nes demokratija ateis į Baltarusiją ir mums reikės labai greitai „persijungti“ į demokratinę santvarką“, – Vilniuje žurnalistams sakė S.Cichanouskaja, trečiadienį baltarusių bendruomenei minint trečiąsias Vakarų nepripažintų Baltarusijos prezidento rinkimų metines.
Anot jos, gali atrodyti, kad per šiuos metus „buvo padaryta mažai ir mes nepasiekėme savo tikslų“.
„Taip, tai suprantama. Treji metai – tai ilgas, sunkus kelias – perkėlimų, aukų. Per trejus metus baltarusiai „neperdegė“ – jie sugebėjo išlaikyti vienybę, nepaisant atkaklių režimo bandymų mus supriešinti“, – pridūrė ji.
Kaip sėkmę ji įvardijo ir tai, jog pavyko pasiekti, kad tarptautinė bendruomenė atskirtų Minsko režimą ir šalies žmones, „nedėtų į vieną krepšį, vertintų mūsų atvejus atskirai“.
„Tai yra labai sunkus darbas, vertinant tai, kiek iššūkių turime – tiek tiems, kurie persikėlė, tiek likusiems Baltarusijoje. Represijos šalyje tęsiasi, žmonės negali laisvai pasisakyti nei prieš režimą, nei už Ukrainą: tai, kad išskleidi Ukrainos vėliavą, dainuoji ukrainietišką dainą, kalbi baltarusiškai, tampa kriminaliniu nusikaltimu“, – kalbėjo S.Cichanouskaja.
2020 metų rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Paskelbus, kad juos vėl laimėjo nuo 1994 metų šaliai vadovaujantis autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka, šalyje kilo masiniai protestai, tūkstančiai žmonių buvo sulaikyti, dalis jų ilgam įkalinti.
Su A.Lukašenka konkuravusi S.Cichanouskaja po rinkimų persikėlė į Lietuvą ir savo politinę veiklą tęsia iš Vilniaus.
Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažįsta laisvais bei teisingais.
S.Cichanouskaja sako matanti ir baltarusių iniciatyvas, buriamas organizacijas, kurios palaiko pilietinę visuomenę, išlaiko Baltarusiją tarptautinėje darbotvarkėje ar „visomis išgalėmis siekia palaikyti Ukrainą“.
„Tai yra vertinga. Taip, mes neturime ginklų, nėra galimybių padėti Ukrainai materialiai, bet darome, ką galime (...). Solidarumas ir nuoseklumas yra mūsų jėga“, – kalbėjo opozicijos atstovė.
Ji priminė ir skambėjusius perspėjimus, jog opozicijos balsas netrukus išsikvėps, jis bus mažiau girdimas ir Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste.
„Ne, baltarusiai tiek sau, tiek tarptautinėms organizacijoms, demokratiniams partneriams įrodė: ne, mes tauta, ir mes pasirengę save apginti“, – sakė S.Cichanouskaja.