„Jis yra atleistas kaip praradęs politinį pasitikėjimą“, – BNS informavo premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas.
Pats T.Garasimavičius BNS penktadienį sakė savo atleidimo priežasčių nežinąs ir su premjeru apie tai nekalbėjęs.
„Aš priežasčių nežinau. (...) Aš tikrai nesamprotausiu, to nežinau. Atėjo, pasiėmė mano daiktus, padėjo įsakymą darbuotojai kanceliarijos ir pasakė, kad nuo šiandien nebedirbu“, - teigė T.Garasimavičius.
Jis yra dirbęs ir buvusio premjero socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus patarėju energetikai.
Buvęs S.Skvernelio patarėjas penktadienį BNS tikino, kad jo atleidimas iš premjero komandos niekaip negali būti siejamas su Seimo NSGK atliekamu tyrimu ir jo apklausa šią savaitę.
T.Garasimavičius šią savaitę liudijo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, atliekančiam parlamentinį tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams.
T.Garasimačiaus pasakojo apie savo vizitą į Ignalinos atominę elektrinę tuometinio premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos delegacijos sudėtyje ir susitikimą su „Nukem“ ir „Rosatom“ atstovais.
Buvęs S.Skvernelio patarėjas penktadienį BNS tikino, kad jo atleidimas iš premjero komandos niekaip negali būti siejamas su Seimo NSGK atliekamu tyrimu ir jo apklausa šią savaitę.
„Toks susiejimas yra absurdiškas, juokingas ir juodina reputaciją. Nėra jokio ryšio su kažkokiu „Rosatomu“, vizitu ir kitais dalykais“, – aiškino T.Garasimavičius.
Jis patikino nefigūravęs ir jokiuose ikiteisminiuose tyrimuose.
„Labai daug nepatenkintų mano veikla yra, kuruoju sektorių, kur yra daug interesų. Mano veikla galėjo būti nepatenkinti kai kurie žmonės. Premjero klauskit, jis gal paaiškins“, – sakė buvęs patarėjas.
Klausiamas, ar bandė pats domėtis savo atleidimo motyvais, T.Garasimavičius teigė nematąs reikalo tuo domėtis.
„Nesu naivus, ką aš čia skambinėsiu ir kaip vaikas klausiu. Jei sprendimas priimtas, tai kam man šito reikia“, – kalbėjo T.Garasimavičius.
Nurodoma, kad 2013 vasario 22 dieną Ignalinos atominėje elektrinėje įvyko premjero susitikimas su A.Mertenu (į šį susitikimą A.Mertenas vyko kartu su J.Kostinu). Po susitikimo, atsiskaitydamas „Rosatom“ generalinio direktoriaus pavaduotojui Kirilui Komarovui, A.Mertenas teigė kalbėjęs apie galimybę panaudoti Kruonio HAE, balansuojant BAE generuojamus srautus, statyti elektros jungtį į Kaliningrado sritį bei pasiūlė Lietuvai tapti BAE akcininke, kartu dirbti branduolinės energetikos srityje, pabrėždamas, kad jo pasiūlymai yra tik dalis galimų bendradarbiavimo variantų. Anot A.Merteno, jis akcentavo, kad priėmusi „Rosatom“ pasiūlymus Lietuva pakeistų savo geopolitinį statusą.
Susitikti pavyko ne iš pirmo karto
VSD surinkta informacija taip pat rodo, kad susitikimo su A.Butkevičiumi „Rosatom“ atstovai siekė nuo 2012 m. rugsėjo, nors tuomet socialdemokratų lyderis dar tebuvo tik numanomas būsimasis Lietuvos premjeras.
Nurodoma, kad tokie susitikimai bent tris kartus buvo suplanuoti, tačiau A.Butkevičius vis nepasirodydavo pasiteisindamas, kad neturi laiko. Vietoj jo į susitikimus vaikščiojo M.Bastys.
Pirmasis susitikimas buvo suplanuotas 2012 m. gruodžio 4 dieną. VSD nurodo, kad sutartu laiku susitikti su A.Mertenu ir J.Kostinu atvyko vienas M.Bastys (be premjero). Po susitikimo A.Mertenas pranešė K.Komarovui, kad su premjeru susitikti nepavyko (dėl susiklosčiusios politinės situacijos), tačiau buvo gautas pažadas, kad planuotas susitikimas įvyks iškart po to, kai bus galutinai suformuotas ministrų kabinetas.
2013 m. vasario pradžioje, VSD duomenimis, J.Kostinas su M.Basčio pagalba suderino 2013 vasario 13 dienos neformalų A.Merteno susitikimą su premjeru.
Tačiau premjeras ir vėl rado dingsčių neatvykti, todėl M.Bastys A.Merteną nusivedė pas Seimo pirmininką Vydą Gedvilą.
Pats A.Butkevičius tuomet teigė žinojęs, kad „Rosatom“ siekia susitikimų su aukščiausiais valstybės vadovais – premjeru ir Seimo pirmininku – prašydamas dėl to tarpininkauti Seimo narius.
„Manau, kad buvo kreiptasi ne į vieną Seimo narį dėl išreikšto „Rosatom“ kai kurių vadovų noro organizuoti susitikimą. Puikiai žinau ir turėjau tokią informaciją“, – teigė jis kritikuodamas V.Gedvilo sprendimą su A.Mertenu susitikti slapta.
Turėjo problemų dėl nedeklaruotų interesų
Pernai lapkritį patarėjas turėjo problemų dėl to, kad laiku nedeklaravo interesų. Kaip tuomet pranešė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), buvo nuspręsta, kad jis pažeidė įstatymą.
T.Garasimavičius privačių interesų deklaraciją pateikė 2013 metų sausį, kai įsidarbino tuometinio ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus patarėju. tačiau tapęs S.Skvernelio patarėju jis deklaracijos neatnaujino.