„Vietoje to, kad būtų priimami ryžtingi sprendimai įvesti ar neįvesti nepaprastąją padėtį pasienio su Baltarusija ruože, Krašto apsaugos ministerija siūlo keisti teisės aktus taip, kad iš esmės trys žmonės valstybėje, esant tik ekstremaliai situacijai ir labai neapibrėžtoms sąlygoms, galės suteikti Lietuvos ginkluotosioms pajėgoms analogiškus įgaliojimus, kurie numatyti Karo padėties įstatyme“, – pažymi Seimo opozicijos lyderis, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys S.Skvernelis.
S.Skvernelis atkreipia dėmesį, kad pagal pateiktą siūlymą dėl karo padėtį atitinkančios situacijos įvedimo nuspręstų ekstremalių situacijų vadovas teikimu, taip pat KAM ministras priimtu sprendimu, suderintu su Prezidentu. Šių įgaliojimų suteikimas kariuomenei numatyti Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei Karinės jėgos naudojimo statuto pakeitimuose.
Kaip teigia S.Skvernelis, taip iš sprendimų priėmimo pašalinamas Seimas, kurio ir yra pareiga įvesti karo ir nepaprastąją padėtį, skelbti mobilizaciją ir priimti sprendimą panaudoti ginkluotąsias pajėgas.
Jo nuomone, valdantieji vis dar adekvačiai nesuvokia susidariusios situacijos, bijo ir nesupranta, kaip ją valdyti. Pasak jo, toliau demonstruojamas neryžtingumas įvesti šalyje nepaprastąją padėtį, kuri užtikrintų kur kas didesnę Lietuvos sienų apsaugą nuo iš Baltarusijos plūstančių nelegalių migrantų.
„Primenu tiems, kas bijo nepaprastosios padėties pasienio ruože – dėl tokio sprendimo balsuoja ir jį priima taip pat Seimas. Jį gali priimti ir Prezidentas tarp Seimo sesijų. Tačiau sprendimą vis tiek turi patvirtinti parlamentas, tik jis nustato sąlygas ir būtinus ribojimus“, – akcentuoja S.Skvernelis.
Opozicijos lyderis nurodo, kad registruos teisės aktų pataisas, kad tokie sprendimai dėl karinės jėgos naudojimo ekstremalios situacijos metu būtų priimami ne pavienių asmenų, o tik Vyriausybės teikimu ir Seimo nutarimu.