Nuotolinę S.Skvernelio spaudos konferenciją po Vyriausybės posėdžio galite žiūrėti čia:
Pasak S.Skvernelio, sprendimas dėl visuotinio karantino yra neišvengiamas. Jis yra įsitikinęs, kad tai duos rezultatą stabdant koronaviruso plitimą.
Premjeras minėjo, kad kitose Europos valstybėse taip pat skelbiamas karantinas arba ekstremalioji situacija.
Lietuvos priimti ribojimai, S.Skvernelio teigimu, yra subalansuoti, reikalingi tam, kad apsaugotumėme gyvybes, sveikatos apsaugos sistemą.
„Aišku, mūsų sėkmė priklausys nuo to, kaip mes nurodymų, ir ypač rekomendacijų, laikysimės. Dar kartą galiu pakartoti: ne Vyriausybei, ne valdžiai, ne politikams to reikia, bet reikia mums visiems, kad apsaugotumėme savo gyvybes, sveikatą ir šalies ekonomiką ir, kas ypač šiandien svarbu, – sveikatos apsaugos sistemą“, – nurodė jis.
S.Skvernelis minėjo, kad kai kuriose savivaldybėse įvestas lokalus karantinas davė rezultatų.
„Matome švelnaus optimizmo. Netgi ir tos priemonės, kurios buvo įvestos vadinamosiose raudonose savivaldybėse, irgi jau duoda rezultatus. Tai šitas neišvengiamas žingsnis, ir tikiuosi, kad mums pakaks trijų savaičių. Po to galėsime vėl gyventi galbūt šiek tiek laisviau, bet neatsipalaidavę, tol, kol grėsmė, ypač grėsmė mūsų sveikatos priežiūros sistemai, bus išlikusi“, – pažymėjo Vyriausybės vadovas.
Po to galėsime gyventi galbūt šiek tiek laisviau, bet neatsipalaidavę, tol, kol grėsmė, ypač grėsmė mūsų sveikatos priežiūros sistemai, bus išlikusi.
Vertins situaciją po 3 savaičių
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga sakė, kad kol kas nėra patvirtinti konkretūs karantino nutraukimo kriterijai.
Anot jo, matyt, po trijų savaičių bus bendrai vertinama situacija.
A.Verygos teigimu, pirmiausia būtų orientuojamasi į kelis svarbiausius rodiklius.
Jis minėjo, kad turi sustoti naujų užsikrėtimų skaičiaus augimas ir plitimas.
„Tai – mažiausia, kas turėtų įvykti tam, kad būtų galima ką nors peržiūrėti į švelninimo pusę. Ir, aišku, situacija turi pagerėti tiek, kad mums nebereikėtų sveikatos sistemos perorientuoti į pagalbą COVID-19 pacientams. Tai aš galiu tik priminti tą mūsų tokį pirminį skaičių lovų, kurios galėjo būti tiesiogiai skiriamos COVID-19 pacientams, – kalbame maždaug apie 400 lovų, kurių užimtumą skaičiavome – turbūt prisimenate, ne kartą minėjome 70 proc. Tai, kai sveikatos sistema grįš į normalų režimą, ir jeigu plitimas sustos ir pradės mažėti, tada bus galima kalbėti apie priemonių švelninimą“, – po Vyriausybės posėdžio sakė A.Veryga.
Atmeta kritiką dėl delsimo
Paklaustas, ar sutinka su kritika, kad įvedami ribojimai koronavirusui stabdyti yra pavėluoti, S.Skvernelis aiškino, jog su Seimo rinkimais tai nebuvo susiję.
Jis teigė, kad kai kurie politikai prieš rinkimus kalbėjo apie tai, jog apskritai nereikėjo skelbti pirmojo karantino, vadovautis to nedariusios Švedijos pavyzdžiu.
„Mes tiesiog ėjome nuosekliai, pagal kreives stengėmės suvaldyti, kol tai buvo įmanoma, naudojant švelnesnes priemones, ir išbandėme visų tų švelnesnių priemonių veiksmingumą. Deja, vienos pasiteisino, kitos – ne. Tokia situacija yra visose Europos valstybėse, ne tik Europos Sąjungos, – visose valstybėse. Taip kad priekaištauti Lietuvos Respublikai arba Vyriausybei, kad yra taip, švelniai tariant, ne visiškai tikslu“, – komentavo premjeras.
Priekaištauti Lietuvos Respublikai arba Vyriausybei, kad yra taip, švelniai tariant, ne visiškai tikslu.
Pasiruošę dalintis patirtimi
Valdančiąją koaliciją formuojančios partijos buria dvi darbo grupes.
Viena jų vertins Vyriausybės pateiktą kitų metų valstybės biudžeto projektą, kita grupė koordinuos koronaviruso pandemijos valdymą.
S.Skvernelis aiškino teigiamai vertinantis tokias būsimųjų valdančiųjų iniciatyvas.
Pasak jo, vienas pagrindinių naujo Ministrų kabineto narių darbų bus į finišo stadiją įvesti valstybės biudžeto priėmimą.
„Tai yra tiek Vyriausybei, tiek naujai valdančiajai daugumai didžiulis iššūkis. Ir pasiruošti, vertinti, ar atitinka programines nuostatas valdančiosios daugumos, iš tikrųjų yra pats laikas ir ta darbo grupė, kuri suburta, prasminga yra. Kalbant apie pandemijos valdymą, tai irgi tas perėmimas turi būti. Mes tikrai – dar kartą pasiruošęs pakartoti, kad esame pasirengę civilizuotai perduoti visą savo patirtį.
Gali vertinti: ji tinkama, ar netinkama, tobulinti, bet tikrai esame atviri. Nesinorėtų, kad į tą siūlymą, kuris buvo sveikatos ministro išreikštas, būtų sureaguota, švelniai tariant, keistai, lyg tai bando ministras atsakomybę nusimesti. Vyriausybė dirbs tikrai iki paskutinės dienos ir paskutinės valandos pagal suteiktus įgaliojimus“, – aiškino S.Skvernelis.
Kas įsigalios per karantiną?
Vyriausybė pritarė, kad nuo šeštadienio visoje Lietuvoje būtų įvestas karantinas.
Kol kas planuojama, kad jis galios iki lapkričio 29 dienos vidurnakčio.
Įsigaliojus karantinui asmenys, be kita ko, privalės:
- viešose vietose būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus ar įveikius ir pan.);
- laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių (iki 5 asmenų ar šeimos narių), vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų;
- viešose vietose dėvėti veido kaukes ar respiratorius, kitas dengiančias priemones, kurios priglunda prie veido ir pilnai dengia nosį ir burną (šis reikalavimas taikomas visiems vyresni nei 6 metų asmenims).
Vyriausybė trečiadienį apibrėžė, kada verslininkai galės prašyti paramos.
Bus nustatyta tvarka, pagal kurią verslas galėtų pretenduoti į paramą.
Siūloma, kad parama būtų teikiama įmonėms, jei apyvarta sumažėjo ne mažiau nei 30 procentų arba ne mažiau nei 40 procentų verslo atitinkamame ekonominės veiklos sektoriuje taip pat patyrė apyvartos sumažėjimą.
639 nauji atvejai
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 639 nauji koronaviruso atvejai.
7 žmonės mirė.
231 iš naujų susirgimų COVID-19 registruoti Vilniaus, 105 – Klaipėdos, 86 – Šiaulių, 55 – Kauno, 47 – Telšių, 42 – Tauragės, 36 – Marijampolės, 31 – Panevėžio apskrityse.
Alytaus apskrityje patvirtini 5 koronaviruso atvejai, Utenos – 1.
Iš viso šalyje patvirtinti 18 092 COVID-19 atvejai.
5 082 žmonės pasveiko nuo ligos, o 12 765 – serga.
35 403 asmenims šiuo metu reikia izoliuotis.