Iš 17-os matavimo stočių, dešimt rodo vidutinį užterštumo lygį, septynios – žemą.
Vilniuje ir Kaune pažymėtas vidutinis oro užterštumo lygis: kietųjų dalelių (KD) koncentracija šiuose miestuose svyruoja tarp 31 ir 40 μg/m³. Išimtis sostinės Lazdynų mikrorajonas – ten KD yra 24,33 μg/m³.
Klaipėdoje, kur praėjusią savaitę fiksuotas labai aukštas oro užterštumas, šią savaitę yra taip pat žemas: dvi matavimo stotys rodo 26,34 μg/m³ ir 29,61 μg/m³ KD koncentraciją.
Žemas užterštumo lygis yra Dzūkijoje, netoli Alytaus, Aukštaitijos nacionaliniame parke, bet Žemaitijoje, šalia Plungės.
Vidutinis oro užterštumas vis dar laikosi Kėdainiuose (30,69 μg/m³), Panevėžyje (45,48 μg/m³), Šiauliuose (35,09 μg/m³), Mažeikiuose (39,52 μg/m³) ir Naujojoje Akmenėje (40,6 μg/m³).
Situacija pagerėjo pasikeitus į Lietuvą judančioms oro masėms.
Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, sekmadienį tarša kietosiomis dalelėmis leistiną paros normą nežymiai viršijo Vilniuje, Savanorių prospekte, bei Panevėžyje. Šiose savivaldybėse savaitgalį buvo laistomos gatvės, ir pirmadienį, anot agentūros atstovų, tarša normų nebeviršijo.
Agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Bimbaitė BNS teigė, kad negalutiniais pirmadienio duomenimis, didesnė nei leistina oro tarša kietosiomis dalelėmis dar fiksuojama Klaipėdoje, Šilutės Plente ir Kaune, Petrašiūnuose.
Anot jos, situacija pagerėjo pasikeitus į Lietuvą judančioms oro masėms.
„Praėjusią savaitę, nuo balandžio 23 dienos, oro masės ėjo iš pietryčių atnešė papildomos taršos iš Baltarusijos, Ukrainos, kur degė miškai. Ši pernaša vyravo visą savaitę, praktiškai iki pat šeštadienio. Taip pat prisidėjo meteorologinė situacija – praktiškai visą balandį buvo sausa, nebuvo lietaus, susidėjo ir vietiniai teršalai, o sekmadienį oro masės pasisuko iš rytų, šiaurės rytų, jos buvo gerokai švaresnės, tai iškart ir pasijuto: papildomos atneštinės taršos nebuvo, liko tik vietiniai teršalai“, – BNS paaiškino specialistė.
Aplinkos apsaugos agentūra nurodo, kad nustatant oro užterštumo indeksą (OUI), remiamasi teršalų, kuriems pagal ES ir Lietuvos teisės aktus yra nustatytos trumpo periodo ribinės vertės, koncentracijų lygiais. Šis indeksas pagrįstas kietųjų dalelių (KD10), azoto dioksido (NO2), sieros dioksido (SO2), anglies monoksido (CO), ozono (O3) koncentracijų įvertinimu. Įvertinus nustatyto periodo (1, 8 ar 24 valandų) koncentracijas pagal užterštumo lygio skalę nustatomas indeksas. Lentelėje pavaizduota OUI bei jį atitinkančių teršalų koncentracijų (μg/m3, CO – mg/m3) intervalų skalė.
Miestuose didžiausią įtaką oro užterštumo padidėjimui turi teršalai, patenkantys į orą, dažnai dėl per silpno vėjo ir nepalankių meteorologinių sąlygų (rūkas, dulksna), kai teršalai neišsisklaido. Taip pat kietųjų dalelių koncentracijos padidėjimą lemia ir autotransporto sukelta tarša, energetikos įmonių veikla, individualių namų šildymas kietuoju kuru.
Kaip elgtis, kad išvengtume žalingo poveikio sveikatai?
- Labai žemas arba žemas – oro kokybė gera, galite mėgautis švariu oru.
- Vidutinis – jautrios gyventojų grupės (vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, nėščios moterys ) turėtų vengti ilgesnių pasivaikščiojimų ar kitos aktyvesnės veiklos prie intensyvaus eismo gatvių, sankryžų.
- Aukštas – aktyvia veikla atvirame ore gali užsiimti tik visiškai sveiki žmonės; siekiant išvengti dar didesnio oro užterštumo, rekomenduojama nevažiuoti savu automobiliu, patariama naudotis viešuoju transportu.
- Labai aukštas – stenkitės kuo mažiau būti atvirame ore; būdami patalpose, neatidarykite langų; pajutę sveikatos sutrikimus, kreipkitės į gydytoją.