2020 12 09

SAM atnaujino rekomendacijas gyventojams: primenama vengti prekybos vietų, draudžiama nuomoti patalpas šventėms

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino rekomendacijas gyventojams. Primenama, kad draudžiama rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jei jose dalyvauja daugiau nei dvi šeimos ir daugiau nei 10 asmenų. Taip pat draudžiama nuomoti, subnuomoti apgyvendinimo paslaugoms skirtas patalpas, jei jose bus organizuojami privatūs renginiai, šventės ar kiti susibūrimai. Šiemet rekomenduojama šventes švęsti tik su tais asmenimis, su kuriais gyvenate, rašoma pranešime.
Apsauginė veido kaukė
Apsauginė veido kaukė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Be to, viešose vietose galima būti ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius. Rizikos grupės asmenys ir sergantys lėtinėmis ligomis turėtų ypač saugotis šalyje siaučiant pandemijai.

Rekomendacijos, kuriomis siekiama užkirsti kelią viruso plitimui, parengtos atsižvelgiant į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas.

Atidėkite šeimos šventes

SAM primena, jog gyventojams rekomenduojama atidėti visas asmenines šventes arba jas organizuoti taip, kad jose dalyvautų ne daugiau kaip 10 žmonių ir tik dvi šeimos. Jeigu jaučiami viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymiai arba asmuo yra izoliacijoje – šventėje nereikėtų dalyvauti. Šventės dalyviai turėtų laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, taip pat išlaikyti saugų atstumą nuo kitų asmenų, plauti rankas su muilu ir vandeniu arba naudoti rankų dezinfekavimo priemones ir dėvėti kaukes.

Ribokite kontaktų skaičių

SAM primena, kad draudžiami daugiau nei dviejų šeimų kontaktai, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia suteikti pagalbą, prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis.

Ministerija rekomenduoja riboti susitikimus su draugais, pažįstamais ar giminaičiais, o susitikimų metu būtinai dėvėti kaukes, vengti fizinio kontakto – apkabinimo ar rankų paspaudimų. Gyventojai raginami nuolat bendrauti tik su tais pačiais žmonėmis, kurie laikosi tokių pačių prevencijos principų.

Ne rečiau kaip 2–3 kartus per dieną bent 10 min. reikėtų nepertraukiamai vėdinti gyvenamąsias patalpas. Taip pat patariama kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius – durų rankenas, stalų paviršius, čiaupo rankenėles, pultelius, šaldytuvo rankenas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantinas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantinas Vilniuje

Išskirtinis dėmesys sergantiesiems lėtinėmis ligomis

Sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonės yra pažeidžiamiausia gyventojų grupė, turinti didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus koronavirusu.

Jeigu asmuo turi lėtinių ligų, yra vyresnio amžiaus – reikėtų aptarti su darbdaviu galimybę dėl darbo nuotoliniu būdu. Jeigu tam nėra galimybės, darbdavys turėtų organizuoti darbą taip, kad būtų užtikrinamas kuo mažesnis kontaktas su kitais asmenimis.

Gyventojams taip pat patariama kuo rečiau lankytis viešose vietose ir prašyti artimųjų, draugų ar kaimynų, kad pasirūpintų maistu ir kitomis būtinomis priemonėmis.

Likite namuose, užsakykite maistą į namus

Žmonėms rekomenduojama kuo rečiau lankytis prekybos centruose, į juos vykti turėtų tik vienas šeimos narys. Esant galimybei rekomenduojama naudotis prekių pristatymo į namus paslauga.

Lankantis parduotuvėse, vaistinėse, turguose, kitose viešose atvirose ir uždarose vietose – reikėtų laikytis saugaus, ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių ir dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Viešose prekybos vietose turi būti užtikrinamas 10 m2 prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.

Viešose vietose galima būriuotis ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, privaloma laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų.

Jeigu asmuo pajuto koronaviruso simptomus – karščiavimą, kosulį, pasunkėjusį kvėpavimą, reikėtų likti namuose ir konsultuotis Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Dėvėkite kaukes visur ir visada

Žmonės turėtų dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines priemones viešose vietose ir ten, kur sutinkami žmonės, su kuriais įprastai nebendraujama. Taip pat reikėtų neliesti neplautomis rankomis veido, akių, nosies ir burnos.

Apsauginės veido kaukės privalomos vyresniems nei 6 metų amžiaus žmonėms, išskyrus žmones, kai jie sportuoja; aukšto meistriškumo sporto pratybose ar varžybose dalyvaujantiems aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistams, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo instruktoriams ir teisėjams.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Veido kaukė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Veido kaukė

Taip pat paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti būnant su kauke; neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Šiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį.

Kaukės neprivalomos asmenims, kurie yra už gyvenamosios vietos ribų ir kai šalia 20 metrų spinduliu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius.

Taip pat vaikams, ugdomiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas, jiems esant ugdymo įstaigoje ir (ar) jos teritorijoje.

Su rekomendacijomis galite susipažinti – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai