Atnaujinta apmokėjimo tvarka skatins gydymo įstaigas didinti ambulatorinių paslaugų skaičių, ypatingą dėmesį skiriant prioritetinių specialybių gydytojų konsultacijoms: kardiologų, neurologų, endokrinologų, hematologų, onkologų radioterapeutų ir onkologų chemoterapeutų.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad pokyčių imtasi reaguojant į duomenis apie eiles pas kai kuriuos specialistus. Priimti sprendimai pagreitins pacientų patekimą pas reikalingiausių specialybių medikus ir sutrumpins eiles gydymo įstaigose.
„Imamės priemonių trumpinti eiles pas gydytojus specialistus: išskyrėme pagrindines ligas, kurios daro didžiausią įtaką gyventojų sergamumui ir mirtingumui Lietuvoje, ir pakoregavome paslaugų apmokėjimo tvarką taip, kad šiomis ligomis susirgę gyventojai pas gydytojus patektų kuo greičiau“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Pasak Valstybinės ligonių kasos direktoriaus Gintaro Kacevičiaus, šiuo metu kaip tik vyksta ligonių kasų ir gydymo įstaigų sutarčių sudarymas, todėl, „pasinaudodami atnaujintos apmokėjimo tvarkos nuostatomis, kviesime gydymo įstaigas sutartyse įsipareigoti teikti pacientams daugiau tokių paslaugų, dėl kurių eilės didžiausios, savo ruožtu garantuodami, kad prireikus tam skirsime papildomų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.“
Prioritetinėms konsultacijoms bus numatyta atskira suma gydymo įstaigų ir teritorinių ligonių kasų sutartyse dėl sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Jeigu gydymo įstaiga neišnaudos visos nustatytos sumos prioritetinėms paslaugoms, likutis negalės būti panaudotas kitų paslaugų apmokėjimui ir bus skiriamas apmokėti kitų gydymo įstaigų viršytas prioritetines paslaugas.
Jeigu gydymo įstaiga suteiks daugiau prioritetinių paslaugų, nei numatyta sutartyje, šios paslaugos bus apmokamos prioriteto tvarka gydymo įstaigų nepanaudotomis kitų paslaugų grupių lėšomis ataskaitinio laikotarpio (mėnesio) pabaigoje, pasibaigus pusmečiui ir metų pabaigoje.
Viršsutartinių ambulatorinių paslaugų apmokėjimas, perskirstant lėšas tarp gydymo įstaigų, bus vykdomas ne vieną, o du kartus per metus. Tarp tos pačios įstaigos paslaugų grupių nepanaudotos lėšos galės būti perskirstomos kiekvieną mėnesį. Taip pat atsisakoma ribojimo, kuris iki šiol leisdavo apmokėti ne daugiau kaip 25 proc. viršsutartinių ambulatorinių gydytojų specialistų konsultacijų vertės.
Siekiant didinti ambulatorinių paslaugų teikimo mastą ir gerinti jų prieinamumą bei apmokėjimą, atsisakoma stacionarinių paslaugų indeksavimo. Ambulatorinėms paslaugoms apmokėti taip pat numatoma naudoti gydymo įstaigų stacionarinėms paslaugoms numatytas, bet nepanaudotas lėšas.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo tvarkos pakeitimo rasite ČIA.
Pakeitimai parengti įgyvendinant Vyriausybės programos tikslą tobulinti sveikatos priežiūros finansavimo modelį, gerinti paslaugų prieinamumą, o paslaugų apmokėjimą sieti su jų kokybe ir efektyvumu.