Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 05 26

SAM ragina gydymo įstaigas greičiau atnaujinti paslaugų teikimą pacientams

Praėjus kone mėnesiui po to, kai švelninant karantino sąlygas mūsų šalies gydymo įstaigoms leista vėl atverti duris, tik maždaug pusė iš jų yra tai padariusios ir priima pacientus bei teikia jiems reikiamas paslaugas. Tad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia gydymo įstaigas – ligonines, šeimos centrus, poliklinikas ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas teikiančias įstaigas – greičiau atnaujinti veiklą ir priimti pacientus, kurie laukia paslaugų.
Panevėžio miesto poliklinika
Poliklinika / Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr.

Išplatintame pranešime rašoma, kad kai kurios dar rengia planus, kaip atnaujinti veiklą, ir derina juos su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC) ir tik planuoja atnaujinti savo veiklą.

SAM primena, kad karantino laikotarpiu kiekviena gydymo įstaiga pati nusprendžia, nuo kada ir kokių paslaugų teikimas bus atnaujintas, kaip jos bus teikiamos pacientams – nuotoliniu būdu ar gyvai priimant pacientus, kaip bus valdomi pacientų srautai. Kiekviena iš jų turi organizuoti savo darbą pagal pasirengtą ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC) suderintą paslaugų atnaujinimo ir teikimo planą, kad būtų užtikrinta tinkama infekcijų kontrolė, pacientų ir medikų saugumas.

NVSC duomenimis, šiuo metu apie 53 proc. ambulatorines paslaugas teikiančių įstaigų ir apie 56 proc. stacionarines paslaugas teikiančių įstaigų yra pateikusios paslaugų atnaujinimo planus etapais.

Sveikatos apsaugos ministerijos nuotr./Gydymo įstaigos atnaujinusios darbą pagal apskritis
Sveikatos apsaugos ministerijos nuotr./Gydymo įstaigos atnaujinusios darbą pagal apskritis

SAM primena, kad karantino metu pasikeitė ir registracijos pas gydytoją tvarka:

  • Gydymo įstaigos registratūra ar skambučių centras pacientus registruoja tik dėl nuotolinių paslaugų;

  • Dėl tiesioginio susitikimo su šeimos gydytoju ar slaugytoju pacientą turi užregistruoti pats gydytojas arba slaugytojas;

  • Vizitui pas gydytoją specialistą registruojama pagal įstaigos vadovo nustatyta tvarką, apie kurią įstaiga turi informuoti pacientus pati – interneto svetainėje, SMS žinutėmis ar pan.

Tais atvejais, kai netenkina teikiamos paslaugos, pavyzdžiui, nepavyksta užsiregistruoti pas gydytoją vizitui, pirmiausia reikėtų raštu kreiptis į gydymo įstaigos administraciją, kuri padėtų išspręsti tokius klausimus. Jei nepavyktų išsiaiškinti įstaigoje arba netenkintų įstaigos skundo nagrinėjimo rezultatai, tuomet dėl teikiamų paslaugų kokybės reikėtų kreiptis į Akreditavimo tarnybą arba Bioetikos komitetą.

Be to, svarbu žinoti ir tai, jei netenkina paslaugų kokybė, pacientas gali laisvai rinktis kitą gydymo įstaigą, persirašyti pas kitą šeimos gydytoją, jei ilgai tenka laukti pas tam tikros srities specialistą, galima pasidomėti, kur yra trumpesnės eilės. Tokią informaciją apie eiles galima rasti VLK interneto svetainėje.

Medicina – ne išimtis švelninant karantiną

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, karantino švelninimas vyksta palaipsniui atlaisvinant įvairias sritis, medicina – ne išimtis.

„Kai kurios gydymo įstaigos spėjo greičiau tinkamai pasiruošti ir jau gali priimti pacientus, kai kurioms reikia kiek daugiau laiko. Šis pasirengimas – labai svarbus, nes būtina užtikrinti maksimalią apsaugą pacientams ir juos priimantiems medikams, siekiant iki minimumo sumažinti galimybes užsikrėsti koronavirusu. Tad labai prašome gyventojų būti kantresniais ir supratingesniais. Paslaugos ir vėl bus teikiamos, kai likusios gydymo įstaigos jas atnaujins", – sako ministras A.Veryga.

Anot ministro, šiuo metu daugiausiai paslaugų atnaujinimo planų yra pateikę odontologai, tačiau kol kas ir jie ne visi šiuo metu gali priimti pacientus.

„Mes pirmą kartą susidūrėme su tokiu milžinišku iššūkiu sveikatos sistemai. Koronaviruso iššūkis mus privertė ieškoti kitų būdų padėti pacientui. Gydymo įstaigos turi lanksčiai prisitaikyti prie pokyčių ir rasti sprendimą, kaip kokybiškai organizuoti savo darbą. Štai labai ženkliai išaugo nuotoliniu būdu teikiamų paslaugų skaičius. Tai rodo, kad žmonės tampa sąmoningesni ir išvengia nebūtinų apsilankymų įstaigose", – sako ministras A.Veryga.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šiemet balandį, palyginus su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, nuotolinių konsultacijų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose padaugėjo beveik 68 kartus – nuo 11 tūkst. iki 758 tūkst. Dažniausiai žmonės naudojosi šeimos gydytojo, vaikų ligų gydytojo ir vidaus ligų gydytojo nuotolinėmis paslaugomis, taip pat nuotoliniu būdu konsultavosi su šeimos gydytoju.

Be to, nuotoliniu būdu galima teikti ne tik šeimos gydytojo, gydytojo specialisto, slaugytojo konsultacijas, bet ir išduoti elektroninius nedarbingumo pažymėjimus, skirti būtinuosius tyrimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais