Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 10 01

SAM siūlo įteisinti surogatinę motinystę, pagalbinį apvaisinimą nesusituokusiems

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama įteisinti surogaciją, leisti pagalbinio apvaisinimo galimybe pasinaudoti ir nesusituokusioms poroms, numatyti embrionų saugojimo terminus, kuriems pasibaigus jie būtų sunaikinti.
Ultragarso nuotrauka
Ultragarso nuotrauka / 123RF.com nuotr.

Ministerijos teikiamos pataisos kol kas – derinimo stadijoje.

Jomis siūloma leisti pagalbinį apvaisinimą atlikti ir nesusituokusioms bei partnerystės neįregistravusioms poroms – vyrui ir moteriai, panaikinti amžiaus, nuo kurio atliekamas vaisingumo išsaugojimas, ribą.

123RF.com nuotr./Tėvai
123RF.com nuotr./Tėvai

„Kadangi nevaisingumo sukeliami emociniai ir psichologiniai išgyvenimai prilygsta potrauminio streso sindromui, tarptautinės organizacijos rekomenduoja, kad vaisingumo išsaugojimo klausimai turėtų būti aptariami kiekvienu vaikų ir paauglių onkologinio arba kito susirgimo, galinčio neigiamai paveikti jų vaisingumą ateityje, atveju.

Vaisingumo išsaugojimo procedūros vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 14 metų, šiuo metu nėra teikiamos, nes tai draudžia <...> įstatymas, tačiau jos sėkmingai atliekamos vaikams nepriklausomai nuo amžiaus visame pasaulyje“, – rašoma projekto teikime.

Embrionai būtų saugomi ne ilgiau kaip 10 metų

Projektu taip pat siekiama išplėsti asmenų, galinčių pasinaudoti vaisingumo išsaugojimu, ratą ir atsisakyti neterminuoto embrionų saugojimo – jie būtų laikomi tiek, kiek pageidautų pora, tačiau ne ilgiau kaip 10 metų nuo embriono sukūrimo.

Pasibaigus šiam terminui, embrionai būtų sunaikinami arba toliau laikomi valstybės lėšomis, jei pora sutiktų dėl jų donorystės.

Embrionai taip pat būtų naikinami jei pora dvejus metus nemokėtų už jų laikymą.

SAM taip pat siūlo įteisinti altruistinę gestacinę surogaciją.

„Porų, kurioms surogacija yra vienintelis galimas nevaisingumo gydymo būdas, daugėja, tačiau įstatymas ją draudžia“, – rašoma teikime.

Porų, kurioms surogacija yra vienintelis galimas nevaisingumo gydymo būdas, daugėja, tačiau įstatymas ją draudžia.

Pagal pataisas, surogacija būtų galima, jei moteris įsipareigotų, „naudojant kitos poros lytines ląsteles, reprodukcinius audinius ar embrioną, pastoti, išnešioti ir pagimdžiusi perduoti kūdikį šiai porai, jei poros moteris serga liga, dėl kurios nėštumas tokiai moteriai yra kontraindikuotinas ir (ar) fiziologiškai negalimas ir šis procesas yra negrįžtamas“.

Dar turės pritarti Vyriausybė

Įstatyme taip pat siūloma numatyti, kad atliekant su pagalbiniu apvaisinimu susijusias procedūras, būtų atsižvelgta ne vien į būsimo vaiko, bet ir poros interesus bei atsisakyti reikalavimo, kad nuo informuoto paciento sutikimo pasirašymo dienos iki pagalbinio apvaisinimo procedūros pradžios turi praeiti ne mažiau kaip 7 dienos.

Toks reikalavimas, pasak SAM, neturi reikšmės ir poroms sukelia nepatogumų.

Su visuomene ir suinteresuotomis institucijomis teikiamos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos bus derinamos iki spalio 13 dienos.

Kad galėtų keliauti į Seimą, joms dar turės pritarti Vyriausybė.

Tikslą parengti ir priimti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, kuriose būtų numatytos palankesnės moters pagalbinio apvaisinimo sąlygos, būdai ir tvarka, Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė įsirašė į savo programos įgyvendinimo planą.

Pataisos dėl terminuoto saugojimo – jau Seime

Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas neseniai registravo ir valdančiųjų Liberalų sąjūdžio, Laisvės partijos ir konservatorių frakcijų atstovai Seime.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Embrionai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Embrionai

Politikai pasiūlė atsisakyti amžino pagalbiniam apvaisinimui sukurtų embrionų saugojimo – jie būtų saugomi ne trumpiau kaip dvejus, bet ne ilgiau kaip 10 metų, nebent sutuoktiniai ar partneriai pageidautų šį terminą pratęsti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais