Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 05 12

SAM sprendimai greitai keičiasi: kritikuotas įsakymas dėl privalomų COVID-19 testų sanatorijose jau pakeistas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad nuo šiol pacientams, stacionare gydytiems dėl COVID-19 ligos ir siunčiamiems medicininės reabilitacijos, nereikės atlikti COVID-19 (PGR) testo. Šis sprendimas taikomas nepriklausomai nuo to, ar pacientas vyksta tiesiai iš stacionaro, ar po gydymo stacionare vyksta iš namų. Iki šiol nuo balandžio pabaigos galiojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriame toks testas buvo privalomas.
Reabilitacija
Reabilitacija / 123RF.com nuotr.

Koją kišo ilgai išsilaikantis virusas

Iš ligoninės išleisti, sunkiai COVID-19 liga persirgę pacientai dėl minėto sveikatos apsaugos ministro įsakymo buvo atsidūrę keistoje padėtyje – neretam iš jų PGR testas teigiamą rezultatą rodė dar ne vieną savaitę, tad reabilitacijos paslaugas teikiančių įstaigų durys jiems buvo užtrenktos.

Kaip rašė 15min, būtent tokioje situacijoje atsidūrė 47-erių vyras, kuris, užsikrėtęs COVID-19, ligoninėje praleido daug laiko, net dvi savaites gulėjo reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje. Jam diagnozuota pneumonija, kamavo kvėpavimo nepakankamumas.

Kai jis buvo išleistas iš ligoninės, šeima dėliojo planus, kaip gydymą bei reabilitaciją pratęsti sanatorijoje. Tačiau čia iškilo sunkumų – pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymo pakeitimą, kurį Arūnas Dulkys pasirašė balandžio 29 d., sanatorijos priima tik tuos žmones, kurių COVID-19 testas yra neigiamas.

Plačiau skaitykite čia: Sunkiai persirgus COVID-19 reabilitacijos paslaugų galite ir negauti: koją kiša ilgai organizme išsilaikantis virusas.

Ministro įsakyme „Dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo esant Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbtai valstybės lygio ekstremaliai situacijai organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ rašyta: „Į medicininės reabilitacijos bei stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas teikiančias ASPĮ iš stacionarinių ASPĮ pacientai perkeliami tik gavus jų viruso SARS-CoV-2 tyrimo (tiriant PGR metodu) neigiamą atsakymą.“

SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Gitana Ratkienė tuomet 15min patvirtino, kad nuo balandžio 30 d. įsigaliojo pasikeitęs ministro įsakymas, pagal kurį pacientui ir jį lydinčiam asmeniui viruso SARS-CoV-2 tyrimas PGR metodu turi būti atliekamas ir tuo atveju, kai šie asmenys yra pasveikę nuo COVID-19 ligos ar paskiepyti COVID-19 ligos vakcina.

Būtina pasveikti

Praėjus beveik dviem savaitėms tvarka vėl kita. Kaip pranešime spaudai teigia SAM, būtina, kad pacientas būtų pasveikęs nuo COVID-19 ligos ir jam turi būti nutraukta izoliacija. Taip pat jis negali turėti koronaviruso ligai būdingų simptomų 90 dienų laikotarpiu nuo pirmųjų infekcijos simptomų atsiradimo dienos.

„Ministerija primena, kad pacientai, persirgę COVID-19 liga, gydytojo siuntimu gali gauti stacionarinės arba ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugas.

Reabilitacija persirgusiems asmenims bus suteikta ne vėliau nei praėjus 3 mėnesiams po aktyvaus gydymo stacionare. COVID-19 ligos atveju pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugų, prieš skiriant medicininę reabilitaciją, teikti nereikia“, – rašoma SAM pranešime.

Medicininės reabilitacijos paslaugos persirgus COVID-19 skiriamos atsižvelgiant ne tik į paciento diagnozę, bet ir į biosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį – tokių kaip elgesio kontrolė, orientacijos, judėjimo sutrikimai, iššūkiai priimant ir perduodant informaciją ir kitos. Tai reiškia, kad tik fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, visapusiškai įvertinęs paciento sveikatos būklę, gali skirti atitinkamą medicininį reabilitacinį gydymą.

„Svarbu pažymėti, kad siuntimai medicininės reabilitacijos paslaugoms, teikiamoms po COVID-19 ligos, neribojami ir nėra įtraukiami į sutartyje su teritorine ligonių kasa nustatytą bendrą asmens sveikatos priežiūros įstaigai skiriamų medicininės reabilitacijos siuntimų skaičių.

SAM primena, kad asmenys, kurių būklė neatitinka ministro įsakymo nustatytų kriterijų dėl medicininės reabilitacijos skyrimo, bet jaučiantys koronaviruso infekcijos pasekmes, gali gauti pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugas platesne apimtimi – masažą, kineziterapiją, ergoterapiją ir fizioterapiją. Šios paslaugos gali būti skiriamos iš karto, kai tik tai leidžia paciento sveikatos būklė.

Visos šios medicininės reabilitacijos paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto“, – pranešė ministerija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas