Sutartį su viešąja įstaiga „Lietuvos savivaldybių asociacijos mokymo ir konsultavimo centras“ SAM pasirašė antroje rugpjūčio pusėje.
Jei įvyks visi numatyti mokymai, jie atsieis beveik 160 tūkst. eurų – tai maksimali sutartyje numatyta suma.
SAM atstovė Lina Zimnickienė 15min pabrėžė, kad jie bus finansuojami iš Europos Sąjungos (ES) fondų, o patys mokymai organizuojami ministerijai dalyvaujant kovos su korupcija 2015–2025 metų programoje.
Pirkimo dokumentuose nurodoma, kad medikai bus motyvuojami kurti ir palaikyti įstaigoje nepalankią korupcijai aplinką, elgtis sąžiningai, rodyti sektiną skaidrumo pavyzdį, laikytis etikos ir elgesio kodeksų, pranešti apie pastebėtą korupciją, atsisakyti priimti „neoficialius mokėjimus“, „dovanas“, kyšius, vengti viešųjų ir privačių interesų konfliktų.
Be kita ko, medikams bus pasakojama apie sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų tarpusavio santykių etiką, moralinę dorovę.
Tikslinė mokymų grupė – mažiausiai 1959 asmens sveikatos priežiūros specialistai – gydytojai, gydytojai odontologai, slaugytojai akušeriai.
Paslaugos tiekėjas įsipareigojo pravesti 81 dienos trukmės mokymus, sutartis galios iki kitų metų pabaigos.
15min SAM teiravosi, kam būtent šiuo metu prireikė tokių mokymų ir ką juose medikai išmoks, tačiau SAM atstovė L.Zimnickienė buvo labai lakoniška: „Realizuodama šį projektą SAM organizuoja mokymus ir taip siekia ugdyti gydymo įstaigose dirbančių žmonių atsparumą ir nepakantumą korupcijai, mažinti korupcijos apraiškas gydymo įstaigose, didinti medikų sąmoningumą. Šiuose antikorupciniuose mokymuose galės dalyvauti visų gydymo įstaigų medikai.“
VšĮ atstovai nelinkę pasakoti apie mokymus
15min kreipėsi į mokymų projekto vadovą, VšĮ „Lietuvos savivaldybių asociacijos mokymo ir konsultavimo centro“ direktoriaus pavaduotoją Matą Martinaitį, kuris pažadėjo raštu papasakoti, kaip vyks mokymai ir ko medikai juose išmoks.
Tačiau elektroniniu laišku jis tik žodis žodin pakartojo 15min iš SAM gautą atsakymą ir pridūrė, kad detalesnė informacija yra pateikiama pirkimo techninėje specifikacijoje, kuri yra viešai prieinama.
Minėtame dokumente vardijama, ko 8 akademines valandas gydytojai bus mokomi paskaitose ir kokie bus praktiniai užsiėmimai.
Medikams bus pristatyta korupcijos situacija Lietuvoje, jie gaus žinių ir suvokimą apie kyšio ir dovanos santykį.
„Išmokti dovanų politikos principus, sumodeliuotos situacijos, kaip
atsisakyti dovanos – kyšio“, – ko bus mokomasi per praktinį užsėmimą, rašoma dokumente.
Gydytojams taip pat bus aiškinama apie viešųjų ir privačių interesų konfliktus, mokoma atpažinti rizikas ir pavojus, parodyta, kaip pildyti viešųjų ir privačių interesų deklaracijas.
Medikai bus mokomi išmanyti profesinės etikos standartus.
Per praktinį užsiėmimą, be kita ko, ketinama pademonstruoti etišką bendravimą.
Mokymuose taip pat bus aiškinama, kaip atskirti korupcinius atvejus nuo neetiško elgesio atvejų, jiems bus „pademonstruotos konfliktinės ir nepatogios situacijos bendraujant su pacientais“.