Sukritikavo medžių kirtimą
Socialiniame tinkle „Facebook“ J.Lozoraitis paskelbė fotoreportažą iš Sapieginės miško ir Sapieginės pažintinio poilsio tako, kurį pavadino „Barbariškos kirtavietės ir eurotakų bapkės“. „Pabrėžiu: nesu joks aplinkosaugininkas ar landšaftininkas specialistas. Tad mano išvados remiasi tik pašaliečio stebėjimais ir diletanto samprotavimais. Kita vertus, jau keletą metų nuolat stebiu šiuos skandalingus procesus“, – feisbuke rašė J.Lozoraitis.
Savo pastebėjimus jis išskyrė į dvi dalis. Pirmoji – dėl Sapieginės miško. Jau kelias savaites čia vykdomi miško tvarkymo ir retinimo darbai, kuriems, anot J.Lozoraičio, nėra parengto darbų plano, nepasitelkta ir rekreacinei teritorijai pritaikyta technika.
„Čia yra naudojama ordinari sunki technika, kuri naudojama paprastų miškų kirtimui. Todėl miškui, kuris yra parko dalis, padaryta brutali žala: sunki technika paliko subjaurotas pravažas per mišką link kirtaviečių, sunkios technikos ratai subjaurojo ir vietomis sunaikino paklotus eurotakus.
Darbų vykdymui akivaizdžiai trūksta pajėgumų. Todėl kiti sunkūs ir nepatogūs darbai, kurie privalo būti atlikti – pvz., surinkti ir išvežti sukritusių medžių ir šakų šabakštynai – atliekami labai vangiai. Miško retinimas vykdomas neva „patogiausiu“ būdu, t.y. elementariai kertant sveikus medžius šalia takų. Tokio „retinimo“ nauda miškui – abejotina, o rekreacijai daroma nepataisoma žala. Taip pat neatsižvelgiama į paukščių perėjimo periodą, kurių lizdų nukirstų medžių viršūnėse tikrai yra“, – savo pastabas dėstė J.Lozoraitis.
Jo nuomone, atrodo, lyg bandoma kuo greičiau ir pigiau „sutvarkyti“ Sapieginės mišką. Tačiau taip mišką ir jame esantį pažintinį taką greičiau pavyks subjauroti, todėl procesus būtina stabdyti.
Pjauna dėl kenkėjų
Vilniaus miesto savivaldybė teisinasi, kad šiuo metu jau baigti darbai buvo būtini.
„Sapieginės miške, nuo Žolyno gatvės pusės, buvo vykdomi sanitariniai miško tvarkymo darbai. Prieš pusantros savaitės užbaigus darbus, gyventojai jau gali džiaugtis estetišku, tvarkingu kraštovaizdžiu. Dėl sausringų orų susidarė palankios sąlygos daugintis ir plisti eglės liemenų kenkėjams. Norint apsaugoti mišką nuo kenkėjų plitimo buvo būtina pašalinti iš miško naujai kenkėjų pažeistus medžius. Sapieginės miške, šalia pažintinių takų, nebeliko sausų, grybinių ligų ir kenkėjų pažeistų medžių. Visi darbai buvo atliekami vadovaujantis su Valstybine miškų tarnyba suderintu pranešimu apie miško tvarkymą“, – tvirtina savivaldybė.
Be to, Vilniaus miesto savivaldybė sako sulaukusi ir pačių gyventojų pastebėjimų dėl šalia takų esančių sausuolių ar grybinių ligų pažeistų, pavojų keliančių medžių, kurie taip pat buvo nedelsiant sutvarkyti.
O ir šakos paliktos ne šiaip sau: „Šalia takų esančios šakos surinktos ir išvežtos, toliau nuo takų, sukrautos į krūvas. Šios šakos paliktos natūraliam supuvimui, bioįvairovei. Mediena iš miško buvo išvežama nedideliu traktoriumi galinčiu vežti iki 5 kub. metrų medienos, todėl miško paklotas nebuvo sugadintas.“
„Eurotakai“ ir takai greta
Pažintinis poilsio takas, vingiuojantis per Sapieginės mišką, J.Lozoraičiui irgi kelia klausimų. Jo teigimu, žmonės jau seniai jį vadina „eurotaku“, kaip ir kitus panašius Antakalnyje ir ne tik esančius.
„Pastebėta technologija tokia: ant jau egzistuojančio, žmonių išminto paprasto tako miške ar parke a) iš pradžių užvažiuoja BobCat greideris ir tą taką kapitaliai nugreideriuoja; b) po to užvažiuoja BobCat buldozeris ir pažeria ant nugreiderinto tako žvyro/skaldos (ji visur įtartinai vienoda); c) ant nugreiderinto ir skalda užpilto tako užvažiuoja BobCat volas ir užpresuoja skaldos ir žvyro taką, kurį paskui liaudis praminė „eurotaku“ (atspėkite iš 3 sykių kodėl). Po pirmos stipresnės liūties (ar dviejų) visas tas eurožvyras nuo eurotakų nučiuožia velniop, susigrūda į sangrūdas, rieves ir griovius“, – pastebėjimus dėstė J.Lozoraitis.
Po pirmos stipresnės liūties (ar dviejų) visas tas eurožvyras nuo eurotakų nučiuožia velniop, susigrūda į sangrūdas, rieves ir griovius, – dėstė J.Lozoraitis.
Jo įsitikinimu, tokiais nuplautais žvyruotais takais vaikščioti darosi neįmanoma, ypač su vaikišku vežimėliu ar važiuojant dviračiu, todėl žmonės išmindė greta takelius. Tačiau ar tai nerodo, kad europinės lėšos buvo išleistos netinkamai ir ar kas nors už tai atsakys?
Laiptus ardo, suolus taiso
Verkių ir Pavilnių regioninių parkų direkcijos direktorė Jolanta Radžiūnienė Sapieginės miško pažintinį poilsio taką mato kiek kitaip. Takas čia įrengtas tikrai ne prieš metus ar dvejus, o vingiuoja jau gerą dešimtmetį, tad nenuostabu, kad kai kur gruntą šiek tiek nuplovė vanduo, o medinius suolelius tenka remontuoti, nes jie lūžta nuo senumo. Kaip ir laiptai.
„Šie takai žvyru jau išpilti prieš 10-15 metų ir joks lietus jų visiškai nenuplovė. Kiek plovė, tiek nuplovė, bet likusi danga laikosi. Suolai po truputėlį atnaujinami, remontuojami, nes irgi yra apie 15 metų senumo. Tada buvo pasirinktas toks tako įrengimo modelis, kuris dabar gal ir nebeatrodo visiškai pasiteisinęs. Mes po truputėlį tą taką natūralizuojame – visus susidėvėjusius ar nenaudojamus daiktus demontuojame ir išvežame. Nupjovėme jau rodykles, išardėme kelias šiukšliadėžes, kurių nereikia, dabar svarstome apie dviračių laikiklius, kurių niekas nenaudoja, dar nudažyti, ar jau išardyti.
O suolai (žmonių sako, kad jie pasiteisina, nes ten sėdima) po truputį pūva, mes juos remontuojame. Kol laikys, tol prižiūrėsime, kai jau visai supus – išmontuosime arba darysime kitokius, tik gal tiek daug jų nebus“, – aiškino J.Radžiūnienė.
Kaip juokauja direktorė, senjorai net meldžiasi už parko direkciją, kad tuos suolus Sapieginės miške įrengė. Tačiau esą ne paslaptis, kad pagal kažkada parengtą projektą įrengtas takas su visa jo infrastruktūra jau nebeatitinka dabar keliamų reikalavimų. Tačiau vienu ypu viską nugriauti ir iš naujo kažką padaryti, čia nenorima.
Suolai po truputį pūva, mes juos remontuojame. Kol laikys, tol prižiūrėsime, kai jau visai supus – išmontuosime arba darysime kitokius, – sakė J.Radžiūnienė.
Pernai ir šiemet išmontuota nemažai niekam take nereikalingų laiptų. Kaip tik šalia jų ir atsirado savavališkai ištryptų takelių – sulūžusiais laiptais žmonėms tiesiog nepatogu buvę eiti. Dabar laiptai paliekami tik stačiose įkalnėse, visur kitur jų atsisakoma.
Šis pažintinis takas visiškai šalia miesto sužavėti ir nustebinti gali bet kurį. Štai čia bevaikštant 15min fotografui ant takelio pasirodė stirna, tiesa, ilgai pozuoti ji nebuvo linkusi.