2016 11 13

Šauktinio pasakojimas: Juozo Vitkaus inžinerijos batalione kanapės buvo įprastas dalykas

Vasarą tarnybą Lietuvos kariuomenėje baigęs šauktinis 15min papasakojo, kad drausmės kariuomenėje – ne per daugiausiai. Jį ypač nustebino tai, kad niekas už rankos taip ir nenutvėrė reguliariai, kelis kartus per savaitę vadinamąją „žolę“ dalinyje rūkydavusių šauktinių. Lietuvos kariuomenės atstovai teigia, kad per patikrinimus karių organizmuose kartais randama narkotikų pėdsakų, tačiau apie tai, kad jie būtų vartojami dalinyje, jie dar nėra girdėję.
Marihuanos suktinė
Marihuanos suktinė / Cnbc.com nuotr.

15min skaitytojas Lukas, nenorėjęs atskleisti savo tapatybės, rugsėjo pabaigoje baigė privalomąją karo tarnybą Juozo Vitkaus inžinerijos batalione Kaune.

Jame, anot vaikino, tarnavo apie 130 karių, kurie buvo suskirstyti į būrius po maždaug 30 žmonių.

Jo būryje marihuaną 2-3 kartus per savaitę nuo kitų šauktinių ar savanorių neslėpdami rūkė 7-8 kariai.

Būdavo tokių atvejų, kad jie susiskambindavo su tiekėjais, kurie atveždavo iki bataliono.

„Būdavo taip, kad jaunimas „žolės“ atsiveždavo po savaitgalio. Tai – toks smulkus dalykas, kurį gali įsidėti į kišenę ir niekas neapčiuops, – pasakojo jis. – Būdavo tokių atvejų, kad jie susiskambindavo su tiekėjais, kurie atveždavo iki bataliono.“

Tokiais atvejais, anot Luko, karys lyg niekur nieko parsinešdavo į batalioną „žolės“.

Tuomet, kambaryje, kuriame gyveno kariai, vienas sukdavo suktinę, kitas stebėdavo, ar niekas neateina. Rūkoma buvo taip pat stebint, kad niekas nepamatytų. Ir tai visada pavykdavo.

Lukas teigė, jog šauktiniai mėgo ne tik marihuaną, bet ir valgė kažkokias tabletes – kas tai buvo, jis nežino.

„Jie prisirūkydavo, prisiėsdavo ir matydavosi, kad veidai išvažiuoja, kad jie kitame pasaulyje – nesusigaudo aplinkoje, akys raudonos“, – pasakojo buvęs šauktinis.

JVIB nuotr./Juozo Vitkaus inžinerinio bataliono šauktiniai
JVIB nuotr./Juozo Vitkaus inžinerinio bataliono šauktiniai. Asociatyvinė nuotrauka

Pasak jo, pasitaikė atvejis, kai maždaug po 20 minučių po „žolės“ parūkymo įvyko vakarinis patikrinimas, kurio metu vienas iš vadų paklausė, ar šauktiniai turi kokių nors pastabų ar pageidavimų: „Vienas apsvaigęs nuo „žolės“ paklausė, ar gali parūkyti. Jis vos išvebleno tuos žodžius, vadas į jį kreivai pasižiūrėjo ir išsivedė pasikalbėti.“

Anot Luko, minėtam vaikinui tai jokių pasekmių nesukėlė.

„Buvo ir vienas toks, kuriam prisirūkius pasidarydavo negera. Jis eidavo į medicinos punktą, o seselės nesigilindavo, kas jam, iškart leisdavo pagulėti ir pamiegoti“, – teigė jis.

Lukas teigė matęs, kaip marihuana buvo rūkoma laukiant, kada prasidės naktinės pratybos.

Kariuomenės atstovė: tikrinami ir dėl alkoholio, ir dėl narkotikų

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Visuomenės informavimo poskyrio vyresnioji leitenantė Eglė Trataitė-Žebelienė, kalbėdama su 15min, apgailestavo, kad šauktinis apie kanapių vartojimą kariuomenėje prakalbo tik baigęs tarnybą, kai jau nieko patikrinti nebeįmanoma.

„Kiek į Seimą galima prasinešti, tiek ir į kariuomenę“, – galimybę į dalinį įsinešti nepastebėtus daiktus įvertino E.Trataitė-Žebelienė.

Jos teigimu, visi siuntiniai kariams yra kruopščiai tikrinami – siunčiantieji privalo kartu pateikti ir daiktų sąrašą, tuomet siuntinys prie šauktinio akių atidaromas ir tikrinamas.

Jeigu kitaip apsvaigęs, kviečiama karo policija, imami mėginiai. Niekas nepaleidžia jiems šlaistytis.

„Kišenių tų vaikinukų netikrina, jie savaitgalį būna paleidžiami namo. Jeigu sukeliamas įtarimas, kad žmogus apsvaigęs nuo alkoholio – dalinio budėtojas turi alkotesterį, patikrina. Jeigu kitaip apsvaigęs, kviečiama karo policija, imami mėginiai. Niekas nepaleidžia jų šlaistytis“, – tikino kariuomenės atstovė.

Jos teigimu, Karo policija reguliariai vykdo reidus, kurių metu karių organizmuose randama „žolės“ ar kitų medžiagų likučių.

Du šauktinius pagavo apsvaigusius

Karo policija Juozo Vitkaus inžinerijos batalioną 2015-2016 metais tikrino 3 kartus: buvo patikrinti 273 kariai.

Dviems šauktiniams šiemet buvo nustatytas apsvaigimas nuo narkotinių medžiagų ir buvo atliekamas tyrimas dėl drausmės pažeidimo.

E.Trataitė-Žebelienė pabrėžė, kad šie atvejai – iš kito šaukimo.

„Savaitgaliais mes jų negalime laikyti už rankos. Bet kad vartotų dalinyje ir apsvaigę vaikščiotų – tikimybė yra labai minimali“, – teigė ji.

Kariuomenės atstovės teigimu, dauguma karių tarnybos metu atsisako žalingų įpročių, nes savanoriai yra suinteresuoti gauti piniginę išmoką.

„Pas mus gal labiau pasveiksta nuo žalingų įpročių, negu kad juos pradeda“, – svarstė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis