Simptominis užsikrėtimas
Simptominis užsikrėtimas – užsikrėtimas nuo būdingų simptomų turinčio asmens. Šiuo metu Lietuvoje dėl COVID-19, sulaukę eilės, tiriami tik tokie asmenys. Dauguma publikacijų rodo, kad koronavirusu pirmiausia užsikrečiama nuo simptomus patiriančių žmonių, esant artimam sąlyčiui per kvėpuojant išsiskiriamus lašelius, esant tiesioginiam sąlyčiui arba esant sąlyčiui su užkrėstais daiktais ir paviršiais. Daugiausia virusų išsiskiria ligos pradžioje iš viršutinių kvėpavimo takų (nosies ir gerklės), todėl žmonės labiausiai užkrečiami per pirmąsias 3 d. nuo simptomų pradžios.
Prie-simptominis užsikrėtimas
COVID-19 inkubacinis laikotarpis – laikas nuo užsikrėtimo iki simptomų pradžios – vid. 5-6 d., bet gali tęstis iki 14 d. Šiuo laikotarpiu, dar vadinamu prie-simptominiu, kai kurie užsikrėtę asmenys gali būti užkrečiami. Infekcija prasideda maždaug nuo 1-3 d. prieš pasireiškiant simptomams ir piką pasiekia 15 val. iki jiems pasireiškiant. Todėl prieš pasireiškiant simptomams jau galima užsikrėsti.
Atlikus kontaktų paiešką ir išsamiai juos ištyrus nustatytas užsikrėtimas prie-simptominiu laikotarpiu. Kai kurių žmonių tyrimo dėl COVID-19 rezultatas gali būti teigiamas nuo 1 iki 3 d. prieš pasireiškiant simptomams. Prie-simptominio, kaip ir simptominio, užsikrėtimo būtina sąlyga – virusų plitimas per užkrėstus lašelius arba liečiant užkrėstus paviršius.
Besimptominis užsikrėtimas
Pusei infekuotųjų simptomai pasireiškia iki šeštos dienos, tačiau lengvi ir besimptominiai atvejai gali likti nepastebėti. Remiantis statistiniu modeliavimu 17,9 proc. užsikrėtusių asmenų simptomai neišsivysto. Besimptominis laboratoriškai patvirtintas atvejis – tai užsikrėtęs COVID-19 asmuo, kuriam nepasireiškė simptomų. Besimptominis užsikrėtimas – tai užsikrėtimas nuo asmens, nejaučiančio simptomų. Pranešimų apie laboratoriškai patvirtintus atvejus, kai žmonės visiškai neturėjo simptomų, maža. Besimptominių atvejų nustatyta, kai buvo ieškoma kontaktinių asmenų.
Iš 3711 „Diamond Princes“ kruizinio laivo keleivių ir įgulos narių 19,2 proc. buvo nustatytas virusas ir 46,5 proc. užsikrėtusių tyrimo metu buvo besimptominiai.
Išanalizavus epidemijos vystymąsi 375 Kinijos miestuose, nustatyta, kad 86 proc. patvirtintų atvejų buvo besimptominiai arba su lengvais simptomais. Nors jų užkrečiamumas siekė tik 55 proc. simptominių pacientų užkrečiamumo lygio, tačiau jie lėmė 79 proc. tolesnių užsikrėtimo atvejų.
Italijoje atlikti tyrimai rodo, kad didžioji dauguma (50-75 proc.), užsikrėtusių žmonių ypač jaunų, bet ne tik, nejaučia jokių simptomų, bet gali užkrėsti kitus. Todėl reikėtų tirti visus, kad galima būtų nustatyti ir izoliuoti užsikrėtusius žmones, ypač tarp medikų, kurie, patys to neįtardami, gali užkrėsti savo kolegas ar pacientus. Italijos mokslininkai akcentuoja, kad svarbiausi klausimai, kuriuos reikia spręsti yra besimptomės ar lengvos ligos atvejai ir jų įtaka virusų plitimui bei galimybė, kad vaikai yra šios pandemijos veiksnys.