„Vakar sveikatos ministras pristatė tokius pirminius žingsnius – tai pirmiausia kompensuojamų vaistų kainyno sudarymas. Dabar jis sudaromas kartą per metus, tai yra nemobilus arba nesikeičiantis teisės aktas, dėl to aš pritariu, kad turi būti bent du kartus peržiūrima, o geriausiai keturis kartus“, – LRT radijui antradienį sakė S.Skvernelis.
Anot jo, svarbu, jog kompensuojamų vaistų sąrašus sudarantys asmenys būtų nesusiję su farmacijos kompanijomis bei deklaruotų savo interesus. Be to, jo nuomone, reikėtų riboti privalomojo sveikatos draudimo tarybas.
„Svarbu, kad žmonės, kurie dalyvauja šiame procese, kompensuojamų vaistų sudarymo komisijoje, būtų atitinkamos reputacijos ir nesusiję su verslais, turėtų būti besikeičiantys, aiškiai deklaruojantys savo viešus-privačius interesus, tas pats turėtų būti pasakyta apie Privalomojo sveikatos draudimo tarybą, kurioje žmonės taip pat daugybę metų yra nesikeičiantys, ir tas noras pakeisti formavimo principus, įvesti kadencijas gali prisidėti prie bendro tikslo“, – teigė premjeras.
Tačiau, anot jo, siekiant atpiginti vaistus, reikia ne tik keisti sistemą bei didinti konkurenciją, bet ir sveikiau gyventi, nes „pigiausi vaistai yra neįsigyti“.
A. Veryga pirmadienį teigė, kad bus peržiūrimi reikalavimai, pagal kuriuos vaistai gali būti įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą. Viceministrė Kristina Garuolienė tikino, kad vaistinės bus įpareigotos išduoti tam tikrą kiekį pigiausių medikamentų.
Sveikatos apsaugos ministerija taip pat ketina pakoreguoti tvarką, pagal kurią vaistų gamintojams Lietuvoje dabar yra prieinama informacija apie, pavyzdžiui, konkurentų planuojamas taikyti nuolaidas. Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė sausio pabaigoje tokią praktiką prilygino karteliniams susitarimams.
Sausio pabaigoje prezidentūroje aptariant galimybes mažinti kainas, kontrolės institucijos teigė, kad vaistų kompensavimo sistema sukelia dirbtines kliūtis patekti į šalies rinką pigesniems ir efektyvesniems vaistams.