Anot R.Požėlos šiemet pasiruošimas Sausio 13-osios renginiams yra neįprastas policijai.
„Ankstesniais metais tas pasiruošimas būdavo gal kiek paprastesnis, nes į tokį renginį rinkdavosi Laisvės kovų dalyviai, jų artimieji (..) tai šiuo metu turime informaciją, kad rytoj prie šitų asmenų gali prisijungti ir įvairios kitos visuomenės grupės, kurios turės savų įvairių tikslų“, – trečiadienį Nepriklausomybės aikštėje surengtoje konferencijoje teigė generalinis komisaras.
Aptvers dalį teritorijos
Jis patikino, kad policija stebi elektroninę erdvę ir yra paruošusi konkretų priemonių planą, su „tam tikromis sugriežtintomis priemonėmis“.
„Policija dirbs sustiprintomis pajėgomis. Kiek pareigūnų, kokių pareigūnų, ką jie čia darys, tikrai neatskleisime (...) tikimės, kad mūsų pareigūnų bus tiek, kiek reikalaus situacija“, – pabrėžė R.Požėla.
Tiems asmenims, kurie vis tik turi kitų kėslų ir planuoja vykti čia, kad sudrumstų šitą renginį, tai noriu pasiųsti žinutę, kad tiesiog negadinkime gyvenimo sau ir kitiems
Anot jo, aktyvūs policijos veiksmai bus vykdomi visoje Lietuvoje, ne tik sostinėje – pareigūnai fiksuos į Vilnių išvykstančius automobilius ir autobusus bei perduos šią informaciją departamentui, kuris sostinės prieigose vykdys kontrolę.
„Siekiant išvengti tam tikrų grėsmių prie Vilniaus bus įrengti patikros punktai, kur mes pasirinktinai tikrinsime transporto priemones ir kontroliuosime, ar nėra vežama draudžiamų daiktų“, – teigė R.Požėla.
Siekiant išvengti neramumų, dalis Seimo bus atitverta tvoromis.
„Mes planuojame rytoj ties dalimi Seimo perimetro įrengti vadinamąjį fizinį barjerą, kuris padės vykdyti mūsų funkcijas, užtikrinti mūsų gyventojų saugumą, viešąją tvarką ir tuo pačiu padės susiorientuoti žmonėms“, – aiškino generalinis komisaras.
„Tai yra policijos plano dalis, tai yra policijos planavimas, ne kažkieno kito planavimas. To fizinio barjero tikrai nebus ten, kur vyks renginys, fizinis barjeras bus įrenginėjamas kiek kitose vietose“, – pabrėžė jis.
Tokių priemonių imamasi, kad renginys praeitų sklandžiai ir niekas nenukentėtų, patikino pareigūnas.
„Tiems asmenims, kurie vis tik turi kitų kėslų ir planuoja vykti čia, kad sudrumstų šitą renginį, tai noriu pasiųsti žinutę, kad tiesiog negadinkime gyvenimo sau ir kitiems. Policija tikrai bus pasiruošusi galimiems įvairiems scenarijams“, – žinutę perdavė R.Požėla.
Jis taip pat pažymėjo, kad šiuo metu jau beveik baigiamas ikiteisminis tyrimas dėl rugpjūtį prie Seimo įvykusių riaušių.
„Artimiausiu metu šitą bylą planuoja perduoti į teismą. Čia toks priminimas, prie ko gali privesti neapgalvoti tam tikrų asmenų veiksmai“, – pažymėjo generalinis komisaras.
Vilniaus apskrities policijos viršininkas Saulius Gagas pranešė, kad šioje iškilmių dieną šioje sostinės dalyje numatomi ir eismo ribojimai.
Bus ribojamas eismas
Eismas A.Tumėno gatve bus ribojamas nuo 7.30 val. iki 13 valandos, į ją galės patekti asmenys, dirbantys ten veikiančiose įstaigose. Nuo 10 valandos bus ribojamas eismas ir Gedimino prospekte, nuo Gynėjų iki A.Goštauto gatvės bei A.Goštauto gatvėje nuo Gedimino prospekto iki degalinės „Circle K“.
Taip pat nuo trečiadienio popietės policija jau žada pradėti įrenginėti fizinius barjerus Seimo prieigose.
„Jau dabar galiu pasakyti, kad į renginį, į Nepriklausomybės aikštę, bus galima patekti iš Gedimino prospekto pusės, nuo Katedros, iš Žvėryno tilto, iš A.Goštauto gatvės, tačiau nebus galima patekti per A.Tumėno gatvę – tarp fontanų nebus laisvas praėjimas“, – spaudos konferencijoje sakė S.Gagas.
Jis nurodė, kad renginio metu policija pasilieka ir teisę vykdyti atsitiktines patikras.
„Siekiant užtikrinti sklandų renginį, policijos pareigūnai vykdys įstatymų suteiktas jiems teises ir bus galimos pasirinktų žmonių patikros (...) kad nebūtų nešami draudžiami daiktai, kurie galėtų sukelti pavojų žmogaus gyvybei ar sveikatai“, – pažymėjo Vilniaus policijos viršininkas.
Ketvirtadienį Vilniaus savivaldybė taip pat yra išdavusi ir leidimą tūkstančiui žmonių protestuoti prie Seimo, Susirinkimų įstatymą atitinkančiu atstumu nuo parlamento rūmų, pranešė S.Gagas. Leidimas išduoti „Didžiojo šeimų maršo“ organizatoriams, sakė jis.
„Tikimės, kad tas skaičius nebus viršijamas ir nebus keliamos problemos šitoje vietoje“, – sakė sostinės policijos viršininkas.
Laisvės gynėjų dienos minėjimas 12 val. prie Seimo yra valstybinis renginys, tad patekimas į jį neribojamas. Tačiau, pasak S.Gago, pareigūnai, „esant poreikiui, jei matys, kad minia labai didelė, gali priimti sprendimus riboti patekimą į Nepriklausomybės aikštę, siekiant užtikrinti saugumą“.
Kviečiami rinktis protestuotojai
Sausio 13-osios vidurdienį prie Seimo planuojamas iškilmingas minėjimas, kuriame ketinama įteikti Laisvės premijas „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ (LKBK) bendradarbiams Gerardai Šiuliauskaitei, Bernadetai Mališkaitei ir Jonui Borutai. Renginį tiesiogiai transliuos LRT televizija.
Prieš kelias dienas socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimų, raginančių žmones rinktis prie Seimo. Vienur kviečiama tiesiog paminėti Sausio 13-ąją ir pranešama apie autobusus, kurie veš į renginį iš Klaipėdos, Kauno, Šiaulių ir kitų miestų.
Renginyje raginama protestuoti prieš valdžią, pandemijos valdymo priemones bei „vėl apginti Lietuvą“.
Tuo pačiu metu socialiniuose tinkluose atsirado ir šiems protestams nepritariančiųjų, kurie ragina bendraminčius rinktis ir atsinešti valstybės simbolius – vėliavą ir Vytį, bei parodyti, kad protestuojantiesiems nepavyks monopolizuoti šių simbolių naudojimo.
Seimo įsteigta Laisvės premija skiriama žmonėms, nusipelniusiems laisvei, demokratijai ir žmogaus teisėms. Taip pat ja įvertinamas asmenų ir organizacijų indėlis skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.
Pirmoji Laisvės premija skirta Rusijos kovotojui už laisvę, žmogaus teises ir demokratiją Sergejui Kovaliovui. Pernai premija skirta Baltarusijos demokratinei opozicijai.