Vilniaus kolegijoje iš Alytaus kilęs Justinas studijavo fotografijos technologiją. Jo brolis Paulius jau kurį laiką gyveno Džordžijos valstijos sostinėje Atlantoje. Justinas buvo nuvykęs aplankyti brolio. Apsižiūrėjo, patiko, tad akimirksniu nusprendė mesti mokslus ir važiuoti į nežinią.
„Kaip šiandien atsimenu – tyčia atsivežiau 200 JAV dolerių, vieną kuprinę ir maniau – pažiūrėsiu, kaip čia viskas eisis“, – kelionės į Ameriką pradžią prisimena 32-ejų Justinas.
„Atvažiavęs Atlantos lietuvių bendruomenėje radau daugiau draugų nei Lietuvoj turėjau. Pirmus porą metų nebuvau pasiilgęs namų nei sekundei“, – pasakoja Justinas.
Žmonos šeima atvėrė akis
Justinas ir Marie |
Vos atvykęs į Ameriką vaikinas bandė tęsti studijas, tačiau labai greitai baigėsi pinigai, tad mokslus teko nutraukti.
Po dviejų savaičių gyvenimo Atlantoje Justinas sutiko savo meilę – prancūzų kilmės amerikietę Marie. „Kap stvėrė, tik atvažiavus, tai ir nepalaido“, – juokiasi dzūkuodamas Justinas. Jis Marie vedė beveik prieš aštuonerius metus. Jie iki šiol laimingi kartu.
„Aš su ja tiek laiko esu, kiek gyvenu Amerikoje, ir mano transformacija labai akivaizdi. Kai pasižiūriu senas nuotraukas, vaizdo medžiagą, kaip atrodžiau, kaip šnekėjau, kaip mąsčiau, ką žinojau tuo metu, tai kaip akmens amžiaus žmogus buvau.
Marie kilusi iš mokytojų šeimos. Jos tėvas yra įkūręs tarptautinę mažai uždirbančių šeimų mokyklą Atlantoje, visą gyvenimą buvo tarptautinių vidurinių mokyklų direktorius, tad jų šeima gyveno daugelyje šalių. Man jie atvėrė akis, kaip priimti visas tautas, visas žmonių spalvas. Atvažiavęs buvau rasistas, toks tikras lietuvis. „Balvonas“ buvau, į viską tik viena kryptimi žiūrėjau. Tačiau bebendraudamas su Marie šeima, gyvendamas čia, turėdamas draugų iš viso pasaulio, priėmiau viską. Net nebematau tų spalvų. Tikiuosi, dabar visi lietuviai, tiek visur važiavę, tiek visko matę, nėra tokie stuobriai, kokius pažinojau Lietuvoje.“
Karjeros galimybių paieškos
Justinas nuo jaunų dienų domėjosi fotografija. Jo tėtis iki šiol dirba fotografu Alytuje. „Maniau, kad visą gyvenimą irgi tuo užsiimsiu, bet atvažiavau į Atlantą, pradėjau dirbti fotostudijoje ir pamačiau, kad karjeros nepadarysiu“, – pasakoja Justinas.
Po metų jis perėjo dirbti į kitą sritį, kuria taip pat seniai domėjosi, – motociklų kompaniją „WOW Motorcycles“. Ten praleido aštuonerius metus. „Supratau, kad nematau ir čia karjeros prošvaisčių, nors darbas buvo įdomus“, – prisipažįsta karjeros siekiantis vyras.
Tuomet Justinas pradėjo domėtis finansais – santaupomis, investicijomis. Klausydavosi populiaraus vietinio radijo laidų vedėjo šou apie finansus. Prieš kelerius metus, kai teko rinktis, kokia kryptimi toliau eiti, ką studijuoti, Justinas ir pasuko į finansų sritį. Keneso valstijos universitete 2010 metais jis įgijo finansų bakalauro laipsnį.
„Jaučiausi vyresnis nei kai kurie dieninio skyriaus studentai, tačiau stengiausi būti kuo aktyvesnis, nes galimybės atsivėrė begalinės“, – prisimena studijas vyras.
Studijų pabaigoje Justinui nusišypsojo sėkmė. Įvairios įmonės ieškojo būsimų darbuotojų ir praktikantų. Justinu susidomėjo pasaulio televizijos milžinas CNN, arba „Turner Broadcasting“.
Pusės metų trukmės praktiką CNN centre Atlantoje, žinių skyriuje, Justinas pradėjo 2011-ųjų gegužę. Jis dirbo finansų analitiku. „Per tuos šešis mėnesius gavau galimybę susitikti su visais prezidentais, finansų skyriaus vadybininkais. Ateini į pastatą, iškart jauti energiją, pereini visus monitorius, kameras, pro didžiausius langus matai žurnalistus, renkančius informaciją iš visų pasaulio kraštų. Viename pastate 2000 žmonių dirba“, – spindinčiomis akimis CNN suteiktą galimybę prisimena Justinas.
Prieš besibaigiant praktikai, Justinas pradėjo ieškoti darbo. Susidomėjo firmos „Infor“ skelbimu. Tai viena didžiausių verslui skirtų programų ir paslaugų kompanijų pasaulyje, turinti 12 000 darbuotojų. Justinas patiko darbdaviams, todėl baigęs praktiką iškart pradėjo ten dirbti finansų analitiku. Jis prižiūri visas kompanijos išlaidas, biudžetus, rengia planus, ruošia ataskaitas. „Darbas man labai patinka, įdomi aplinka ir linksmas kolektyvas praskaidrina darbo dieną“, – prisipažįsta jaunas vyras.
Lietuviai laikosi vieni kitų
Nepaisant rimto darbo, Justinas nuo savo pomėgių nenutolo – vis dar domisi fotografija ir važinėja motociklu. Jis jau keturis kartus organizavo Atlantos lietuvių motociklų sezono atidarymą.
Jau šešerius metus Justinas yra Atlantos lietuvių bendruomenės komiteto narys, fotografas. Mišios, Joninės, Kūčios, Kalėdos, Velykos, Užgavėnės, Motinos diena – viską reikia fotografuoti. Atlantoje yra nemažai lietuvių – apie 2000.
Baigęs vidurinę mokyklą Justinas kurį laiką gyveno Londone, todėl puikiai pamena, kad lietuviai Didžiojoje Britanijoje vengia vieni kitų, išgirdę kažką kalbant lietuviškai pereina į kitą gatvės pusę, apsimeta, kad nepažįsta. „Čia – kitaip. Visi žino, kad mes į šią valtį papuolėme, neplanuojame išvažiuoti, mums reikia burtis kartu, vieni kitiems padėti, o ne pjauti gerkles“, – pasakoja Justinas.
Amerikoje jaučiasi laimingas
Justinas su broliu ir mama |
Justinas atviras: atvykęs į Ameriką nė karto nepasiilgo Lietuvos. „Esu matęs, kaip moterys iki ašarų nori į Lietuvą, lipa į lėktuvą ir skrenda namo. Man taip nebuvo – čia brolis, čia lietuvių bendruomenė, radau draugę. Galbūt aš labai lengvai adaptuojuosi. Pažiūriu feisbuke draugų vaizdo medžiagas, pasidomiu apie Alytų, bet nėra noro kraustytis atgal“, – nevynioja žodžių į vatą Justinas.
Paskutinį kartą tėvynėje jis lankėsi 2006 metais kartu su žmona „Galbūt nuskambės šiurkščiai, bet po trijų dienų jau žiūrėjau, gal pasikeisti skrydžio bilietą atgal, – nusijuokia vyras. – Visi išvažinėję, o mano šeima maža, beveik nebuvo pas ką važiuoti. Paskui apsipratau, bet, atsimenu kaip šiandien, parskridau į Atlantą, atsisėdau į mašiną ir atsidusau. Man tas ženklas reiškė, kad čia yra mano namai.“
Ko reikia, kad Amerikoje būtum laimingas? „Amerikoje yra galimybė turėti visus tuos materialius dalykus, – pradeda formuluoti atsakymą Justinas. – Kai paturi ir praeina šiek tiek laiko supranti, kad viskas – išsivalei sistemą, visa tai turėjai, ir dabar svarbu turėti draugų, pažįstamų ir kurti šeimą, kad nesijaustum vienišas.“