Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 04 01

Savanorių būryje karybos pradžiamokslio mokėsi ir dviejų anūkų močiutė

Rukloje prisiekė Krašto apsaugos savanorių pajėgų jaunųjų karių būrys, baigęs trijų savaičių trukmės bazinį kario savanorio įgūdžio kursą. Tarp priesaiką valstybei davusių karių savanorių – ir 52 metų dviejų vaikų močiutė, ir policijos pareigūnas. Tris savaites kariai savanoriai mokėsi ne tik teorijos, tačiau ir praktikos: užsiėmimai vyko Gaižiūnų poligone.
Trijų savaičių trukmės baziniai kario savanorio įgūdžių kursai
Vitalija Juknevičienė (kairėje). / Julijos Martinaitienės nuotr.

Jaunesnioji eilinė Vitalija Juknevičienė – 52 metų verslininkė iš Kėdainių. Moters verslas – drabužių naujagimiams siuvimas.

Galbūt todėl, prie krūtinės glausdama ginklą, ponia Vitalija sako, jog ginklas jai – kaip kūdikis: „Įsivaizduojat? Aš jį turiu. Laikau kaip kūdikį“.

V.Juknevičienė – vyriausia būryje. Moteris pasakojo, kad tik atvykus į kursus buvo visko – net ašarų. Kėdainietė vylėsi, kad čia bus ir daugiau vyresnių žmonių, tačiau paaiškėjo, kad kiti būsimieji savanoriai jai – kaip vaikai.

„Pirmą savaitę buvo sunku. Vėliau apsipratau, būrys – labai vieningas. Jie visi mane vadino „mamuku“, – pasakojo moteris.

Užsivilkti kario uniformą ir pramokti karybos abėcėlės buvo sena moters svajonė. Ji sako, kad visada didžiuodavosi tiek vyrais, tiek moterimis, kurie vilki uniformą.

„Norėjau būti policininke, bet mama neleido. Baigiau tuometinį žemės ūkio technikumą, vėliau teko dirbti ir vaikų darželyje, po to pradėjau savo verslą“, – pasakojo moteris.

Nepaisant to, jog visą laiką norėjo baigti karinius mokymus, tačiau tam vis nebuvo laiko – moteris sukūrė šeimą, augino vaikus. Dabar ji – jau dviejų anūkų močiutė.

„Tai buvo mano svajonė. Dabar laiko turiu, todėl ir nusprendžiau ateiti. Be to, savanoris yra ir mano draugas. Galiu pasakyti visiems – tai nėra sunku, reikia tik ryžto ir užsispyrimo“, – teigė V.Juknevičienė.

Giminaitis – gynybos atašė Lenkijoje

Bazinį kario savanorio įgūdžio kursą baigė ir Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato prevencijos poskyrio vyresnysis tyrėjas Artūras Jarmalavičius.

Pasak pareigūno, šį kursą yra baigę ir daugiau jo kolegų, kiti dar tik ketina atvykti, mat kursai vyksta kiekvieną mėnesį.

Pasak pareigūno, kariai savanoriai įgijo ne tik teorinių žinių, tačiau mokėsi net ir civiliams naudingų dalykų.

„Kodėl atėjau? Kolegos rekomendavo, be to, mano giminaičiai buvo partizanai, o vieno iš giminaičių sūnus – buvęs Alytaus KASP vadas, šiuo metu jis – gynybos atašė Lenkijoje (gynybos atašė Lenkijoje, Čekijos, Kroatijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Vengrijos Respublikoms– plk. ltn. Rimantas Jarmalavičius – aut. past.). Jis taip pat paragino baigti kario savanorio kursą“, – sakė A.Jarmalavičius.

A.Jarmalavičius sako, jog ateityje ras laiko ir galimybių dalyvauti įvairiuose kariniuose mokymuose ir pratybose.

Pasak pareigūno, kariai savanoriai įgijo ne tik teorinių žinių, tačiau mokėsi net ir civiliams naudingų dalykų.

„Susipažinom su rikiuote, mokėmės orientuotis naktį miške, turėdami tik rašiklį, žemėlapį, kompasą ir šiokį tokį žibintuvėlį. Daug visko buvo“, – pasakojo karys savanoris.

Reikia peržengti savo ribas

27 metų Neringa Linkutė sako, jog atėjus į mokymus visų pirma reikia turėti daug vidinės motyvacijos. Neringa – Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centro specialistė. Į kario savanorio mokymus ji atėjo savo atostogų sąskaita – norėjo prasmingai ir įdomiai išnaudoti atostogų laiką.

„Tai – iššūkis, reikia peržengti savo ribas. Bet tos ribos dažniausiai būna psichologinės, o ne fizinės“, – sakė pašnekovė.

Mūsų buvo 12 moterų, trys pasitraukė, nebaigė, o kitos liko, – N.Linkutė.

Merginos teigimu, kartu su gamtininkais darbo reikalais jai tenka ir braidžioti po pelkes, ir leistis į žygius.

„Tačiau čia – daug sunkiau. Mūsų buvo 12 moterų, trys pasitraukė, nebaigė, o kitos liko“, – sakė N.Linkutė.

Pasak merginos, ne visos moterys turėjo bent minimalų fizinį pasiruošimą, tačiau tai nesutrukdė baigti mokymų – svarbu ne tik fizinės jėgos, tačiau ir motyvacija.

Naujiena M.Linkutei buvo ginklas, kurį ji rankose laikė pirmą kartą: „Buvo baisu, o dabar jau prisipratinau. Jį reikia neštis visur – ir į valgyklą, ir į tualetą, ir palapinėje apsikabinus miegoti“.

Lietuvoje – apie 4500 karių savanorių

Anot karius mokančių instruktorių, bazinį kario savanorio įgūdžio kursą kiekvieną mėnesį baigia itin skirtingi žmonės: skirtingo amžiaus, socialinės padėties.

Baigti bazinį kario savanorio įgūdžių kursą gali žmonės ne vyresni nei 55 metų.

Kario savanorio sutartis pasirašoma trims metams – per šį laiką kariai savanoriai kviečiami į kelias dienas trunkančias karines pratybas ir stiprina įgūdžius. Dažnai jos vyksta savaitgaliais, taip pat pagal galiojančius įstatymus į pratybas karius savanorius privalo išleisti darbdaviai, o už dalyvavimą pratybose kariams savanoriams atlyginama.

Baziniai kario savanorio įgūdžių kursai vyksta kiekvieną mėnesį, jų metu kariais savanoriais norintys tapti asmenys praeina pirmąjį kario parengimo etapą ir, davę kario savanorio priesaiką, tampa kariais savanoriais.

Jų nereikia painioti su „šauktiniais savanoriais“ – savanorių pajėgos yra savarankiškos pajėgos, kurių sudėtyje šiandien tarnauja apie 4500 karių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai