„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2014 10 21

Savavališkų statybų mažėjimas rodo gyventojų brandą

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) duomenimis, savavališkų statybų skaičius Lietuvoje kasmet smarkiai mažėja. Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė džiaugėsi tokiais rezultatais ir teigė, kad jų pasiekta dėl dviejų priežasčių: pirma, gyventojai tapo atsakingesni ir brandesni, antra – vaisių duoda sugriežtinta statybų priežiūra.
Statybos
Statybos / „Scanpix“ nuotr.

Savivaliautojų mažėja

Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus žmogus negali imtis pastato ar jo dalies statybų, neturėdamas tai leidžiančio galiojančio dokumento. Be to, statytojas privalo pasirūpinti ne tik leidimu, bet ir užtikrinti, kad statybos nepažeistų esminių statinio projekto sprendinių – tai taip pat laikoma pažeidimu.

Nors fiziniams asmenims už naujo neypatingo statinio savavališką statybą gresia nuo 3 iki 8 tūkst., o juridiniams nuo 5 iki 15 tūkst. litų bauda, įstatymų pažeidėjų netrūksta. 2011-aisiais metais savavalių statytojų Lietuvoje suskaičiuota kone tūkstantis – 841. Vis dėlto, per pastaruosius kelerius metus kova su savavališkomis statybomis davė vaisių. 2012 metais neleistinų statinių Lietuvoje užfiksuota mažiau – 717, o 2013 metais – 618.

Savavališkų statytojų mažėjimo tendencija matoma ir šiais metais. Tai įrodo per vieną mėnesį – rugsėjį – užfiksuotų savavališkų statybų skaičius: 2011 m. – 70, 2012 m. – 60, 2013 m. – 52, 2014 m. – 42.

„Manau, kad ta priežiūra ir švietimas padėjo lietuviams tapti brandesniems“

Branda ir griežta priežiūra

Aplinkos viceministrė D.Matonienė teigė, kad savavališkų statybų mažėjimą veikiausiai nulėmė du veiksniai – gyventojų branda ir griežta statybų priežiūra: „Manau, kad Aplinkos ministerijos pozicija būti griežtiems ir negailestingiems tų, kurie stato nelegaliai, atžvilgiu, yra teisinga. Kai tik yra užfiksuojamas savavališkos statybos atvejis, reaguojama operatyviai. Ir noriu pabrėžti, kad visiems yra taikomos vienodos taisyklės – už neleistiną statybą vienodai atsako ir gyventojai, ir atsakingi pareigūnai, nenuolaidžiaujama niekam. Tokių griežtų nuostatų ministerija žada laikytis ir toliau.“

D.Matonienė pabrėžė, kad ne ką mažesnį vaidmenį atliko ir VTPSI organizuojama švietėjiška veikla: „Noriu paminėti ir tai, kad VTPSI vykdė labai aktyvią prevencišką veiklą. Rengė konsultacijas, važinėjo į regionus, pristatinėjo teisinę aplinką. Tikrai būna atvejų, kai gyventojai taip pasielgia ne iš blogos valios, o dėl to, kad nežino. VTPSI atliko didelį darbą, kad informuotų žmones, kaip pagal įstatymus turi būti vykdoma statyba.“

Viceministrė teigė, kad šie du veiksniai ir nulėmė tai, jog gyventojai pradėjo daugiau domėtis statybų įstatymais ir tapo atsakingesni: „Manau, kad ta priežiūra ir švietimas padėjo lietuviams tapti brandesniems.“

Nors savavališkų statybų mažėja, D.Matonienė neslėpė, kad pasitempti dar turime kur. Anot viceministrės, gyventojai turi suvokti, kad gyvena ne vien savo name – turi rūpintis ir aplinka: „Mūsų mokymai skirti tam, kad didintume gyventojų suvokimą, supratimą ir meilę aplinkai. Kad jie siektų darnos su gamta, suprastų, jog nelegalios statybos neretai pažeidžia aplinkosaugininkų numatytus reikalavimus. Norime, kad žmonės matytų ne tik save – mąstytų plačiau. Juk aplinka, neužteršta gamta ir saugomos teritorijos tarnauja ne tik mums, jos turi tarnauti ir ateities kartoms. Aišku, gyventojai po truputį jau pradeda suprasti, o Aplinkos ministerijos veikla nukreipta į tai, kad to supratimo būtų dar daugiau.“

VTPSI pareigūnams išaiškinti savavališkos statybos atvejus padeda ir gyventojai. Jie gali pranešti apie neleistinus statinius „karštosios linijos“ telefonu 5 272 1072, faksu 5 207 4753, elektroniniu ar kitais būdais.

Parengta bendradarbiaujant su LR aplinkos ministerija

AM-logo-bendras

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs