Kaip pirmadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija, tokias tvarkas artimiausiu metu ketina patvirtinti Kauno miesto ir Tauragės rajono savivaldybės.
Labai tikiuosi, kad jau netrukus Kauno miesto ir Tauragės rajono patirtį perims visos savivaldybės.
„Kalbame apie dar nematyto masto tarpinstitucinį bendradarbiavimą, kai visos pajėgos sutelkiamos vienam tikslui – kovai su prekyba žmonėmis ir pagalbos koordinavimui. Labai tikiuosi, kad jau netrukus Kauno miesto ir Tauragės rajono patirtį perims visos savivaldybės“, – pranešime cituojamas vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.
Pagal naująjį modelį, savivaldybėse bus įkurtos komisijos, į kurių sudėtį įeis savivaldybės administracijos ir įstaigų, veikiančių savivaldybės teritorijoje (prokuratūros, policijos, teritorinės darbo biržos, Valstybinės darbo inspekcijos), religinių bendruomenių ir bendrijų, nevyriausybinių organizacijų, dirbančių kovos su prekyba žmonėmis srityje, deleguoti atstovai.
Savivaldybėse taip pat bus paskirti kontaktiniai asmenys, atsakingi už neatidėliotiną konkretaus atvejo sprendimą – visą reikiamą pagalbą nukentėjusiesiems, duomenų pateikimą pareigūnams. Taip pat bus sukurta kortelė, ją turės užpildyti visi specialistai, turintys pirmą kontaktą su galima prekybos žmonėmis auka – ji taps pagrindu individualiam pagalbos planui.
Ši tvarka parengta bendradarbiaujant Kauno ir Tauragės savivaldybėms, Vidaus reikalų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms, Šv. Mortos grupei (policijos ir bažnyčios iniciatyvai, kurią globoja popiežius Pranciškus), Vyriausybės sudarytai Kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisijai.
Šiuo metu, anot Tarptautinės darbo organizacijos, išnaudojama daugiau kaip 20 mln. žmonių. Prekeivių žmonėmis nusikalstamu būdu įgytas pelnas pagal dydį vertinamas kaip antrasis po narkotikų verslo.
Lietuvoje prekybos žmonėmis aukomis tampa moterys, vyrai ir vaikai, jie atsiduria ir pavienių, ir organizuotų nusikaltėlių taikinyje. Jie išnaudojami prostitucijai ir pornografijai, fiktyvioms santuokoms sudaryti, verčiami daryti nusikaltimus, dirbti vergiškomis sąlygomis.
Pernai Lietuvoje pradėti 29 ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis bei išnaudojimo priverstiniam darbui ar paslaugoms. Pernai Lietuvoje nukentėjusiaisiais nuo prekybos žmonėmis ir išnaudojimo priverstiniam darbui ar paslaugoms pripažinti 52 asmenys, iš jų 29 vyrai, 19 moterų, 4 vaikai.