Pirmoji – tėveliai, nusprendę dvejus metus auginti vaiką, pirmaisiais metais gautų 70 proc., o antraisiais – 40 proc. kompensuojamo atlyginimo dydžio išmoką ir neribojant galėtų dirbti. Antroji alternatyva – tėveliai, nusprendę minėtų atostogų išeiti vieneriems metams, ištisus metus kas mėnesį gautų 100 proc. kompensuojamo atlyginimo dydžio išmoką. Išmokos dydis būtų ribojamas 2,5 metų draudžiamųjų pajamų dydžiu, teigiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime spaudai.
Kitaip tariant, esamą tvarką siūloma pakeisti taip, kad būtų suderinti interesai tų šeimų, kurios nori vaiką ilgiau pačios auginti namuose, ir tų šeimų, kurios nori aktyviai tęsti darbinę veiklą.
Labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad naujoji tvarka paliestų tik tuos tėvelius, kurie atostogų išeitų nuo 2011 metų liepos 1 d. Tuo tarpu tėveliai, jau išėję vaiko auginimo atostogų, neturėtų nerimauti – jie ir toliau gaus tokias išmokas, kokios jiems buvo paskirtos.
Taip pat siūloma nuo 2011 m. liepos 1 d. nustatyti vienos pašalpos mokėjimą už vienu metu gimusius du ir daugiau vaikų.
Tai įtvirtinta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktoje socialinio draudimo sistemos reformos koncepcijoje bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projekte.
Dabartinės motinystės (tėvystės) išmokos Lietuvoje yra vienos dosniausių pasaulyje, tačiau ekonominė realybė yra tokia, kad šiuo metu išmokų dydžiai neatitinka dabartinių šalies finansinių galimybių. Todėl norint ateityje gyventi geriau, šiandien reikia priimti sudėtingus ir nepopuliarius sprendimus.
Dėl to dar turės apsispręsti Seimas ir Prezidentė.