„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 03 16 /12:45

Seimas ėmėsi pataisų, kurios darbuotojus įpareigotų tirtis dėl COVID-19

Seimas antradienį ėmėsi Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų, kurios leistų įpareigoti kai kurių sričių darbuotojus privalomai periodiškai tirtis dėl COVID-19.
Keleivių COVID-19 testavimo paslaugos
Testavimas dėl COVID-19 / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Antradienį Seimas 71 balsų „už“, 11 parlamentarų balsavus „prieš“ ir 32 parlamentarams susilaikius po patiekimo pritarė tokiam pataisų projektui. Toliau jį svarstys Seimo komitetai, Vyriausybės siūlymu projektas bus svarstomas ypatingos skubos tvarka.

Posėdžiui pirmininkavusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen informavo, kad tokiu atveju dėl jo priėmimo būtų balsuojama jau ketvirtadienį.

Žmogaus teisių pažeidimo ministras neįžvelgė

Projektą pristatęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad projekto tikslas – užtikrinti visuomenės sveikatą, šalyje paskelbus karantiną ar ekstremaliąją padėtį dėl užkrečiamosios ligos.

LRV nuotr./Arūnas Dulkys
LRV nuotr./Arūnas Dulkys

„Įvertinus ligos, dėl kurios paskelbtas karantinas, grėsmę, turėtų būti nustatytas proporcingas šiai grėsmei sveikatos tikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas“, – sakė A.Dulkys.

Pataisos numato, jog Vyriausybė esant ekstremaliajai situacijai galėtų nustatyti sąrašą darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga.

Ministras tvirtino, kad toks reguliavimas negali būti vertinamas kaip prievartinis testavimas, nes nenorintiems darytis testo darbuotojams gali būti skiriama dirbti nuotoliniu būdu.

„Diskusijų metu į viešą erdvę visokių sąvokų yra paleidžiama į cirkuliaciją, nors aš pats asmeniškai nei karto nepasakiau žodžio priverstinis, ir tikrai mūsų nuomone čia nėra pažeidžiamos žmogaus teisės ar laisvės, manau, kad čia yra labai proporcingi pasiūlymai“, – sakė A.Dulkys.

Numatyta darbdaviams galimybė, jei jis nenori testuotis, dirbti nuotoliniu būdu.

„Numatyta darbdaviams galimybė, jei jis nenori testuotis, dirbti nuotoliniu būdu, kad mes užkardytume židinius ir protrūkius organizacijose“, – teigė ministras.

Pataisos taip pat įtvirtintų, kad nustačius darbovietėje ligos protrūkį darbuotojams taip pat būtų leidžiama dirbti tik pasitikrinus, ar neserga. Išsitirti turinčių darbuotojų sąrašą nustatytų Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Tuo atveju, jeigu darbuotojas be svarbios priežasties atsisakytų nustatytu laiku pasitikrinti, darbdavys privalėtų nušalinti jį nuo darbo ir nemokėti jam darbo užmokesčio arba skirti dirbti nuotoliniu būdu iki tos dienos, kol jis pasitikrins.

Taip pat numatyta, jog darbuotojų papildomi sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos gali būti finansuojami valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka.

Opozicija piktinosi, kad jų pataisos teikiamos vėliau

Opoziciniai „valstiečiai“ tam pačiam Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymui yra registravę pataisas dėl karantino pratęsimo sąlygų ir piktinosi, kad jų projektas nebuvo pateiktas lygiagrečiai, o įtrauktas tarp rezervinių klausimų.

Buvęs premjeras Saulius Skvernelis su kolegomis siūlo nustatyti, kad tuo atveju, jei karantinas būtų pratęsiamas po keturių mėnesių laikotarpio, sprendimą turėtų priimti Seimas.

Šiuo metu karantiną tiek visoje šalyje, tiek atskirose savivaldybėse skelbia Vyriausybė, taip pat ir sprendžia dėl jo pratęsimo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Opoziciniai „valstiečiai“ reikalavo, kad jų projektas būtų svarstomas iškart po sveikatos apsaugos ministro A.Dulkio pateikto projekto dėl privalomo testavimo, tačiau seniūnų sueiga jį įtraukė tarp rezervinių klausimų, kurie paprastai svarstomi vakarinio posėdžio metu. Šio sprendimo nepakeitė ir Seimo balsavimas, kurio pareikalavo opozicija.

S.Skvernelis sako, kad tokiu sprendimu „valdantieji vėl buldozeriu pervažiavo įstatymą“, nes Seimo statutas imperatyviai reikalauja, kad Seime vienu metu būtų pateikti visi to paties įstatymo, tų pačių ir kitų straipsnių pakeitimų įstatymo projektai.

„Tačiau, kai nori greitai prastumti savo įstatymą - opozicijos registruotiems pateikimo leisti negalima. Tada įjungi nuotolinę balsavimo mašiną (nors Statutas to nenumato!) ir pasitvarkai įstatymą taip kaip tau patogu. Juk esi valdžia!

Tai jau ne pirmas kartas šiame Seime, kai valdantieji nesiskaito nei su opozicija, nei su įstatymų laikymusi. Štai tokia va ir „nauja politinė kultūra“ Seime...“ – feisbuke paskelbė S.Skvernelis.

Posėdžiui pirmininkavusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad sprendimas įtraukti opozicijos siūlymą tarp rezervinių klausimų yra kompromisinis sprendimas ir projektas bus pateiktas tą pačią dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs