„Suteikiant visuomenei galimybę prisidėti ir nuspręsti skirti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio kūrėjams, tai abipusiai naudingi santykiai, kurie užtikrina ne tik bendruomeniškumą, bet ir aktyvesnį visuomenės dalyvavimą kultūriniame gyvenime“, – Seime sakė ministras.
Pagal Kultūros ministerijos siūlymą, mecenavimo gavėjais galėtų būti fiziniai asmenys, kuriems nustatyta tvarka suteiktas meno kūrėjo statusas.
„Meno kūrėjų statusas suteikiamas šiuo metu labai atsakingai, yra vertinanti komisija, reikalingos meno kūrėjų rekomendacijos, vedamas labai aiškus registras“, – garantavo Š.Birutis.
Mecenavimo gavėjai gautas lėšas galėtų naudoti tik savo kūrybinei veiklai įgyvendinti.
Projekte numatyta, kad mecenavimo gavėjai gautas lėšas galėtų naudoti tik savo kūrybinei veiklai įgyvendinti. Jie privalėtų pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai metinę ataskaitą apie gautą mecenavimą ir jo panaudojimą.
Pasak ministro, skaičiuota, kad iš GPM meno kūrėjams galėtų būti suteikiama apie 72,5 tūkst. eurų per metus.
„Mano nuomone, čia paprastas yra lėšų išėmimas iš biudžeto ir paskirstymas kūrėjams“, – projektu abejojo konservatorius Sergejus Jovaiša.
Š.Birutis savo ruožtu tvirtino, kad pagal dosnumo indeksą Lietuva tėra 119 vietoje, o įstatymo pataisa prisidėtų prie šio rodiklio gerinimo.
Seimo Teisės departamentas yra nustatęs, kad Š.Biručio siūlomos pataisos gali prieštarauti Konstitucijai, tačiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas prieštaravimų Konstitucijai neįžvelgė.
Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, 2 proc. GPM paramą gali gauti labdaros ir paramos fondai, biudžetinės įstaigos, asociacijos, viešosios įstaigos, religinės bendruomenės, bendrijos ir religiniai centrai, tarptautinių visuomeninių organizacijų skyriai (padaliniai), kiti juridiniai asmenys, kurių veiklą reglamentuoja specialūs įstatymai ir kurių veiklos tikslas nėr