„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 10 13

Seimas linkęs atsisakyti atskiros Laisvės kovų komisijos, nors tremtiniai prašo ją palikti

Seimas linkęs jungti Valstybės istorinės atminties ir Laisvės kovų komisijas, nors palikti pastarajai savarankišką statusą prašo tremtiniai ir buvę politkaliniai.Siūlymui jungti komisijas prieštarauja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga.
Sąskrydžio akimirka
Siūlymui jungti komisijas prieštarauja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga. / Algimantos Ambrulaitytės nuotr.

Seimas šią savaitę po svarstymo pritarė Valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininko „valstiečio“ Arūno Gumuliausko siūlymui, sujungti jo vadovaujamą ir Laisvės kovų komisijas. Seimas dar turės balsuoti dėl tokios Seimo statuto pataisos priėmimo.

Siūlymui jungti komisijas prieštarauja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga. Ji kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį su prašymu palikti veikti Laisvės kovų komisiją. Tremtiniai argumentuoja, kad ši komisija rūpinasi jų socialiniais klausimais.

Valdantieji komisijas jungti siūlo sakydami, kad jos dabar dubliuoja viena kitos veikla, be to, Statute naujoji komisija būtų įrašyta kaip nuolatinė, taigi, anot Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovės „valstietės“ Agnės Širinskienės, „pakelta į aukštesnį lygį“.

„Ne­reik­tų bi­jo­ti ar­ba ma­ni­pu­liuo­ti, kad vie­na ko­mi­si­ja yra nai­ki­na­ma, ki­ta pa­lie­ka­ma. Tie­siog ši­tos ko­mi­si­jos, ma­no ma­ny­mu, yra su­jun­gia­mos, jos ne­dub­liuos vie­na ki­tos funk­ci­jos, kaip kar­tais at­si­tik­da­vo anks­čiau, ir tik­rai tiek veik­los dar­nu­mas ir efek­ty­vu­mas bus už­tik­rin­tas, tiek kar­tu tu­rė­si­me ko­mi­si­ją, pa­kel­tą į aukš­tes­nį lyg­me­nį, Sta­tu­tą“, – už sujungimą pasisakė A.Širinskienė.

Konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė piktinosi, kad jungimas nuo pat pradžių nederintas su tremtinių organizacijomis, „su tais žmo­nė­mis, ku­rių tie­sio­gi­nė veik­los sri­tis yra Lais­vės ko­vų ko­mi­si­ja“.

„Su jais ne­bu­vo su­si­tik­ta iki pat už­va­kar, kai pa­ti (tremtinių – BNS) vi­suo­me­ni­nė ta­ry­ba inicija­vo po­sė­dį šiam klau­si­mui ap­tar­ti. Mes ga­li­me kal­bė­ti apie tu­ri­nį, ką ta ga­li­mai nau­jo­ji ko­mi­si­ja spręs, bet neat­si­žvelg­ti į žmo­nių nuo­mo­nę, ku­rie yra su­si­ję su Lais­vės ko­vų ko­mi­sijos veik­los lau­ku, yra ma­žų mažiau­siai be­gė­diš­ka“, – kalbėjo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga prašo palikti Laisvės kovų komisiją argumentuodama, kad ji skirta labai specifinei žmonių grupei.

Anot tremtinių, komisijų darbo sferos skiriasi: nuo 1997 metų dirbanti Laisvės kovų komisija sprendė ne tik 1939–1993 metų istorinės atminties aktualijas, bet ir socialinius klausimus, susijusius su politiniais kaliniais, tremtiniais, nuo okupacijos nukentėjusiais asmenimis. Tuo tarpu Valstybės istorinės atminties komisija sprendžia daug platesnio istorinio laikotarpio klausimus.

Laisvės kovų komisijos pirmininkas yra socialdemokratas Juozas Olekas. Socialdemokratų partija po rinkimų sudarė koaliciją su „valstiečiais“, bet iš jos pasitraukė ir šiuo metu yra opozicijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų