Pataisas inicijavo Vyriausybė, jas argumentuodama siekiu užtikrinti sveikatos apsaugos ir socialinės globos įstaigų darbą, sparčiai plintant koronaviruso omikron atmainai.
Prieš pataisas kalbėję parlamentarai teigė, jog pandemijos valdymo politika turi remtis pasitikėjimu, o ne prievarta, o šalininkai atkreipė dėmesį, jog privalomas skiepijimas tam tikrų sričių darbuotojams jau įtvirtintas kitose valstybėse, tad Lietuva čia „neišradinėja dviračio“.
„Tarp žmonių, kurie nesiskiepija, bet sąžiningai testuojasi, yra žmonių, kurie turi savo argumentų ir, norim to ar nenorim, mes turim pripažinti jų teisę turėti tą nuomonę. Mane labai stebina, kad mes verčiame medikus skiepytis vietoj to, kad pabrėžtume medikų sąmoningumą, ir būtent jų autoriteto pagrindu konstruotume visą pandemijos valdymo politiką“, – sakė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas.
Opozicijos atstovas teigė, kad nustačius prievolę skiepytis pandemijos valdymas žlugs, nes turėtų remtis pasitikėjimu, o čia būtų „įvedamas prievartos mechanizmas“.
„Nuo šiandien, jei mes priimsime tą sprendimą, mes prieisime liepto galą ir nežinau, kaip atrodys pandemijos valdymas, nes kuo toliau, tuo labiau jis turėtų remtis pasitikėjimu. Mes gi žengiam žingsnį atgal, įvedam prievartos mechanizmą tai grupei žmonių, kurie tikrai sąžiningai skiepijasi ir yra autoritetas didžiajai daliai visuomenės“, – kalbėjo T.Tomilinas.
Valdančiųjų konservatorių atstovas Mindaugas Lingė teigė, kad „privalomumo neskyrimas nuo prievartos yra nesąžiningas tų žmonių, kurie iš tiesų patiria prievartą, atžvilgiu“.
„Nepaneigiant, kad užsikrėsti gali tiek skiepyti, tiek neskiepyti, niekas nepaneigs, kad tinkama vakcinacija mažina riziką tiek užsikrėsti, tiek užkrėsti, tiek sunkiai sirgti, kaip ir niekas negali paneigti, kad tiek medikai, tiek socialiniai darbuotojai dirba ir kontaktuoja su didžiausią riziką patiriančiomis grupėmis“, – sakė M.Lingė.
Jis pažymėjo, kad „šioje vietoje Lietuva neišradinėja dviračio (...), tą jau yra padariusios ir Latvija, ir Prancūzija, ir Vokieitja, ir Italija, ir Austrija, ir Graikija, ir kitos valstybės už Europos ribų“.
Vyriausybė siūlo nustatyti, kad dėl užkrečiamos ligos paskelbus ekstremalią situaciją ar karantiną tam tikrų sričių darbuotojai galėtų dirbti tik pasiskiepiję nuo tos užkrečiamosios ligos ir tik tol, kol bus laikomi įgijusiais imunitetą nuo minėtos ligos.
Privalomas skiepijimas būtų įvestas asmenims, dirbantiems sveikatos priežiūros bei socialinės globos įstaigose, taip pat čia teikiantiems valymo, maisto tiekimo ir kitas paslaugas, į namus vykstantiems socialiniams darbuotojams.
Numatyta, kad pakeitimai įsigaliotų vasario 14 dieną.
Išimtis dėl privalomų skiepų būtų taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių bei tiems, kurie yra persirgę koronavirusu, kol bus laikomi įgijusiais imunitetą.
Nepasiskiepiję ir išimtims nepriklausantys darbuotojai negalėtų dirbti kontaktiniu būdu. Jei darbo pobūdis leidžia, jie galės būti skiriami dirbti nuotoliniu būdu, jei ne – perkeliami į kitas pareigas, kurioms nereikia skiepytis, o jei tokios galimybės nėra – nušalinami nuo darbo nemokant atlyginimo.
Praėjus trims mėnesiams nuo nušalinimo pradžios darbdavys galėtų nutraukti darbo sutartį be įspėjimo ir nemokėdamas išeitinės išmokos.