2012 05 24

Seimas panaikino Vito Matuzo neliečiamybę

Seimas ketvirtadienį sutiko naikinti Seimo nario Vito Matuzo teisinę neliečiamybę ir leisti jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Vitas Matuzas
Vitas Matuzas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Už tai, kad V.Matuzas netektų teisinio imuniteto, balsavo 79 Seimo nariai, prieš buvo 1, susilaikė 4 parlamentarai.

Pats V.Matuzas kalbėdamas dėl savo neliečiamybės naikinimo teigė, kad jam metami kaltinimai yra politiniai. Esą per jo asmenį juodinama ir visa Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija, kurioje jis narystę sustabdė.

„Nepadariau jokio nusikaltimo. Jei išsamiau panagrinėsite kreipimąsi ir atsiminsite jo teikimo aplinkybes, ir jums kils daug klausimų“, – sakė jis.

V.Matuzas teigė nesąs įsikibęs Seimo nario kėdės, tačiau neabejojąs, kad jam keliama byla subliūkš. Jis sakė, kad nenustebtų, jei iš Seimo, panaikinus neliečiamybę, būtų išvestas su antrankiais, kad  būtų surengtas viešas teismo posėdis dar iki Seimo rinkimų, o po jų tyrimas būtų nutrauktas nesurinkus pakankamai įrodymų.

„Kalbu apie klasikinę politinę bylą. Ir tik klausimas, kuris iš jūsų bus kitas“, – kolegoms sakė Seimo narys.

Be to, V.Matuzas pažymėjo, kad esą jis jau yra savotiškai nuteistas žiniasklaidos, esą ji ir formuojanti užduotis prokurorams.

Nepadariau jokio nusikaltimo, – tikino V.Matuzas.

Kolegos partiečio ginti stojo ir parlamentaras Edmundas Pupinis. Teigdamas, kad jam kyla įtarimų, ar bylą dėl V.Matuzo pradėjęs buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio skyriaus vadovas Povilas Urbšys pat neketina dalyvauti rinkimuose, jis siūlė politikams balsuoti prieš neliečiamybės naikinimą ir, jei įmanoma, pratęsti specialiosios komisijos darbą, kad ši apklaustų ir visus V.Matuzo  nurodytus asmenis.

„Komisija turėjo nagrinėti politinį motyvą, bet to nebuvo daroma. Gal ir specialiai nebuvo daroma", – teigė E.Pupinis.

V.Matuzo ginti stojo ir pats problemų su teisėsauga turėjęs, dabar konservatoriumi tapęs Rokas Žilinskas. Jis sakė žinąs kaip būna, kai byla tampa parodomąja, ir pareiškė balsavime nedalyvausiąs.

Tačiau Seimo opozicijos ir kai kurių valdančiųjų neįtikino V.Matuzo kalbos apie tai, kad jam keliama byla yra politinė. Jie kolegos pareiškimus vertino kaip „įprastą gynybinę poziciją“ ir priminė, kad vienintelė vieta, kur galima įrodyti savo nekaltumą, yra teismas.

„Netoleruosime partiečių nusižengimų ir būsime vienodai teisingi visiems“, – citavo konservatorių dalintą bukletą „tvarkietis“ Egidijus Klumbys. Jo teigimu, V.Matuzas nenurodė jokių pavardžių asmenų, kuriuos reikėtų apklausti, o jo kalbos apie susidorojimą mieste, kurį valdo konservatoriai atrodo keistai.

Panaikinti Seimo nario neliečiamybę leido ir specialioji Seimo komisija, kuri aiškinosi, ar teisėsaugos įtarimai metami V.Matuzui nėra politiniai. Jai vadovavo konservatorius Stasys Šedbaras.

Seimas ne teismas", - priminė V.P.Andriukaitis.

Primename, kad Generalinis prokuroras balandžio pabaigoje  kreipėsi į Seimą su prašymu leisti V.Matuzą patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę, nes parlamentarui norima pateikti įtarimus sukčiavimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir dokumentų klastojimu.

Prokurorai tvirtina, jog ikiteisminio tyrimo metu gauti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad V.Matuzas, žinodamas, jog Seimo nariui draudžiama bet kokia forma užsiimti verslu, komercija ar kitokia privačia veikla, kuria siekiama pelno, organizavo bendrovei „Panevėžio energija“ vadovaujančių ir atsakingų darbuotojų piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, sudarant išskirtines sąlygas „ŽilVyčio kooperatinei bendrovei“ neteisėtu būdu laimėti „Panevėžio energijos“ 2010–2011 metais organizuotus keturis biokuro viešuosius pirkimus, kurių bendra vertė be pridėtinės vertės mokesčio (PVM) siekia 17 mln. 503 tūkst. 40 litų.

Taip pat įtariama, kad tuo pačiu laikotarpiu Seimo narys organizavo Panevėžio miškų urėdijos urėdo ir urėdijos viešųjų pirkimų komisijos piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, sudarant išskirtines sąlygas žemės ūkio kooperatyvui „Dobilas“ neteisėtu būdu laimėti dar vieną – miško valymo ūkinių paslaugų – pirkimo konkursą, kurio vertė siekė 63 tūkst. 265 litus. Anot prokuratūros, yra pakankamas pagrindas įtarti, kad V.Matuzas organizavo „ŽilVyčio kooperatinei bendrovei“ atstovaujančių asmenų veiksmus, 2011 metais apgaule gaunant Europos Sąjungos struktūrinio fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto paramos lėšas – iš viso 680 tūkst. litų.

Be to, Seimo narys įtariamas organizavęs Nacionalinės žemės tarnybos Panevėžio žemėtvarkos skyriaus vedėjos piktnaudžiavimą tarnyba, sudarant išskirtines sąlygas nesilaikant teisės aktų reikalavimų „ŽilVyčio kooperatinei bendrovei“ išsinuomoti 73 valstybinės žemės ūkio paskirties sklypus Panevėžio rajone.

Taip pat įtariama, kad dalyvaudamas Panevėžio miškų urėdijos organizuojamose profesionaliose medžioklėse, V.Matuzas piktnaudžiavo Seimo nario tarnybine padėtimi nemokėdamas už jas privalomų mokesčių bei klastojo dokumentus apie sumedžiotus žvėris ir sumokėtus mokesčius.

Generalinis prokuroras teigė, kad įtarimai šioje byloje pateikti jau 22 asmenims, pasak D.Valio, dauguma įtariamųjų, visiškai arba iš dalies, duodami parodymus pripažino savo kaltę.

Įtarimai piktnaudžiavus tarnyba dėl galimai neskaidrių „Panevėžio energijos“ viešųjų pirkimų šioje byloje yra pateikti Seimo nario žmonai Danutei Matuzienei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai