Už tokias pataisas ketvirtadienį balsavo 72 Seimo nariai, po vieną buvo prieš ir susilaikė. Opozicija balsavime nedalyvavo, balsavo tik du mišrios Seimo narių grupės nariai Petras Gražulis ir Aušra Maldeikienė. Jie balsavo „už“.
Prieš balsavo buvęs Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, buvęs premjeras Algirdas Butkevičius, susilaikė „valstiečių“ frakcijos narys Raimundas Martinėlis.
Po balsavimo konservatorius Andrius Kubilius pasveikino „tvarkiečius“ gerai atsidėkojus už postą Seimo Valdyboje.
Pinigų biudžete rado
Toliau Seimas sprendė klausimą, iš kur paimti lėšų socialdarbiečiams, – buvo balsuojama dėl kitos pataisos, kuri leidžia Vyriausybei leidžia skolintis gynybos įsipareigojimams vykdyti bei naujai įsteigtoms partijoms finansuoti.
Už šį įstatymą balsavo 70 Seimo narių, du – „valstietis“ Vytautas Bakas ir A.Butkevičius – buvo prieš.
Priimant įstatymą kilo tikra audra. Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė pranešė, kad rugsėjo pabaigoje pradedant įstatymo svarstymą priėmimo stadijoje buvo pažeistas Statutas, nes Agnės Širinskienės pasiūlymas buvo pateiktas per vėlai, kad galėtų būti svarstomas Seime.
Komisija siūlė grįžti į įstatymo priėmimo procedūros pradžią.
Opozicija reikalavo vykdyti komisijos siūlymą ir leisti iš naujo pradėti visą procedūrą kitą dieną, prašė pertraukos, tačiau posėdžiui pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis prašymų negirdėjo.
Jis leido A.Širinskienei pristatyti pasiūlymą, nes, pasak jo, ir šiaip ketvirtadienį buvo numatytas įstatymo priėmimas.
Opozicija tikino, kad tokiu atveju ir ji turi pataisų, tačiau galvodama, kad likęs tik vienas balsavimas, dabar nebeturi galimybės jų pateikti.
A.Kubilius dar pridūrė, kad Vyriausybė yra pateikusi savo išvadą tik dėl A.Širinskienės pasiūlymo, o dėl kitų registruotų pasiūlymų – ne.
Tačiau posėdžio pirmininkas procedūrą tęsė.
Opozicija paliko salę
Po balsavimo opozicijos atstovai protestuodami paliko posėdžių salę.
Socialdemokratas Julius Sabatauskas sprendimą pavadino „biudžeto falsifikacija“, nes įstatymo pataisa priimta be Vyriausybės išvados.
„Gal jūs norite, kad būtų Konstitucinio Teismo nutarimas dėl procedūros pažeidimo įstatymo pripažinimas prieštaraujančių Konstitucijai? Gėda“, – sakė J. Sabatauskas.
„Neeilinė diena, po to, kai Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė aiškiai susako, kad būsimas balsavimas yra pažeidimas, posėdžiui pirmininkaujantis veda toliau posėdį. Kviečiu opozicijos atstovus: palikim salę, eikim pasitarti, ir vienas iš veiksmų, kuriuos siūlyčiau daryti, būtų išbandymas vicepirmininkui, skelbti nepasitikėjimą juo“, – teigė konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis.
Seimas jau anksčiau bandė priimti valdančiųjų inicijuotą projektą, bet tąkart nebuvo kvorumo – opozicijai blokuojant, balsavime dalyvavo mažiau kaip 71 Seimo narys.
Pagal socialdarbiečių Andriaus Palionio ir Juozo Bernatonio parengtą pataisų variantą, po Seimo rinkimų registruotai naujai politinei partijai, kuri yra parlamentinė, lėšų iš biudžeto skirtų Vyriausybė.
Pataisos numato, kad po rinkimų įkurtos, bet parlamentinę frakciją turinčios partijos dotacijos dydis būtų lygus mažiausiems parlamentinei partijai tuo metu skirtiems valstybės biudžeto asignavimams, padaugintiems iš naujos parlamentinės partijos ir mažiausiai finansuojamos parlamentinės partijos frakcijų narių skaičiaus santykio.