Seimas antradienį po pateikimo pritarė atitinkamo nutarimo projektui: už balsavo 58 Seimo nariai, prieš – 31, susilaikė 26 parlamentarai. Toliau Seimas klausimo imsis birželio 17-ąją.
Socialdemokratas Andrius Šedžius pasiūlė taip pat aiškintis, kurie pareigūnai nepasirūpino, kad šalies gyventojai būtų tinkamai informuoti apie pasikeitusią sveikatos draudimo mokesčio mokėjimo tvarką: „Gal antstoliai turėtų kreipti į jų duris? Kalbu apie sveikatos ministrą ar ministrą pirmininką“.
Opozicija nori, kad KT išaiškintų, ar Konstitucijos nepažeidžia reikalavimas asmenims, kurie nėra draudžiami valstybės lėšomis arba už kuriuos įmokų nemoka darbdaviai, kas mėnesį patiems susimokėti sveikatos draudimo mokestį.
Kreipimosi į KT projekto autoriai sako, kad tokia įstatymo nuostata sukuria pareigą mokėti sveikatos draudimo įmokas ir tiems asmenims, kurie negauna jokių draudžiamųjų pajamų, nors Konstitucija garantuoja, kad valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus, o įstatymas nustato piliečiams nemokamos medicinos pagalbos valstybinėse gydymo įstaigose tvarką.
Nuo 2009 metų sveikatos draudimo mokestis asmenims, kurie jį patys moka, nes neturi darbdavio, siekia 72 litus – 9 proc. minimaliosios mėnesio algos. Asmenys, kurie turi darbdavį moka 6 proc. dydžio privalomojo sveikatos draudimo mokestį, kitus 3 proc. sumoka darbdavys.
Prasidėjus pajamų deklaravimui, paaiškėjo, kad apie 200 tūkst. šalies gyventojų gali būti nesumokėję privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Tarp nesumokėjusiųjų šio mokesčio – bedarbiai, emigrantai.
Vyriausybė pirmadienį iš esmės pritarė, kad privalomojo sveikatos draudimo įmokų už 2009 metus mokėjimą galima būtų atidėti iki penkerių metų ar paskirstyti gyventojui patogiu grafiku.