Tai, kad dėl jos kandidatūros kilo aistrų, B.Sabatauskaitė vertino per tą prizmę, jog lygios galimybės arba lygiateisiškumas tamp vis svarbesne tema visuomenėje. O diskusijos rodo, kad tam reikia skirti daugiau dėmesio.
Apie įžvelgtą regimybę dėl galimo interesų konflikto B.Sabatauskaitė atsakė taip:
„Vertinu savo tėvų auklėjimą be galo. Juos branginu, man šeima mano yra labai svarbi. Manau, kad man perteiktos buvo tos vertybės, su kuriomis ir atėjau į žmogaus teisių veiklą. Prie to prisidėjo ir mano seneliai tremtiniai.“
Kartu ji sakė, kad yra nepriklausomos nevyriausybinės organizacijos vadovė, šioje srityje veikianti daugybę metų, taip pat yra Europos nediskriminavimo teisės ekspertų tinklo narė.
Seimo Darbo partijos frakcijai priklausantis Mindaugas Puidokas iš Seimo tribūnos kaip vieną priekaištų B.Sabatauskaitei išsakė tai, kad neva ji neatsakė į klausimą dėl to, jog yra susituokusi su tos pačios lyties asmenimi.
„Aš savo asmeninio gyvenimo niekada neslėpiau. Bet ir taip pat jo renkuosi nekomentuoti viešai. Turiu, manau, tokią teisę į savo privatų gyvenimą. O mano kompetencija ir mano žinios šioje srityje, ir darbas daugiau negu dešimties metų, manau, rodo, kad aš turiu pakankamai kompetencijos šiam darbui“, – pažymėjo kandidatė į lygių galimybių kontrolieres.
Skirtingos nuomonės
Prieš Seimo plenarinį posėdį V.Čmilytė-Nielsen žurnalistams sakė tikinti, kad B.Sabatauskaitė bus paskirta vadovauti Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigai.
Parlamento pirmininkė kartojo, kad į kandidates pateikta nevyriausybininkė yra viena geriausių žmogaus teisių eksperčių Lietuvoje, ją palaiko virš 100 nevyriausybinių organizacijų, žmogaus teisių gynėjų.
Nepaisant šio palaikymo, V.Čmilytė-Nielsen nurodė, kad Seimo nariai sulaukė ir „šimtų standartinių laiškų“, kuriuose, atvirkščiai, raginama balsuoti prieš B.Sabatauskaitės kandidatūrą. Esą dėl to kreipėsi kelios organizacijos, bet daugiausia – piliečiai.
„Tai natūralu, nuomonės išsiskiria, tačiau aš viliuosi, kad Seimo nariai žiūrės į šios kandidatės ekspertiškumą, užsidegimą dirbti žmogaus teisių srityje ir vertins tai“, – komentavo ji.
Būsimasis Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis sakė, kad parlamento „valstiečių“ frakcijos nariai dėl B.Sabatauskaitės kandidatūros balsuos laisvai. Jis pats neatskleidė, kaip elgsis.
„Tikrai balsuosiu pagal sąžinę“, – nurodė būsimasis Seimo opozicijos lyderis.
S.Skvernelio nuomone, kandidatės kompetencija ir išsilavinimas yra tinkami lygių galimybių kontrolieriaus pareigoms. Tačiau Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje dėl to esą buvo įvairių nuomonių.
Jam pačiam abejonių kelia galimos tam tikros interesų konflikto regimybės.
„Pacituočiau buvusį opozicijos lyderį savo laiku, gerbiamą J.Sabatauską, kuris kalbėjo šiais klausimais“, – žurnalistams sakė S.Skvernelis.
Anot jo, J.Sabatauskas yra vienas iš parlamentinės frakcijos lyderių, kurio dukra kandidatuoja į tokias pareigas.
J.Sabatauskas, Seimo vicepirmininkas, į tai atsakė: „Tai ką, man charakirį pasidaryti?“
Didžiausios valdančiosios Seimo frakcijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad susitikimo metu B.Sabatauskaitė paliko asmens, turinčio reikiamas kompetencijas apie žmogaus teises plačiąja prasme, įspūdį.
Tačiau R.Morkūnaitė-Mikulėnienė neslėpė, kad kai kurie konservatoriai apie kandidatę turi kitokią nuomonę ir balsuos prieš.