Projektą šią savaitę parlamente pristačiusi teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska sakė, kad pataisos parengtos reaguojant į Ukrainos advokatų kreipimąsi, jose numatyti saugikliai, kad tokia praktika negalėtų verstis teisininkai iš šalių agresorių.
„Siekiama numatyti trečiųjų valstybių advokatų teisės teikti teisines paslaugas savo valstybės profesiniu vardu Lietuvoje praktinio įgyvendinimo mechanizmą. Taip būtų sudarytos sąlygos veiksmingai Lietuvoje veikti ir iš Ukrainos atvykusiems advokatams“, – sakė E.Dobrowolska.
Už Advokatūros įstatymo pataisą po pateikimo balsavo 89 parlamentarai iš aštuoni susilaikė, projektą toliau svarstyti planuojama per rudens sesiją.
Pataisomis būtų nustatyta tvarka, pagal kurią trečiųjų šalių teisininkai būtų registruojami į advokatūros tvarkomą sąrašą, nustatoma jų teikiamų teisinių paslaugų apimtis, reikalavimai veiklai ir jos priežiūra.
„Advokatūros įstatymo projekte yra numatyti tam tikri saugikliai, būtų taikomas ribojimas, pavyzdžiui, trečiųjų šalių, kurios vykdo agresiją prieš kitas valstybes ar genocidą, kurios kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, teisininkams. Taip pat tais atvejais, kai trečiosios valstybės teisininko veiklai ar konkrečiam teisininkui yra taikomos tarptautinės sankcijos ar ribojamosios priemonės“, – kalbėjo E.Dobrowolska.
Pagal dabartinį reguliavimą, trečiųjų valstybių advokatai Lietuvoje advokato veikla gali verstis tik pagal tarptautines sutartis, bet įstatyme nėra numatyta nuostatų dėl šių advokatų registravimo, jų teikiamų teisinių paslaugų apimties, veiklos reikalavimų ar kontrolės.
Siūlomos pataisos suteiktų nustatytam trečiųjų šalių teisininkų sąrašui teisę naudotis Advokatūros įstatyme įtvirtintomis advokatų teisėmis ir veiklos garantijomis, taip pat būtų užtikrinami teisinių paslaugų gavėjų interesai, įtvirtinus trečiųjų šalių teisininkų registravimą, jų veiklos stebėseną ir kontrolę.
Mediacijos įstatymo projektu siekiama, kad iš kitų užsienio valstybių, ne tik Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės, atvykusiems asmenims būtų suteikta teisė laikinai teikti mediacijos paslaugas Lietuvoje.
Ši teisė galiotų tol, kol galiotų jiems suteikta laikinoji apsauga. Iš kitų užsienio šalių atvykę asmenys negalėtų vykdyti privalomosios, teisminės mediacijos.