Už maisto įstatymo pataisas balsavo 88 parlamentarai, susilaikė 6 Seimo nariai, prieštaraujančiųjų nebuvo.
Pagal projektą draudžiama nepilnamečiams ne tik parduoti, bet ir nupirkti ar kitaip perduoti energinius gėrimus.
Seimas pritarė parlamentarės Dangutės Mikutienės pasiūlymui, kuriuo nurodytas tikslus kofeino kiekis gėrime.
Pagal įstatymą tokiu laikomas nealkoholinis gėrimas, kurio sudėtyje yra tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, gliukuronolaktono, ginkmedžio ekstrakto, taurino, B grupės vitaminų).
Seimas pritarė parlamentarės Dangutės Mikutienės pasiūlymui, kuriuo nurodytas tikslus kofeino kiekis gėrime. Pagal šią pataisą, energiniu gėrimu laikomas gėrimas, kuriame yra „kofeino daugiau kaip 150 mg/I arba kuriame yra kofeino daugiau kaip 150 mg/l ir vienos ar kelių kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų“.
R.Šimašius: paaugliai nebegalės gerti kavos?
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Remigijus Šimašius teigė, kad parlamentarai iki galo nežino, už ką balsuoja: „Aš nesu tikras, koks produktas patenka į tokį apibrėžimą, juk ne tik energiniai gėrimai, bet ir kava. Ar nebus taip, kad praėjus savaitei po įstatymo įsigaliojimo nustebsime, kas vyks parduotuvėse, gausime laiškų iš rinkėjų ir teks taisyti klaidas?“.
Ar nebus taip, kad praėjus savaitei po įstatymo įsigaliojimu nustebsime, kas vyks parduotuvėse, gausime laiškų iš rinkėjų ir teks taisyti klaidas?
Medikės išsilavinimą turinti socialdemokratė Alma Monkauskaitė teigė, kad paaugliai galės gerti kavą, nes kofeino kiekis kavoje ir energiniuose gėrimuose skiriasi kelis kartus.
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje dirbantis Rokas Žilinskas aiškino, jog energiniuose gėrimuose esantis taurinas daugybę kartų sustiprina kofeino poveikį.
„Taurino dabar dedama ne tik į gėrimus, bet ir į kramtomąsias gumas, šokoladukus, į saldainius“, – piktinosi jis.
Liberalas Eugenijus Gentvilas pabrėžė, kad nauja tvarka gerokai apsunkins sąlygas verslui.
„Ką mes padarysime su prekybos įstaigomis? Jeigu jūs manote, kad tai verslo sąlygų palengvinimas, klystame, bus didelis chaosas ir išlaidos prekybininkams. Tai pakels stambieji prekybos centrai, bet tai sumažins smulkiųjų parduotuvių veiklos efektyvumą“, – sakė parlamentaras.
Anot E.Gentvilo, neseniai atlikta studija parodė, kad didžiąją dalį kofeino paaugliai gauna gerdami ne energetinius gėrimus, o kavą.
D.Mikutienė: ES pagyrė Lietuvą
Įstatymo projekto iniciatorė D.Mikutienė ragino kolegas jį palaikyti. Ji pabrėžė, kad Maisto įstatymo pataisa dėl energinių gėrimų uždraudimo parduoti nepilnamečiams notifikuota ES.
„Lietuva kartelę ES užkėlė aukštai, pirmininkavimo ES Tarybai metu Lietuva buvo pagirta už šią iniciatyvą“, – sakė parlamentarė.
Konservatorius Arimantas Dumčius sakė, kad gerdami energinius gėrimus vaikai ir paaugliai pratinasi prie tonizuojančių medžiagų ir todėl ateityje jie sieks vartoti jų vis daugiau.