Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatantį Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymą: už balsavo 88 Seimo nariai, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo.
Įstatymas numato, kad pirmosios išmokos bus mokamos šių metų ketvirtąjį ketvirtį. Visą kompensaciją šiemet gaus pensininkai, kurių nepriemoka yra iki 100 litų. Kitiems šiemet bus išmokėta 20 proc. neišmokėtos pensijos, o 2015-2016 metais – po 40 proc., mokant kas ketvirtį.
Reikės keisti mokesčius?
Parlamentaras Linas Balsys teigė, kad nesąžininga kompensacijas išdėlioti per trejus metus, nes nemaža dalis pensininkų jų nebesulauks.
Tuo tarpu Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas pareiškė, kad per krizę sumažintų pensijų kompensavimas ir lėšų poreikis vers grįžti prie diskusijų dėl nekilnojamojo turto, automobilių bei progresinių mokesčių.
„Be mokesčių keitimo mes čia galime burti kavos tirščiais, bet nieko neišspręsime. Jeigu norime įvykdyti įsipareigojimus, tai turime kalbėti apie mokesčius“, – ketvirtadienį pareiškė A.Sysas.
„Šiais metais sukrapštysime lėšų. Bet kaip bus kitais?“, – kalbėjo A.Sysas.
Pasak jo, galvoti apie naujus mokesčius verčia ekonominės prognozės.
„Šiais metais sukrapštysime lėšų. Bet kaip bus kitais, kai, žiūrint į pasaulio ar Europos ekonomikos tendencijas, visos šalys mažina pajamų prognozes. Todėl mums teks grįžti prie automobilių mokesčio, prie turto. Labiausiai noriu grįžti prie progresinių... Turtingi žmonės gali padėti, nes jų pajamos labai didelės“, – kalbėjo A.Sysas.
Anot jo, svarstant naujus mokesčius, bus nesunku rasti dar 400 mln. litų kompensuoti pensijas 2015-2016 metais. Be to, anto jo, antra tiek reikės grąžinti dirbantiems pensininkams bei valstybes pensijas, teks kompensuoti ir valstybės tarnautojams.
Ne kompensuoti, o didinti
Opozicijos lyderis Andrius Kubilius reikalavo, kad visos šių metų viršplaninės „Sodros“ lėšos būtų skirtos pensijų didinimui, o ne jų kompensavimui.
Konservatorius Rimantas Jonas Dagys piktinosi, kad šiais metais pensijas norima kompensuoti iš „Sodros“ biudžeto, pasak jo, todėl nebus lėšų pensijoms didinti. „Vidutinės pensijos nebus keliamos ilgiau“, – teigė jis.
Pasak R.J.Dagio, sprendimas iš „Sodros“ lėšų kompensuoti pensijas reiškia tai, kad nebeliks lėšų didinti pensijas
Pasak R.J.Dagio, sprendimas iš „Sodros“ lėšų kompensuoti pensijas reiškia tai, kad nebeliks lėšų didinti pensijas. Jo teigimu, jeigu viršplaninės lėšos būtų nukreipiamos pensijų didinimui, jos padidėtų po 9 litus.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys liberalsąjūdietis Kęstutis Glaveckas apgailestavo, kad Lietuvoje pensininkai gauna mažiausias vidutines pensijas. Anot jo, vidutinė pensija praėjusių metų paskutinį ketvirtį siekė 239 eurus.
„Tuo tarpu Latvijoje ji siekė 256 eurus, Estijoje – 331 eurą, o Lenkijoje 349 eurai – net 110 eurų didesnė“, – teigė parlamentaras.
2014 metais kompensacijoms bus naudojamos viršplaninės „Sodros“ lėšos. Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovė socialdemokratė Kristina Miškinienė teigė, kad kitų šaltinių šiemet nėra.
Iš viso pensijas planuojama kompensuoti 485 tūkst. žmonių, tam prireiks apie 450 mln. litų.