„Valstiečių“ ir „darbiečių“ frakcijos dėl bendros opozicijos lyderio pozicijos susitarė kovą pasirašydamos koalicinę sutartį.
Nuspręsta, kad opozicijos lyderis bus rotuojamas: pirmiausia, pavasario sesijos metu, pareigos teks „valstiečiams“, po to, rudens sesijos metu, – „darbiečiams“.
„Valstiečiai“ į opozicijos lyderius delegavo nepartinį buvusį premjerą S.Skvernelį, o „darbiečiai“ būsimojo lyderio kol kas neišsirinko.
Tai, pasak Darbo partijos frakcijos seniūno Seime Viktoro Fiodorovo, turėtų įvykti kitą savaitę partijos tarybos posėdyje.
„Tarybos posėdyje nuspręsim, kas galėtų būti opozicijos lyderiu“, – 15min komentavo jis.
Opozicijos lyderį rinks partijos taryba
Politiko manymu, į opozicijos lyderius galėtų kandidatuoti beveik visi Seimo nariai „darbiečių“ frakcijoje.
„Kažkokios konkrečios pavardės pasakyti net negalėčiau, nes nėra galutinai apsispręsta, ar rimtai kalbėta su vienu, ar su kitu, kandidatu“, – dėstė jis.
V.Fiodorovas neatmetė galimybės, jog esama opozicija gali ir iširti – iš „valstiečių“ frakcijos neseniai pasitraukė parlamentaras Lukas Savickas, apie tai, kad svarsto trauktis ir kurti naują frakciją, viešai užsiminė ir S.Skvernelis.
Bet tai, pasak V.Fiodorovo, – tik kalbos.
O jei ir būtų kokių nors pokyčių, susitarimą opozicijoje esą būtų galima atnaujinti.
„Panašu, ponas S.Skvernelis jeigu ir išeis, vis tiek bus opozicijoje, tai gal nebus šitos sutarties, gal bus kitoks susitarimas.
Vis tiek, manau, kad oponuojančioms jėgoms reikia rasti bendrą kalbą, nes kai mūsų oponuojančių daugiau, šiek tiek paprasčiau Seime dirbti“, – teigė parlamentaras.
Mano, kad galėtų tapti opozicijos lydere
Apie galimybę, kad S.Skvernelis trauktųsi iš „valstiečių“, išsivestų dalį žmonių ir kurtų naują frakciją, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė tikino girdėjusi tik iš žiniasklaidos.
„Yra koalicijos taryba, kur renkasi lyderiai, susitinka partijų pirmininkai. Jeigu būtų kokių indikacijų, mes jau tikrai žinotumėm“, – 15min sakė ji.
„Visi kalba apie bendrą darbą nuo rugsėjo 10-osios“, – pridūrė politikė.
O vienybę opozicijoje, pasak jos, galėtų sustiprinti ir naujasis opozicijos lyderis. I.Kačinskaitė-Urbonienė leido suprasti, jog ir pati galėtų užimti šias pareigas.
„Mūsų frakcijoje visi be išimties yra ne naujokai politikoje – yra buvę arba Seimo, arba savivaldybių tarybų nariai ne po vieną kadenciją. Manau, kad kandidatų apstu, faktiškai visi [opozicijos lyderiu] galėtų būti. Ir aš taip pat manau, kad esu jau pakankamai patirties sukaupusi“, – kalbėjo Seimo narė.
Aš taip pat manau, kad esu jau pakankamai patirties sukaupusi.
„Bet ne tai svarbiausia, – pridūrė ji. – Svarbiausia yra ne tik savo partijos ir frakcijos palaikymas, bet ir susikalbėjimas su kitomis opozicinėmis frakcijomis, ir galimybė suburti visą opoziciją, kuri šiuo kriziniu laikotarpiu tikrai reikalinga.“
Laukia sprendimų „valstiečių“ gretose
„Darbiečių“ vedlys Viktoras Uspaskichas nesileido į kalbas, ką iš frakcijos narių matytų opozicijos lyderio kėdėje.
„Ateis laikas, bus ir vaikas“, – teigė jis.
Politikas taip pat ragino neskubėti ir pasižiūrėti, ar opozicija tokia, kokia yra, išsilaikys.
„Pažiūrėsim, ar išliks opozicija, kaip „valstiečiai“ – ar išliks bendra frakcija, ar ne. <...> Jeigu jie išsiskirstys, nebus opozicijos, reikės iš naujo formuoti“, – kalbėjo V.Uspaskichas ir pažymėjo, jog „darbiečiai“ suinteresuoti veikti koalicijoje.
„Mums geriau, kad opozicija išliktų“, – sakė partijos vedlys.
Opozicijos lyderio privilegijos
Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 dieną.
Pagal Seimo statutą, jei opozicinė frakcija arba jų koalicija turi daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių Seimo narių, tokios frakcijos seniūnas arba koalicijos vadovas yra vadinamas Seimo opozicijos lyderiu.
Opozicijos lyderis naudojasi statute numatytomis papildomomis teisėmis, pavyzdžiui, svarstant klausimą jis vieną kartą be eilės gali kalbėti diskusijoje, priklauso Seimo valdybai.
Šias pareigas einantis žmogus taip pat paprastai sulaukia daugiau žiniasklaidos dėmesio.