Tokią socialdemokratės Jūratės Zailskienės iniciatyvą palaiko apie 20 parlamentarų, kartu pasirašiusių Baudžiamojo kodekso pataisų projektą.
Juo numatyta daugiau saugiklių, kada teismas gali skirti viešųjų teisių atėmimą, t.y. draudimą eiti renkamas pareigas.
Projektas numato, kad teismas iš politikų tokią teisę atimti galėtų tik įvertinęs, kad toks sprendimas „yra proporcingas padarytai nusikalstamai veikai siekiant apsaugoti visuomenės interesus“.
Švelninamos ir kitos kodekse dabar esančios formuluotės: teismas ne skirtų, o tik galėtų skirti draudimą dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla, o toks draudimas apimtų tik tas pareigas, kurias asmuo užėmė darydamas nusikaltimą, t.y. teismas, pavyzdžiui, negalėtų uždrausti nuteistam tarybos nariui kandidatuoti į merus.
Šiuo metu Baudžiamasis kodeksas už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos, kai nenustatoma kyšininkavimo požymių, valstybės tarnautojui numato baudą arba laisvės atėmimą iki septynerių metų.
Projekto autoriai siūlo, kad bausmės būtų diferencijuotos: mažesnę nei 1250 eurų (25 MGL) žalą padarę asmenys galėtų būti maksimaliai baudžiami laisvės atėmimu iki trejų metų, padarę 12,5 tūkst. eurų žalą – iki šešerių metų, o viršiję 12,5 tūkst. – iki septynerių metų. Visais šiais atvejais teismas ir toliau galėtų skirti švelnesnes bausmes: viešuosius darbus, baudą, laisvės apribojimą, areštą.
Pataisas teikia tiek valdančiųjų socialdemokratų, demokratų, „Nemuno aušros“ atstovai, tiek ir opoziciniai konservatoriai, liberalai, Mišrios Seimo narių grupės nariai.
Tarp projekto autorių yra ir su „čekiukas“ susijusioje civilinėje byloje dėl nepagrįsto praturtėjimo teisiamas parlamentaras socialdemokratas Ramūnas Vyžintas.
J.Zailskienė paaiškino, ko siekia šiomis pataisomis ir kiek jos derintos su frakcija bei pačiais „čekiukų“ istorijos dalyviais.
Į projektą sureagavo ir buvusi teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, pavadinusi tai spjūviu teisėsaugai ir „čekiukų“ viešinimo iniciatyvos autoriams – ji, be kita ko, svarsto, jog pakeitimai galėtų būti taikomi ne tik jau pradėtoms, bet ir buvusioms byloms.