R.Karbauskis pataisas turėjo pristatyti dar šeštadienį, tačiau procedūrą sustabdė opozicija – Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Justas Džiugelis paprašė padaryti pertrauką iki kito posėdžio.
Tačiau opozicija R.Karbauskio pataisas norėjo išbraukti iš darbotvarkės ir antradienį. Tai padaryti buvo prašoma konservatoriaus Jurgio Razmos siūlymu.
Partijos bičiulį palaikė ir Andrius Kubilius: „Kolegos, prašau nedaryti atsitiktinių sprendimų – nustokime žaisti ambicijų žaidimus.“
Tačiau po Seimo narių balsavimo R.Karbauskio įstatymo pataisų projekto klausimas liko darbotvarkėje.
Tai – jau trečias Seime įregistruotas įstatymo pataisų projektas. M.Puidoko pataisos dėl prieštaravimo Konstitucijai bent keturiose vietose Seimui svarstyti teikiamos nebebus.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtoms, Vyriausybės pateiktoms pataisoms buvo pritarta gruodį. Tolesnis jų svarstymas nukeltas į Seimo pavasario sesiją.
Išeina taip, kad vienu metu Seimas svarsto du alternatyvius to paties įstatymo pataisų paketus.
Seimo opozicijos nuomone, pasiūlymus reikėtų teikti Vyriausybės parengtoms pataisoms, o ne registruoti atskirą pataisų projektą.
Tikslas – sujungti abu projektus?
R.Karbauskis pristatė savo siūlomų pataisų esmę: „Geriausiai vaiko interesus užtikrina buvimas namuose. Pagalba šeimai ir vaikui teikiama, neatskiriant jo nuo šeimos, ir tik tais atvejais, kai tai neįmanoma, vaikas paimamas“. R.Karbauskis pabrėžė, kad vaiko atskyrimas nuo šeimos – tik kraštutinė priemonė.
Politikas išreiškė lūkestį, kad jo teikiamas įstatymo pataisų projektas pateks į Socialinių reikalų ir darbo komitetą.
Ar jau girdėjote apie proporcingai supurtytą kūdikį, nuo vakar gydomą Santaros klinikose?
„Ir tada sujungiant projektus (R.Karbauskio ir Vyriausybės – red. past.) bus galima parengti tokį, kuris atitiktų visuomenės lūkesčius ir veiktų deramai“, – kalbėjo R.Karbauskis.
„Ar nebus tokio scenarijaus, kad jūsų projektas eis toliau, o Lino Kukuraičio (Socialinės apsaugos ir darbo ministro – red. past.) projektas bus numarintas?“ – teiravosi liberalas Eugenijus Gentvilas.
Konservatorė Rasa Juknevičienė R.Karbauskio teikiamas pataisas įvertino kaip norą skaldyti visuomenę: „Kodėl tęsiate M.Puidoko pseudopolitiką, registruodamas iš esmės prieš savo Vyriausybę nukreiptas pataisas, kodėl neregistravote pataisų jau pateiktam projektui? Ar todėl, kad jums reikia toliau skaldyti visuomenę ir šią temą laikyti darbotvarkėje? Ar jau girdėjote apie proporcingai supurtytą kūdikį, nuo vakar gydomą Santaros klinikose?“
R.Karbauskis pažymėjo, kad mažylė ligoninėje atsidūrė galiojant dabartiniam Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymui.
Socialdemokratas Algirdas Sysas R.Karbauskio pataisas irgi pavadino akibrokštu ministrui L.Kukuraičiui. „Galiu pasakyti, kad jums tas pataisas padėjo kurti tik vienos pakraipos organizacijos“, – pastebėjo A.Sysas.
Galiu pasakyti, kad jums tas pataisas padėjo kurti tik vienos pakraipos organizacijos.
R.Karbauskis užtikrino, kad įstatymo redakcija L.Kukuraičiui puikiai žinoma: „Jis pritaria, kad mes projektus sujungtume.“
R.Karbauskis sakė, kad Vyriausybės pasiūlytas įstatymo pataisų projektas jam patinka. Tačiau politikas mano, kad sujungus abu projektus bus gautas dar geresnis rezultatas.
M.Puidokas padėkojo R.Karbauskiui už politinę lyderystę.
Kitas svarstymas – vasarį
Mišrios Seimo narių frakcijos narys Povilas Urbšys išreiškė nuomonę, kai vaiko teisių reforma Lietuvoje nuėjo baudžiamaisiais šunkeliais. „Tik sukuriama vaiko apsaugos iliuzija. Teikiamos pataisos sudaro galimybę sugrįžti prie šios opios problemos, kad vaikas būtų apsaugotas ne tik nuo artimųjų smurto, bet ir nuo smurto iš institucijų“, – svarstė P.Urbšys.
Tuo metu R.Juknevičienė pataisas pavadino M.Puidoko, o ne vaikų gelbėjimo projektu: „Vaikų specialistai įbauginti, demotyvuoti. Naujoji tragedija, kai supurtytas kūdikis, galbūt įvyko todėl, kad vaikas nebuvo paimtas iš šeimos, nes darbuotojai įbauginti.“
Nors pataisos sulaukė aštrių replikų ir opozicijos kritikos, joms buvo pritarta po pateikimo. Balsavime dalyvavo 94 Seimo nariai: 54 pasisakė už, 29 – prieš, 11 susilaikė.
Toliau projektą svarstys Seimo komitetai, o priėmimas numatomas pratęstoje sesijoje vasario mėnesį.
Rado 45 trūkumus
Seimo Teisės departamentas trūkumų R.Karbauskio projekte rado mažiau nei M.Puidoko anksčiau teiktose pataisose. Pats M.Puidokas partijos kolegos R.Karbauskio pataisas vadina kompromisinėmis.
Šįkart nesakoma, kad pataisos gali prieštarauti Konstitucijai. Tačiau trūkumų rasta nemažai – 45. Dauguma jų techniniai, tačiau ne visi.
Teisės departamentas nurodo, kad projekte palikta labai daug neaiškumų, užprogramuojama daug neapibrėžtų situacijų, kai neaišku, kas už ką turėtų būti atsakingas, kaip turėtų vykti procesai. Pavyzdžiui, Teisės departamentui užkliuvo nuostata, kad vaiko paėmimo iš jo tėvų ar vaiko atstovų pagal įstatymą metu privalo dalyvauti tėvai ar vienas iš tėvų, ar vaiko atstovų pagal įstatymą.
Be to, Teisės departamentui užkliuvo nuostata, nustatanti tėvų pareigą pasirūpinti, kad be objektyvios būtinybės priešmokyklinio amžiaus vaikas neliktų vienas aplinkoje, kurioje gali kilti realus pavojus vaiko sveikatai ir gyvybei. Teisininkų nuomone, ši nuostata gali būti interpretuojama, todėl yra tobulintina nustatant bendrą taisyklę, kad priešmokyklinio amžiaus vaikas negali likti vienas, ir šios taisyklės išimtį, nustatančią sąlygas, kurioms esant vaikas gali būti paliktas vienas (esant objektyviai būtinybei, aplinkoje, kurioje nėra realaus pavojaus vaiko sveikatai ir gyvybei ir pan.).
Teisininkų akis kliuvo ir už siūlymo pranešėjams apie galimus vaiko teisių pažeidimus taikyti administracinę atsakomybę ir sudaryti galimybę juos bausti baudomis, jei pranešimai melagingi. Teisės departamentas nurodo, kad jau dabar už melagingus pranešimus baudžiama pagal Baudžiamąjį kodeksą, todėl nuostatos dubliuotųsi.
Iš sąvokos išmetamas saugumas
R.Karbauskio siūlomose pataisose smurto sąvoka iš esmės neliečiama. Tačiau pataisose nebeliko žodžio „saugumas“. Kalbama tik apie realų ar tiesioginį pavojų sveikatai ir gyvybei.
Tai ypač neramina vaikų psichologus, psichiatrus, nevyriausybinių organizacijų atstovus ir Vaiko teisių kontrolierę Editą Žiobienę.
„Kaskart įrodinėjant kaltę teks nustatyti, ar tai buvo realus ir tiesioginis pavojus, bet ne klausimas, ar vaikui buvo nesaugu. Penkiolikmečiam gal ir saugu, bet kūdikiui – tikrai ne“, – abejonėmis dalijosi E.Žiobienė.
Ypač pavojingu laiko žodis „tiesioginis“.
Pataisą, kad vaiko paėmimo atveju vyktų žodinis teismo procesas, kuriame tėvams atstovautų profesionalus advokatas, specialistai vertina prielankiai.