Seimo narių elgesį vertinanti komisija bus sudaroma iš 11 parlamentarų. Seimo dauguma į komisiją siūlys penkis kandidatus iš mažumos, o mažumai priklausantys parlamentarai – šešis valdančiųjų atstovus. Ši pataisa įsigalios nuo jos paskelbimo.
Tikisi depolitizuoti
Pasak vieno iš projekto autorių Mišrios Seimo narių grupės nario Algirdo Patacko, šiais pakeitimais siekiama depolitizuoti komisiją, „pervesti ją iš politizuotos struktūros į kitą moralinę dimensiją“.
Konservatorius Jurgis Razma vylėsi, kad naujoji tvarka leis turėti Seime autoritetingą instituciją, kurios nutarimus visi gerbtų.
Tuo metu valdantiesiems priklausantis „tvarkietis“ Petras Gražulis tikino, kad dabartinė komisija „dirbo gana objektyviai, gana sąžiningai, racionaliai“.
„Tvarkietis“ Petras Gražulis tikino, kad dabartinė komisija „dirbo gana objektyviai, gana sąžiningai, racionaliai“
„(Komisijoje – BNS) yra atstovai ir iš opozicijos – ir Povilas Gylys, ir lenkų atstovas. Jeigu dvi parlamentinės grupės (konservatoriai ir liberalai – BNS) nepatenkintos, manau, kad komisija gali puikiausiai darbuotis. Manau, kad nešokinėkime pagal konservatorių ambicijas tuščias, pagal jų reikalavimus, o nuo kitos kadencijos performuokime komisiją“, – ragino jis.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas Jaroslavas Narkevičius tvirtino, kad siūlomi pakeitimai neužtikrins komisijos darbo kokybės ir autoriteto. Anot jo, naujoji Etikos ir procedūrų komisijos sudarymo tvarka naudingiausia didžiosioms frakcijoms – konservatoriams ir socialdemokratams.
Pakeitimų prireikė, kai paliko dauguma
Komisijos sudarymo tvarka keičiama po to, kai protestuodami prieš valdančiųjų balsais priimamus sprendimus ją paliko dauguma opozicijos atstovų, tarp jų ir komisijos pirmininkas konservatorius Valentinas Stundys.
Ši komisija sudaryta pagal paprastą frakcijų proporcinio atstovavimo principą, t. y. paskirsčius kvotas narius pasiūlė pačios frakcijos.
Etikos ir procedūrų komisijoje dirbantys opozicijos nariai jau pernai buvo paskelbę boikotą, bet sulaukę „darbietės“ Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pažado inicijuoti komisijos sudarymo tvarkos pakeitimą, grįžo dirbti. Pakeitimų nepadarius, opozicija šį rudenį vėl protestuodama paliko komisiją, tuomet pradėtas svarstyti projektas dėl pertvarkos.