„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 10 12

Seimo etikos sargai patarė A.Gedvilui atsiprašyti I.Šimonytės dėl žeminančių žodžių

„Darbietis“ Aidas Gedvilas pažeidė politikų etiką, pasakęs, kad premjerė Ingrida Šimonytė savo elgesiu kurstė karą, nes pati neturi vyro, kuriam reikėtų eiti kariauti.
Aidas Gedvilas ir Ingrida Šomonytė
Aidas Gedvilas ir Ingrida Šomonytė / 15min nuotr.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį pripažino, kad parlamentaro pasisakymai šių metų birželio 23 dienos Seimo rytiniame posėdyje „yra nesuderinami su Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintu pagarbos žmogui ir valstybei principu“.

Etikos sargai rekomendavo A.Gedvilui viešai atsiprašyti ministrės pirmininkės ir ateityje vengti tokių pasisakymų.

Už tokią išvadą balsavo septyni komisijos nariai, trys susilaikė, „darbietis“ Viktoras Fiodorovas nebalsavo.

Opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovas A.Gedvilas birželio 23-iąją per Vyriausybės valandą užduodamas klausimą Vyriausybės vadovei dėl Kaliningrado tranzito ribojimų apkaltino ją karo kėlimu.

„Priminsiu, kad jūsų kaip ir šalies vadovo pareiga užtikrinti taiką Lietuvoje, o ne kurstyti karą. Kas buvo padaryta, kad Lietuvos piliečiai miegotų ramiai? O gal tikrai laukiama, kad jaunus Lietuvos vyrus šaudys Rusijos kariai, o žmonas prievartaus vaikų akivaizdoje? Bepigu, kai ne to, nei kito neturi“, – tuomet sakė A.Gedvilas.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen paprašė Etikos komisijos įvertinti šiuos parlamentaro žodžius.

Prieš priimdama sprendimą Etikos komisija paprašė ekspertų išvadų.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba teigė, kad panašaus turinio pasisakymai, išsakyti darbo vietoje, gali būti vertinami kaip turintys priekabiavimo dėl lyties ir dėl socialinės padėties (šeiminės padėties) požymių, kaip galimai sukuriantys priešišką, įžeidžiančią aplinką.

Lietuvos žmogaus teisių centras taip pat tvirtino, kad Seimo nario pasisakymą galima įvardyti kaip diskriminaciją bei priekabiavimą dėl lyties ir šeiminės padėties.

Anot jo, „A.Gedvilas teigia, kad ministrė pirmininkė nekvalifikuotai ar neracionaliai priima tam tikrus sprendimus dėl savo šeiminės padėties (...)“.

Tuo metu A.Gedvilas per komisijos posėdį teigė tik paminėjęs premjerės biografijos faktus, kurie yra neutralūs lyčiai.

„Beje, būtina pažymėti, kad premjerė niekur viešai neišsireiškė, kad jautėsi įsižeidusi ar pažeminta. Norėčiau pabrėžti, kad mano pasakyta frazė neturėjo nieko bendro su premjerės lytimI.Šį teiginį būtų galima pritaikyti tiek vyrui, tiek moteriai. (...) Todėl seksizmo sąvoka net nediskutuotina“, – sakė jis.

Parlamentaras citavo religinius tekstus ir ragino etikos sargus būti atlaidžius. Jis taip pat sakė, kad jeigu jau Etikos komisija ėmėsi svarstyti jo žodžius, tai šalia turėtų sėdėti tuzinas kitų Seimo narių, tarp jų – premjerė I.Šimonytė, Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, nes jos kolegas esą yra vadinusios „lochais“, „chamais“ ir kitaip.

„Pabaigai norėčiau jums dar pacituoti Jėzaus Kristaus žodžius: „neteiskite ir nebūsite teisiami“, „nesmerkite ir nebūsite pasmerkti“, „atleiskite ir jums bus atleista“. Mat siekdami pasmerkti mane ir užsimerkti prieš kitus jūs savotiškai atidarote Pandoros skrynią, iš kurios ištrūkęs drakonas davatkos apsiaustu labai greitai gali sudeginti jus pačius“, – kalbėjo „darbietis“.

Etikos komisijos narė konservatorė Irena Haase siūlė nurodyti, kad atsiprašyti Vyriausybės vadovės reikėtų Seimo salėje, tačiau komisijos nariai nutarė atsiprašymo vietos ir būdo nenurodyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų