Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 05 21

Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė apie į prostitucijos liūną įsitraukusius žmones: „Kokia tokių vaikų ateitis?“

Antradienį vykusioje spaudos konferencijoje „Prostitucija: kaip užtikrinti teisingumą?“ buvo siekiama atkreipti dėmesį į socialinę problemą – prostituciją, kuri glaudžiai susijusi su prekyba žmonėmis, sutenerių veikla, vaikų išnaudojimu.
2011 metais policija išaiškino 33 atvejus, kai moterys iš Lietuvos buvo parduodamos užsienyje verstis prostitucija
Prostitucija. / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Pasak spaudos konferencijos organizatorės Seimo narės Vincės Vaidevutės Margevičienės, prostitucija Lietuvoje užsiima vis jaunesni žmonės, pasitaiko, kad ir 15-17 metų paaugliai. Dažnai tai būna netvirtų šeimų, patiriančių socialinę atskirtį, ekonominį, sociokultūrinį nepastovumą, emocinių sukrėtimų, nariai.

„Tokie jaunuoliai kartais gal nė neįsivaizduoja, kad gali turėti darbą savo valstybėje. Jiems pasiūloma vykti į užsienį, aiškinant, kad jie ten dirbs garbingą darbą ir užsidirbs. Vis dažniau išgirstame faktų, kad juos apgauna, būna priverčiami vagiliauti, o po to netgi verstis prostitucija. Kokia tokių vaikų ateitis?“ – pranešime spaudai teigia parlamentarė.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavo Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin, Dingusių žmonių šeimų paramos centro tarybos pirmininkė Ona Gustienė, asociacijos „Mouvement du Nid“ vadovė Claire Quidet ir asociacijos „Mouvement du Nid“ atstovas Eric Poncelet. 

Švedijos ambasadorė pažymėjo, kad nuo 1999 Švedija įdiegė modelį prostitucijai pažaboti, kai baudžiamas šios paslaugos pirkėjas, o ne teikėjas. Prostitutės prilyginamos nukentėjusiųjų kategorijai ir joms teikiama įvairiapusė socialinė pagalba. Beje, prieš priimant šį įstatymą Švedijoje buvo patiriamas didelis pasipriešinimas, tačiau dabar matosi, kad įstatymai veikia efektyviai – prostitucijos mažėja.

Dingusių žmonių šeimų paramos centro tarybos pirmininkė Ona Gustienė pabrėžė, kad reikia siekti pakeisti dabar galiojančius įstatymus ir nebausti prostitučių, o kriminalizuoti prostitucijos paslaugų pirkimą (taikyti Švedijos modelį). „Šiuo metu moterys ir vyrai (klientai) yra nelygioje situacijoje, nes baudžiamos tik moterys. Šiuo požiūriu Lietuva yra viena iš nedaugelio ES šalių, kurioje galioja tokie įstatymai. Tam būtina keisti Lietuvoje vyraujančias patriarchalines nuostatas ir mitus: „prostitucija – seniausia pasaulyje profesija, prostitucija – moterų pasirinkimas, prostitucija – tai moterų problema“ ir panašiai, o vyrai niekuo dėti“, –  savo nuostatas išsakė O.Gustienė.

Seimo narės pranešime spaudai rašoma, kad jau prieš dešimtmetį valstybinės institucijos pripažino, jog 95 proc. prostitučių Lietuvoje kontroliuoja ir jas išnaudoja suteneriai. Dėl tokios padėties susidaro uždaras ratas: prostitutės būna įvarytos į kampą ir neturi jokios galimybės ištrūkti, nes jas baudžia teisėsauga, dažnai jų ieško net keli antstoliai, o suteneriai savo ruoštu reikalauja grąžinti tūkstančius, todėl prostitutės neturi kitos išeities kaip tik likti prostitucijoje ir bandyti atiduoti tas skolas. Taip moteris būna įkalinta tarp sutenerių ir antstolių. Suteneriams tokia situacija labai palanki, nes žino, kad moterys bijo kreiptis į teisėsaugą. Ir tokiu būdu toliau klesti prekyba žmonėmis.

Iš kur ir kaip tokių paslaugų paklausa atsiranda, išsamius tyrimus yra atlikusi Prancūzijos asociacija „Mouvement du Nid“. Šios organizacijos atstovai spaudos konferencijoje perteikė sukauptą informaciją ir pažymėjo, kad sveikintina jau vien tai, jog apie prostitucijos problemą Lietuvoje garsiai kalbama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos