Siekdami didinti pasitikėjimą vakcinacija, prezidentas Gitanas Nausėda, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys – visi tą pačią dieną, pirmadienį, – pasiskiepijo nuo koronaviruso.
V.Čmilytė-Nielsen teigė, jog tą padaryti galės ir kiti Vyriausybės, Seimo nariai.
„Mano žiniomis, Seimo nariams yra sudaryta galimybė pasiskiepyti „AstraZeneca“. Tai, man atrodo, yra labai reikšminga, kad būtent šią savaitę, dabar, mes savo pavyzdžiu parodytume, jog pasitikime „AstraZeneca“ skiepu“, – komentavo ji.
Perklausta, ar Seimo nariai gali „AstraZeneca“ vakciną mainyti į kokią kitą, V.Čmilytė-Nielsen patikino, kad ne.
Gali skiepytis nebūtinai „AstraZeneca“ vakcina
Tačiau ji nėra teisi – politikai, kaip ir visi Lietuvos gyventojai, sulaukę savo eilės ir pakvietimo skiepytis bei sužinoję, kokio gamintojo vakcina bus skiepijami, jos gali atsisakyti.
Su atsisakiusiais turėtų būti susisiekiama vėliau, kai vakcinavimo centre atsiras galimybė vakcinuotis kito gamintojo vakcina.
O jeigu vakcinavimo centre yra kelių gamintojų vakcinos, ir jos nėra rezervuotos skiepijimui antrąja doze, visi gyventojai, įskaitant politikus, turi turėti galimybę pasirinkti norimo gamintojo vakciną.
Tą patvirtino ir įsakymą dėl politikų skiepijimo prioritetine tvarka pasirašęs sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys.
„Kai nusprendėme, kad politikai turėtų parodyti pavyzdį, kad reikia skiepytis, aš pakviečiau ir Vyriausybės narius, ir parlamento narius vakcinuotis būtent „AstraZeneca“ vakcina. Bet tai buvo tik kvietimas.
Kiekvienas turi teisę pasirinkti. Pakeitėme vakcinavimo tvarką ir nuo šiol kiekvienas gali pasirinkti vakciną, kokią nori iš tų vakcinų, kurios tuo metu yra vakcinavimo centre“, – sakė jis.
Nuo šiol kiekvienas gali pasirinkti vakciną, kokią nori.
Rodydami pavyzdį, tikisi išsklaidyti baimes
Dalis politikų į ministro kvietimą vakcinuotis būtent „AstraZeneca“ vakcina atsišaukė.
„Gal šiek tiek, bent daliai žmonių, tas mūsų pasiskiepijimas išsklaidys baimes. Man pačiam asmeniškai ne vieną teko perkalbėti telefonu“, – po vakcinacijos kalbėjo buvęs sveikatos apsaugos ministras, parlamentaras Aurelijus Veryga.
Pasiskiepyti sutikęs Seimo narys Remigijus Žemaitaitis ragino nesibaiminti nepageidaujamo vakcinų poveikio.
Šalutinis poveikis nuo skiepo tikrai nėra baisesnis nei šalutinis poveikis nuo puslitrio degtinės.
„Šalutinis poveikis nuo skiepo tikrai nėra baisesnis nei šalutinis poveikis nuo puslitrio degtinės. Ir, žinokite, kad nuo skiepo niekada neišsižadėsite savo pažiūrų – nei antivakseriai, nei skrendantys vaivorykštės sparnais“, – feisbuke rašė jis.
Nuo koronaviruso pasiskiepijusi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė raginusi tai daryti ir savo artimuosius.
„Aš tikrai pati visus savo artimuosius raginau nebijoti ir pasiskiepyti vakcina – ar „AstraZeneca“, ar kita, nes tai yra galimybė greičiau grįžti į gyvenimą, bendrauti su artimaisiais ir galų gale išsaugoti savo gyvybę“, – komentavo ji.
Mano, kad nemoralu būtų rinktis ne „AstraZeneca“
Kad pasiskiepijo, viešai pasisakė ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Jaučiuosi taip pat puikiai, kaip ir mano visuomet džinsais tekina septyniasdešimtmetė uošvienė, gavusi jau antrąją savo AZ vakciną. Bijoti reikia ne vakcinos, o viruso“, – feisbuke rašė jis ir pasidalijo nuotrauka iš proceso.
Parlamentarė Vilija Aleknaitė-Abramikienė teigė, jog „AstraZeneca“ vakcina skiepysis penktadienį.
„Nusprendžiau skiepytis ne šiandien ir ne rytoj, nes jei būtų kokia reakcija, negalėčiau atvykti į darbą. Tai aš skiepysiuosi penktadienį“, – 15min komentavo ji.
Paklausta, kodėl renkasi būtent šios kompanijos vakciną, parlamentarė atsakė, jog iš solidarumo su kitais politikais.
„Viešpatie, nesirenku. „AstraZeneca“ renkasi mus. Yra nuspręsta, kad visi Seimo nariai skiepijasi „AstraZeneca“. Čia yra bendras sprendimas.
Skirtingai negu kiti piliečiai, mes morališkai nelabai turime teisės rinktis kitą vakciną. Jeigu jau visi, tai visi. Turi būti solidarumo jausmas“, – teigė V.Aleknaitė-Abramikienė.
Vienas protestuoja, kitas – „skiepijasi kasdien“
Tačiau kai kas solidarizuotis nenori.
Seimo narys P.Gražulis tikino, kad išvis nesiskiepys nuo koronaviruso ir taip išreikš protestą.
„Aš tikrai skiepyčiausi, bet dabar, kai yra tik viena tiesa, viena nuomonė, kai nėra žodžio laisvės, nėra diskusijų, aš nesiskiepysiu dėl protesto.
Kai jūs visi pasiskiepysite, tai manęs niekas neužkrės ir aš jūsų neužkrėsiu“, – per plenarinį posėdį, kreipdamasis į kolegas Seime, kalbėjo P.Gražulis.
Kai jūs visi pasiskiepysite, tai manęs niekas neužkrės ir aš jūsų neužkrėsiu.
Seimo narys D.Kepenis teigė, kad aukščiausi valstybės vadovai, vieningai pasiskiepiję nuo COVID-19, pasityčiojo iš natūralaus imuniteto ir išdavė sveikos gyvensenos šalininką Vydūną.
„Aš nežadu [skiepytis] nei „Pfizeriu“, nei kitomis vakcinomis. Nenoriu jų dabar reklamuoti, ką daro kolegos iš šito šono“, – mostelėdamas valdančiųjų pusėn, Seime iš tribūnos kalbėjo D.Kepenis.
Politikas aiškino, kad „turi kitą skiepą“, kuriuo „skiepijasi kasdien“, ir tai esą yra sveikas gyvenimas.
Prieš kurį laiką D.Kepenis prisipažino, kad jau persirgo COVID-19.
Mano, kad „pelnosi maro metu“
Politikams, Seimo nario A.Skardžiaus įsitikinimu, nuo COVID-19 turėjo būti leista pasiskiepyti vos tik paaiškėjo, kad sklandus nuotolinis darbas nėra įmanomas.
O ne dabar, kai, pasak jo, nukentėjo britų ir švedų sukurtos „AstraZeneca“ vakcinos reputacija.
„Kada galutinai sukompromitavo „AstraZenecą“, nors ji ir pati, mano įsitikinimu, susikompromitavo dėl savo gobšumo prekiaudama su tuo, kas brangiau sumokės už tą vakciną, tada puolė gelbėti. Tai nuo vieno kraštutinumo puolė prie kito.
Kada to reikėjo? Reikėjo tada, kada matė, kad neįmanoma dirbti nuotoliniu būdu. Kad svarbiausios valstybės institucijos – prezidentas, Seimas, Vyriausybė – negali dirbti nuotoliniu būdu“, – 15min komentavo A.Skardžius.
Pats jis teigė nepasitikintis „AstraZeneca“ vakcina.
Aš nelabai pasitikiu tokia vakcina kaip „AstraZeneca“. Man ji vienoje eilėj su kiniška, rusiška.
„Aš nelabai pasitikiu tokia vakcina kaip „AstraZeneca“. Man ji vienoje eilėj su kiniška, rusiška todėl, kad iš jos maro metu bandoma išspausti pinigą ir pardavinėti toms šalims, kurios brangiau už ją sumokės. Man pasitikėjimo tikrai nekelia. Kelia daugiau nepasitikėjimą pačiais gamintojais ir pačia komercija.
Negalima maro metu pelnytis. Tuo labiau, kad dar Europa ir Lietuva didelius pinigus investavo į jos gamybą, jau nekalbant apie visa kita“, – teigė A.Skardžius.
Ar skiepysis, nesako
Atskleisti, ar skiepysis ir jei taip, kokia vakcina, politikas nepanoro.
„Jums asmens sveikatos duomenų nelabai galėčiau atskleisti ir savo požiūrio. Kodėl aš turėčiau dabar aptarinėti sveikatos reikalus, kas saugoma kaip duomenų apsauga, su jumis viešai. Tegul aptarinėja tie, kurie nori“, – sakė jis.
Sprendimą pasiskiepyti „AstraZeneca“ vakcina aukščiausi šalies vadovai ir kiti politikai priėmė po to, kai Lietuva bei kitos Europos valstybės dėl nustatytų tromboembolijos atvejų paskiepytiems žmonėms laikinai sustabdė skiepijimą ja.
Europos vaistų agentūrai paskelbus, jog „AstraZeneca“ vakcina nuo COVID-19 yra saugi ir veiksminga, Lietuva skiepijimą atnaujino.
Per antradienį ir trečiadienį nuo COVID-19 „AstraZeneca“ vakcina pasiskiepijo apie trečdalis Seimo narių, 10 ministrų.