Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje dalyvavo ne tik jos nariai, tačiau ir prokuroras, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Viešųjų pirkimų tarnybos, Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovai, Vilniaus miesto tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas.
Pagrindinis ir vienintelis posėdžio klausimas – „Dėl galimų korupcijos apraiškų Vilniaus miesto savivaldybėje vykdant viešuosius pirkimus“. Šis klausimas tiesiogiai susijęs su mero naująja žmona ir įmone, kurioje ji dirba.
Be to, minėtas ir žmonos pusbrolis Benediktas Gylys, kurio vardo fondas gavo paramą iš savivaldybės ir įgyvendino projektą „Portalas“ šalia Geležinkelio stoties, gerokai prisidėjusį prie Vilniaus garsinimo pasaulyje.
Apie „Do Architects“ laimėtus konkursus 15min rašė iš karto po paskelbtos žinios apie mero vedybas. Kiek vėliau pasirodė informacija ir apie paramą projektui „Portalas“ bei abejonės dėl Tolminkiemio gimnazijos idėjos ir projektavimo konkurso, kadangi pirmasis buvo nutrauktas, o antrąjį jau laimėjo ta pati minėta „Do Architects“.
Žada teismu nebūti
„Mes nesame teismas, nepretenduojame į tai, bet negalėjome nereaguoti į tai. Gal ten viskas yra gerai, tai reikia aiškiai visuomenei pasakyti, kad viskas yra gerai, vieša, prieinama, viskas yra skaidru.
Gaila, kad to nepadarė mūsų kontroliuojančios institucijos, mano asmenine nuomone, tą turėjo padaryti Viešųjų pirkimų tarnyba, kuri vertina viešuosius pirkimus. Lygiai taip turime kontroliuojančias institucijas, FNTT, kitas.
Visų yra interesas – tiek Vilniaus mero, tiek Vilniaus savivaldybės darbuotojų, visuomenės teisėtas interesas žinoti ir reikia duoti visuomenei ir patiems sau atsakymą“, – posėdyje kalbėjo komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis.
Jo teigimu, į posėdį kviestas ir meras, ir administracijos atstovai, tačiau administracijos direktorė Lina Koriznienė atsakė, kad jie nedalyvaus. Esą pati administracija vykdė tyrimą dėl „Do Architects“ dalyvavimo savivaldybės konkursuose ir pažeidimų negavo. Tad Seimo Antikorupcijos komisija gali naudoti tas išvadas.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius irgi informavo komisiją raštu, kad dalyvauti „dėl iš anksto suplanuotos intensyvios darbotvarkės“ negalės.
Visų yra interesas – tiek Vilniaus mero, tiek Vilniaus savivaldybės darbuotojų, visuomenės teisėtas interesas žinoti.
Tiria ir tarybos komisija
Posėdyje dalyvavęs Vilniaus savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vydūnas Sadauskas sakė, kad jo vadovaujama komisija irgi yra pradėjusi tyrimą.
„Išvadų dr neturime. Mūsų tyrimų objektas yra visi viešieji pirkimai, kurie yra Vilniaus miesto savivaldybėje ir susiję su minėta mero žmonos įmone, ir jų galimas skaidrumas. Čia yra virš 700 tūkst. eurų vertės sutarčių, tarp jų – Tolminkiemio gimnazijos projektavimas.
Nes pagal mūsų turimus duomenis, buvo šitame konkurse pirminis laimėtojas, UAB „Projektai ir co“, kurie tuos darbus būtų atlikę kur kas už mažesnę sumą, nei skelbiant kitą konkursą ir išrenkant kitą laimėtoją. Todėl komisija tirs, kodėl buvo nutrauktas pirmas konkursas ir kas inicijavo darbų nutraukimą ir naujo konkurso skelbimą, kurio kaina kitokia.
Antras klausimas susijęs su mero rinkimine kampanija. Skunde nurodoma, kad per žmonos pusbrolį buvo finansuojama rinkiminė kampanija, o paskui jo viešoji įstaiga buvo remiama vykdant projektus“, – apie savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos tyrimą sakė V.Sadauskas.
Taip pat ši komisija, anot V.Sadausko, ketina gilintis ir į dar vieno konkurso niuansus, kadangi esą „Do Architects“ dalyvavo bendrame Vilniaus savivaldybės ir „Lietuvos geležinkelių“ konkurse dėl pastarosios bendrovės teritorijos projektavimo darbų. Esą klausimas susijęs, kiek galėjo daryti šiam konkursui savivaldybės atstovai įtaką.
VPT nematė reikalo tirti
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovas Darius Vedrickas teigė, kad VPT vertino pirkimus, kuriuose dalyvavo „Do Architects“ kaip tiekėjas ar subtiekėjas, tokių sutarčių buvo penkios.
„Iš karto atkreipiu dėmesį, kad keturios iš penkių sutarčių sudarytos įvykdžius mažos vertės viešuosius pirkimus, t. y., sutarties vertė be PVM neviršijo 10 tūkst. eurų“, – teigė VPT vadovas.
Šių sutarčių vertės skirtingos – siekė ir tūkstantį, ir 12 tūkst. eurų su PVM. Anot D.Vedricko, mažos vertės pirkimai tuo ir išsiskiria, kad savivaldybė gali apklausti kelis tiekėjus ir pasirinkti labiausiai tinkantį. Arba apklausti tik vieną, tuomet esą ir pažeidimų negali būti, jeigu tiekėjas vienas ir jis pasirinktas po apklausos.
Dėl Tolminkiemio gimnazijos projektavimo VPT vadovas teigė, kad vyko atviras projekto konkursas, kurio dalyvių pasiūlymai buvo vertinami ne tik pagal kainą – vertinti ir urbanistiniai sprendimai, originali ir vientisa architektūrinė idėja, inovatyvumas, kaina sudarė tik 10 proc. viso vertinimo.
„Iš viso konkurse dalyvavo 15 tiekėjų, tarnyba, kad būtų kažkokie pažeidimai, neatitikimai, nėra gavusi. Šiuo metu VPT Rizikų valdymo skyrius vykdo tam tikrą vertinimą, vėliau priimsime sprendimą, ar šį pirkimą atrinkti detaliam vertinimui, ar ne“, – sakė VPT vadovas.
D.Vedrickas teigė, kad pagal numatytus kriterijus 2019 metais pirkimas dėl Tolminkiemio gimnazijos nepateko tarp tų, kurie sukėlė įtarimų.
Jis pažymėjo dar vieną konkursą, kuriame „Do Architects“ dalyvavo kaip subtiekėjas ir šios bendrovės dalis sudarė 20 proc. viso projektinio pasiūlymo. Tai pėsčiųjų tilto per Nerį ties Vingio parku projekto konkursas.
Gynė gimnazijos projektą
Seimo narys Vytautas Mitalas, buvęs Vilniaus vicemeras, R.Šimašiaus bendražygis, pataisė kolegas, kurie įvardijo, kad konkursas dėl Tolminkiemio gimnazijos buvęs ne idėjos, o idėjos ir projektavimo konkursas. Tai esą ir lemia kainą, kuri siekia per 700 tūkst. eurų. Ir tai esą buvęs itin sėkmingas konkursas, nes iki tol nebuvo tokio susidomėjimo švietimo įstaigos projektavimo.
Architektų rūmų pirmininkas Lukas Rekevičius irgi teigė, kad Tolminkiemio gimnazijos projekto meninei idėjai architektai priekaištų neturėjo, o kaina esą yra tokia, kokią moka už tokius projektus verslas.
O štai projektas „Portalas“, kurį įgyvendino dabartinės R.Šimašiaus žmonos pusbrolio Benedikto Gylio fondas, yra meninis kūrinys, todėl naudos daugiau turi miestas, o ne fondas. Be to, jo vertė kur kas didesnė, jei suteikta 44 tūkst. savivaldybės parama, tad finansavo didžiąja dalimi jį pats fondas.
FNTT, STT tyrimų nevykdo
FNTT vadovas Antonis Mikulskis teigė, kad pagal pasirodžiusius žiniasklaidoje straipsnius tarnyba ikiteisminio tyrimo nepradėjo, nes kitos institucijos sprendimus dėl to jau priėmė.
Po šio pasisakymo Seimo narys Mindaugas Lingė iškėlė klausimą, ar šis posėdis surengtas tam, kad būtų mokomos institucijos, kokius tyrimus joms pradėti, nes esą susidaro toks įspūdis, kadangi institucijų atstovai teigia, jog tyrimų arba nepradėjo, arba jie dar tik vyksta ir atskleisti jų detalių nėra galimybių.
Į tai A.Stončaitis atsakė, kad jokių pamokymų būti negalį, tačiau esą negalima ir nereaguoti „metų metus“, kadangi informacija apie įtarimų keliančius pirkimus, jo teigimu, pateikta jau nuo gegužės.
Apie tai, kad tyrimo nepradėjo, pranešė ir STT direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė. Ji tik akcentavo, kad sprendimas nepradėti ikiteisminį tyrimą priimtas dėl baudžiamosios atsakomybės.
Seimo narys Jurgis Razma savo ruožtu pareiškė, kad nė vienas iš komisijos posėdyje dalyvaujančių asmenų nėra tiek nusimanantis architektūroje, jog galėtų vertinti būsimosios gimnazijos architektūrinę idėją. O politikui esą didžiausia bausmė neigiamas viešasis fonas, kurio Vilniaus mero gavo pakankamai.
Posėdis baigėsi pirmininko pasakymu, kad Antikorupcijos komisija vykdys parlamentinę kontrolę ir lauks informacijos iš VPT ir Vyriausiosios rinkimų komisijos, kuri irgi yra pradėjusi tyrimą dėl mero žmonos pusbrolio finansinės paramos R.Šimašiaus rinkimų kampanijai.