„Aš jau esu sakiusi, kad prezidento indėlis į dialogo palaikymą su opoziciją, apskritai jo vaidmuo taip pat svarbus, tokios iniciatyvos, be abejo, sveikintinos, tačiau, kaip žinia, dialogo grupė Seime veikia, tikiu, kad mes ir čia vietoje sureguliuosime šitą situaciją“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime po prezidento metinio pranešimo sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Ketvirtadienį opozicijos ir valdančiųjų atstovai vėl posėdžiauja atskirai. Išklausę metinį pranešimą ir balsavę dėl plenarinio posėdžio darbotvarkės opozicijos atstovai išėjo dirbti į Kovo 11-osios salę.
Opozicijai antrą savaitę boikotuojant parlamento darbą prezidentas G.Nausėda savo pranešime sakė pasigendantis politinės kultūros, apgailestavo dėl politikų nesusikalbėjimo ir teigė, kad jo kaip šalies vadovo pareiga yra padėti dialogui.
Seimo pirmininkė komentuodama situaciją teigė, jog artimiausiu metu vėl rinksis iš valdančiųjų ir opozicijos atstovų sudaryta dialogo grupė konfliktui spręsti, o prieš tai ji siūlo opozicijai susitikti su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu aptarti jų antiinfliacinio paketo.
„Artimiausiomis dienomis, matyt, turėsime dar vieną susitikimą, šiandien siūlysiu kolegoms iš opozicijos, kad turėtų susitikimą su ministru D.Kreiviu ir būtų atsakyta į klausimus dėl konkrečių opozicijos reikalavimų, paketas buvo įvardintas pakankamai platus, jį reikia apsvarstyti, bet tikrai grįšime prie dialogo grupės formato artimiausiomis dienomis“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Konfliktas Seime kilo praėjusią savaitę svarstant opozicijos inicijuotą interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui. Opozicijos reikalavimu balsavime dėl interpeliacijos buvo padaryta pertrauka, tikintis pakeisti politinių jėgų pusiausvyrą, tačiau valdantieji dieną anksčiau sušaukė nenumatytą posėdį.
Per jį buvo pritarta ministro Kęstučio Navicko atsakymams, bet protestuodama opozicija trečiadienį nedalyvavo Seimo posėdyje ir ketvirtadienį susirinko posėdžiauti alternatyviai.
Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen opozicijos atstovai vėliau įteikė reikalavimų sąrašą ir teigia, jog į juos neatsižvelgus, Seimo posėdžius gali boikotuoti iki rudens sesijos rugsėjo 10 dieną.
Vis dėlto valdantiesiems ir opozicijai randant kompromisus dėl šios siūlomų priemonių gyventojams amortizuoti augančias kainas, opozicija gali grįžti į Seimo posėdžių salę kitą savaitę.
Seimo darbą boikotuoja penkių frakcijų – Darbo partijos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos regionų, Lietuvos socialdemokratų partijos, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ – bei Mišrios Seimo narių grupės nariai. Iš viso – 67 parlamentarai.
Autorė Milena Andrukaitytė